Jump to content

Pomóżcie z filtracją


daromire
 Share

Recommended Posts

daromire

Witam.


To mój pierwszy post na forum, a że nie widziałem działu powitania to witam się tutaj :D

Potrzebuję pomocy odnośnie doboru filtrów. Czytam te wątki o filtracji ... i czytam ... i dalej głupi jestem :) . Właściwie to potrzebuję potwierdzenia lub podpowiedzi czy taki zestaw będzie odpowiedni : wewnętrzny aquaszut750 a zewnętrzny jbl e900 ... lub ewentualnie czy jbl e1500 wystarczy jak mechanik i biolog do standartowego akwa 240 l (120x40x50) ?


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Perez666

JBL e 900 wystarczy jeżeli nie będzie przerybionego zbiornika.Natomiast wewnętrzny kup zdecydowanie mocniejszy,coś na poziomie 2000l/h.Odnośnie łączenia filtracji biologicznej z mechaniczną w kuble-nie polecam.Jest to imo chybiony pomysł,cotygodniowe otwieranie kubła w celu wyczyszczenia go...

Link to comment
Share on other sites

jurek035

e900 spokojnie wystarczy na biologa.daj mocniejszy wewnętrzny.z tym e 1500 2in1 to raczej nienajlepsze rozwiazanie.nie zaleca się raczej filtracji biologiczno-mechanicznej w sposób który proponujesz.

Link to comment
Share on other sites

daromire
JBL e 900 wystarczy jeżeli nie będzie przerybionego zbiornika.Natomiast wewnętrzny kup zdecydowanie mocniejszy,coś na poziomie 2000l/h.Odnośnie łączenia filtracji biologicznej z mechaniczną w kuble-nie polecam.Jest to imo chybiony pomysł,cotygodniowe otwieranie kubła w celu wyczyszczenia go...


Ok dzięki ... czy przy jakimś minimalnym przerybieniu, które z czasem na pewno się pojawi - może zwiększyć też przepływ w zewn. na przykład na jbl 1500 ? Czy możesz polecić jakiś wewn. z podanym przez Ciebie przepływem ? Wcześniej myślałem o fluvalu 4 +, ale on ma chyba 1000l/h z tego co pamiętam.

Link to comment
Share on other sites

BaltazarGąbka

Tak jak Ty w 240 l miałem e900 + Power Head 802 i po 3 miesiącach zmieniłem na Eheima 2228 a ostatnio Power Heada zmieniłem na Atmana At 203 i tego polecam do 240 litrów, jakby za bardzo mielił to można zmniejszyć przepływ. Co do kubełka to tak jak piszą przy małej obsadzie da radę, a jak przesadzisz z ilością ryb, lub też te które będziesz miał podrosną i nie zdążą się zredukować to e900 może być za mały.

Ja tak miałem mpangi i johany urosły, ...i miały się dobrze, .... i brudziły więcej, ... i e900 moim zdaniem był za słaby.

Test na azotyny pokazywał trochę pomiędzy 0 a 0,2. A ceramikę w kuble miałem JBL SintoMec i MicroMec, czyli nie najgorszą.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.