Jump to content

obsada ma juz rok 240l i pora na redukcję??


bartex
 Share

Recommended Posts

Witam, mam obsadę ok 1 roku lub dłużej, już lekko zredukowana a mianowicie pozostało:

1. p.saulosi coral 2+4

2.melanochromis cyneaorhabdos 2+2 i 3 jeszcze nie wiadomo co :)

3.Ps. Elongatus Mphanga 2+3 jeszcze może się zmienić ale tak po obserwacji typuję.

Moje pytanie czy redukować w sztukach i zostawić 3 gatunki czy odłowić 1 gatunek??

Osobiście wolałbym pozostawić 2 gatunki ponieważ jeszcze chwila i będzie ciasno, a chciałbym aby mi podrosły jeszcze.

ja na razie parametry wody( PH=8.0, No2=0, No3=10, ).

Czekam na sugestię co poczynić i w jakim kierunku mam podążać. przynajmniej przez rok albo dwa nie wchodzi w grę większy zbiornik.

Link to comment
Share on other sites

ja bym zostawił trzy gatunki a skupił się na ilości samców, bo dwa samce w obrębie jednego gatunku to trochę nieszczęśliwe zestawienie

Link to comment
Share on other sites

ja bym zostawił trzy gatunki a skupił się na ilości samców, bo dwa samce w obrębie jednego gatunku to trochę nieszczęśliwe zestawienie


hmm a co złego w posiadaniu 2 samców np. saulosi w takim akwa?? zawsze miałem więcej samców niż jeden. Wtedy mogę dopiero obserwować pełne wybarwienie przynajmniej jednego.

co do redukcji czy tylko taka będzie ok??

a jak odejmę np jeden gatunek to 2gatunki po 2 samce to za dużo??

ktoś coś jeszcze doda???

Link to comment
Share on other sites

hmm a co złego w posiadaniu 2 samców

chodzi o to, że przy dwóch samcach agresja dominującego skupiona jest na tym drugim, zdominowanym i po pewnym czasie możesz spodziewać się trupka, dlatego zaleca się trzymanie jednego lub np trzech samców (przy trzech agresja rozłożona jest na dwa pozostałe co daje im większe szanse) ale to raczej w większych zbiornikach


Wtedy mogę dopiero obserwować pełne wybarwienie przynajmniej jednego

przy układzie z jednym samcem też zaobserwujesz pełne wybarwienie, głównym celem wybarwiania się samca jest chęć zwrócenia uwagi na samicy, natomiast zrobienie wrażenia na innym samcu odbywa się na zasadzie okazania agresji

Link to comment
Share on other sites

hmm a co złego w posiadaniu 2 samców

chodzi o to, że przy dwóch samcach agresja dominującego skupiona jest na tym drugim, zdominowanym i po pewnym czasie możesz spodziewać się trupka, dlatego zaleca się trzymanie jednego lub np trzech samców (przy trzech agresja rozłożona jest na dwa pozostałe co daje im większe szanse) ale to raczej w większych zbiornikachTu się z Tobą nie zgodzę bo mam 3 samce saulosi i nie zaobserwowałem aby agresja była rozłożona na 2 samce - mogę nawet powiedzieć że agresja dwóch wybarwionych jest skupiona na jednym zdominowanym.

Wg mnie trzymanie trzech samców ma na celu posiadanie dwóch ładnie wybarwionych ryb.


Wtedy mogę dopiero obserwować pełne wybarwienie przynajmniej jednego

przy układzie z jednym samcem też zaobserwujesz pełne wybarwienie, głównym celem wybarwiania się samca jest chęć zwrócenia uwagi na samicy, natomiast zrobienie wrażenia na innym samcu odbywa się na zasadzie okazania agresjiNo i tu też muszę się nie zgodzić - przy wielosamcowości samce są pięknie wybarwione praktycznie cały czas - nie tylko podczas zalotów,a prawdziwe piękno można podziwiać podczas walk lub pokazu siły między dwoma samcami.

Link to comment
Share on other sites

nie musisz się ze mną zgadzać, ja napisałem to na podstawie moich doświadczeń z pyszczakami a twoje są widocznie nieco inne i tyle, ja zawsze staram się niwelować ewentualne zgrzyty w akwarium, tym bardziej 240l, ty widocznie wolisz kiedy...

...prawdziwe piękno można podziwiać podczas walk

Wg mnie trzymanie trzech samców ma na celu posiadanie dwóch ładnie wybarwionych ryb

jest też wersja malawi z samymi samcami - to dopiero muszą być okazy piękna :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Robson79
   Po prostu go zainstaluj. Ryb nie odławiaj, ponieważ będzie to dla nich większy stres, niż samo montowanie filtra i przeczyszczenie szyb. Kamieni nie ruszaj, gdyż wyparzanie ich niema najmniejszego sensu. Tym bardziej przy białym wapieniu, który zawsze będzie zachodził jakimś glonem i czyszczenie go co jakiś czas mija się z celem. Lepiej się do tego przyzwyczaić i obserwować jak ryby skubią glony ze skał... 
  • Andrzej Głuszyca
   Skoro producent dedykuje pod akwa to spokojnie da radę.
  • Piotr775
   U mnie tak jak u kolegi. Miałem przez 2 lata 375 l na szafce z 2 takimi nogami  po bokach i  było oki.
  • teller
   Bardzo Wam dziękuję za wszystkie uwagi! Kupiłem Aquael ultramax 1500. Będę go instalował od razu jak przyjdzie. Jak się do tego przygotować, żeby odbyło się to bezpiecznie dla domowników? Przenieść ryby na jeden dzień do innego zbiornika i dać filtrowi przefiltrować wodę? Muszę też doczyścić szybę i wyparzyć kamienie. Zapewne podmianka 40 litrów.  
  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.