Jump to content

Pomoc w doborze sprzętu


misiek80
 Share

Recommended Posts

Witam :) ... i proszę o cenne rady i wskazówki. Przymierzamy się do postawienia akwa o wymiarach 200x60x50h=600 l. Obsada jeszcze nie do końca wybrana, ale na 99% mbuma. Jakieś 4-5 gatunków, w sumie max 40 ryb. Jakiś czas temu założyłem wątek w odpowiednim dziale i będę go musiał w odpowiednim czasie odkopać. A teraz do rzeczy.

Wymyśliliśmy, że w tym akwa będzie standardowa filtracja czyli biolog i głowica/głowice z gąbkami.

1. Jeśli chodzi o biologa to albo Eheim 2228 (w mniejszym akwa bez zarzutów pracuje model 2224), albo Atman CF-1200. Moim zdaniem obydwa sie nadają. Eheim jest trochę droższy, ale posiada już zestaw wkładów. Zarówno Eheim, jak i Atman przez wielu bardzo zachwalane.

2. Filtracja wewnętrzna. Mamy taką opcję aby dać:

- dwie głowice Atmana AT-203 na atmanowskich gąbkach, albo

- jedną głowicę AT-203 i porządny cerkulator.

Chodzi o to, żeby uzyskać optymalną cyrkulację i aby na dnie akwa nie zalegał syf.

Czy dwa AT-203 znajdujące się na bocznych ścianach akwa po przeciwnych stronach - jeden skierowany w górę na mniej więcej 1/2 długości przedniej szyby, a drugi w dół wzdłuż tylnej szyby dadzą radę?

Czy lepiej zamiast jednej z tych głowic, mniej więcej w 1/2 wysokości bocznej szyby dać porządny cyrkulator z kilkukrotnie większym przepływem?

Czy może ktoś zna lepsze głowice do takiego akwa, albo ma jeszcze inny pomysł?

3. Grzałka (firma nie gra większj roli: Atman, Weipro... ) 250-300W, albo np 2x150, 2x100W?

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Grzałka może być jedna, przy naszej filtracji i tak woda miesza się dokładnie.

Z lepszych głowic możesz użyć Aqua medica. Ja bym dał jedną głowice + cyrkulator lub dwa. Lepiej ustawia się krążenie wody z użyciem cyrkulatora niż mocnej głowicy. No i cyrkulatora nie musisz wyciągać do czyszczenia

Link to comment
Share on other sites

co do grzałki to potwierdzam to co napisał mutra, jedna grzałka wystarczy i to tylko 200w, uwierz mi. tak jak napisał mutra, woda miesza się w akwarium. moje akwarium chodzi na grzałce 100w w akwarium 350 litrów ale wylot cyrkulatora ustawiony jest na grzałkę co powoduje, że ogrzana woda przepływa przez akwarium i miesza się :) u mnie jest 26-27 stopni. Chodzi może 3 godziny dziennie. Ja teższykuję się do zbiornika tylko ma mieć 250 cm wysokości 45 cm a szerokości 50 cm. Filtr bdyie jeden biologiczny EHEIM 2080 III PROFESSIONAL, cyrkulator o przepływie 10000l oraz aquael circulator 1100. wiem, że to powinno dać radę. masz rację, wybrać eheim, to sprawdzona firma i bardzo dobra jakość wykonania, a to bardzo ważne.

co do falownika czy też cyrkulatora jak kto woli, ja kupuję zwykłą jakąś chińszczyznę za 75 zł na allegro, szkoda kasy na jakieś aquabee czy tunza, chodzi na 12w i nie pobiera przez to dużo energii, a to istotne. lepiej te pieniążki przeznaczyć na dobry filtr

Link to comment
Share on other sites

To przyjmijmy, że dałbym 1 głowicę + jakaś gąbka i 2 cyrkulatory. Mniej więcej jakie musiałyby być ich przepływy, żeby wszystko hulało, bie było syfu, ale żeby też woda z akwa się nie wylewała? :) Przypomnę akwa 600 l.

Aquamedic ocean runner OR są o przepływach: 1200, 2600, 3500 i 6500 l/h. Mnie się wydaję, że odpowiedni byłby 3500, bo 6500 to już chyba za dużo? Ale może się mylę?

A co do cyrkulatorów? Ich przypływy musiałyby być około 3000-4000 czy raczej okolo 5000-6000 l/h? Te o ponad 10000 l/h i więcej, ale to już chyba na małe joziorka :) ?

I tak od razu myśle nad ustawieniem tego sprzętu w akwa.

Jedna strona:

- głowica skierowana w górę po przekątnej akwa,

- cyrkulator skierowany na przednioą szybę,

- wlot biloga,

Druda strona:

- cyrkulator skierowany wzdłuż tylnej szyby,

- wylot biologa.

Link to comment
Share on other sites

Głowica 3,5 tys cyrkulator od 6 tys w góre. 12 tys tez Ci szału nie zrobi w akawrium.Przepływ cyrkulatora nie jest równy co do siły strumienia przepływowi głowicy

Link to comment
Share on other sites

Na twoim miejscu przemyślałbym filtrację mechaniczną na narurowcach + jeden lub 2 cyrkulatory. Sam mam zamiar tak zrobić w 240l. W wakacje szykuje mi się remont i pewnie wtedy projekt zostanie zrealizowany :wink:

cyrkulator od 6 tys w góre. 12 tys tez Ci szału nie zrobi w akawrium.Przepływ cyrkulatora nie jest równy co do siły strumienia przepływowi głowicy

Popieram

Link to comment
Share on other sites

Dzięki mutra. Dość drogie te cyrkulatory. Koralia i Tunze ceny mają raczej podobne. Za nowy cyrkulator o przepływie 6500 l/h trzeba zapłacić ponad 400 zeta, a za taki koło 8000 l/h ponad 500 zeta. ? Aquabee sporo droższe. A jakięś tańsze sprzęty? Znalazłem sprzęt firmy JVP - tylko ceny są jakoś zaskakująco niskie? 6000 l/h kosztuje 70 zł - ma chyba dwa wyloty każdy po 3000 l/h). A 12000 l/h kosztuje 100 zł (dwa wyloty, każdy po 6000 l/h).

Link to comment
Share on other sites

chodzi na 12w i nie pobiera przez to dużo energii, a to istotne. lepiej te pieniążki przeznaczyć na dobry filtr


Taki maly OT dla potomnych:

Po pierwsze chyba 12V , a nie 12W

Po drugie Jezeli cos "chodzi" na 12V to nie znaczy ze pobiera mniej energii.

Przy urzadzeniu 50W 12V pobor jest identyczny jak przy urzadzeniu 50W 230V wiec tym sie nie sugeruj.

Link to comment
Share on other sites

Ani V ani W sie nie sugeruję. Trochę w tą czy w tamtą raczej nie doprowadzi mnie do bankructwa. Używa ktoś tych cyrkulatorów firmy JVP? Jest sens w to inwestować? Czy lepiej od razu wyłożyć te 400-500 zł x 2 i kupić koralię albo tunze?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
  • Bartek_De
   To już też Chindongo😉
  • Bartek_De
   Na odchowanie, co by boruty u Ciebie nie było 😁
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.