Jump to content

NO2- 1,5 tygodnia bez zmian


bartek442
 Share

Recommended Posts

bartek442

Cześć. Jestem tu nowy tak samo jak od niedawna interesuję się akwarystyką. Posiadam akwarium 200l. profil 100/40/50, filtr zewnętrzny Hagen Filtr Elite Crystal Flo 80, grzałka Hagen termoregulacyjna Elite 300W, podłoże 20 kg piasku, wystrój to tło strukturalne wromak oraz ok. 30 kg. piaskowca, oświetlenie standardowe z pokrywą 2x 30, obsada 20 pseudotropheus saulosi pływających w akwa od 2 tygodni a zbiornik dojrzewał od 28.01.2010:

Moje parametry to: NO3- 25, NO2- 0,3 mg/l, ph-8, kh10 gh-10 dodam że to NO2 jest na takim poziomie już od 1,5 tygodnia!Wlałem całą butle denitrolu, okrzemki są już w całym akwarium a NO2 nie chce być za cholerę niewykrywalne!Ryby mają się dobrze ale zauważyłem nadmierne ocieranie się o dekoracje i podłoże.Co radzicie!!??

Link to comment
Share on other sites

-Przemo-

Masz wszystko podobne do mnie, ja tez niedawno wystartowałem akwarium (2 lutego) 216L profil, 30kg piasku, 30kg piaskowca i też saulosi :) I nawet filtr mam taki sam z tym, że 60-tka. Kurcze gigantyczny ten filtr kupiłeś :) Nie wiem co w nim będziesz trzymał :) On ma 10 litrów pojemności :) Chociaż widziałem, że jakaś mądrala Ci pisała, że będzie za mały :D

Miałem taki sam problem, przez ponad tydzień NO2 było na poziomie 0.3 kombinowałem i kombinowałem i nic aż się skończył test, kupiłem w sklepie drugi identyczny i pokazał NO2=0 popatrzyłem na datę ważności starego bi była do 2008 roku a nowego do 2011. Sprawdź datę tego testu bo może też masz przeterminowany.

Link to comment
Share on other sites

Jakiego testu używasz?

Bo jeżeli np. Nutrafin'a to w nim skala rozpoczyna się od NO2>0.3mg/l więc tak naprawdę nie wiadomo czy to 0 czy 0,29....

Link to comment
Share on other sites

bartek442

Wszystkie testy mam z tetry więc powinny być w miarę dokładne w porównaniu do innych!Test jest ważny do 2011 roku więc nie jest przeterminowany!Moje No2 jest nadal na tym samym poziomie więc nie wiem co zrobić!Podmiana wody rzed uzyskaniem NO2=0??To dobry pomysł???Czekam na sugestie!!

Link to comment
Share on other sites

eljot

A kolor próbki masz pomarańczowy czy żółty, bo testem tetry zmierzysz tylko 0,3 i poniżej ale ile poniżej to już kiszka. Więc jak próbka jest żółta to NO3 może być nawet 0,05 :wink: (sprawdzone bo mam również ten test i porównywałem pomiary z JBL gdzie skala zaczyna się od 0)

Link to comment
Share on other sites

bartek442

Kolor mam lekko pomarańczowy.Więc 0,3 na bank!Zaraz zrobie podmiane 20% wody i dodam bakterii!będę obserwował co nastąpi!

Link to comment
Share on other sites

-Przemo-

Nic nie nastąpi oprócz skurczenia portfela. Ludzie nawet dokładnie nie wiedzą, które bakterie odpowiadają za nitryfikacje, chociaż im nadali nazwy a co dopiero żeby mogli je sprzedawać jako kultury :)

Musisz poczekać, rybom nic się nie stanie 0.3 to nie dramat. A ocierać i tak się będą nawet jak NO2 spadnie do zera.

Natleniaj ile wlezie i podnieś temperaturę ile możesz.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
bartek442

Moje parametry się nic nie zmieniają!No3- 30 a NO2- <0,3 lałem bakterie i faktycznie nic to nie dało akwarium ma już półtorej miesiąca a parametry nie są takie jak powinny.Jak bardzo podnieść temperaturą obecnie mam 26stopni!jak długo ją utrzymywać?co dalej robić?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
  • Ludwik
   Ok wiec nie muszę się obawiać o zbyt niskie stężenie nh3 w moim przypadku(teraz wynosi 1,5mg/L). Właśnie zrobiłem pomiar i no2 w ciągu ostatnich 3 dni wzrosło z <0,01 do 0,1 wiec wszystko idzie w dobrym kierunku. Dziękuje za link do artykułu zapoznam się z nim bardziej w wolnej chwili.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.