Jump to content

Ryby zdychają


orzechopcja
 Share

Recommended Posts

orzechopcja

3 szt. Red Red od niedzieli już padły :(:(:( , młodziaki takie około 6-7cm

parametry wody: Po podmianie w sobotę, dziś No3 30-35. No2 0,05-0,1. Po4 0,3. Ph 7,5

Trochę szkoda, czyżby naturalna selekcja no ale tak co dzień po sztuce jeszcze ze 2 tygodnie i zostaną same glonojady :) Mam młode w 2 kotnikach, jeden w środku akwa, a drugi obok połączony, ta sama woda. Te malutaski żyją

Karmienie: rano spirulina po południu artemia mrożona 2-3 razy w tygodniu co 2 dzień

Link to comment
Share on other sites

przeniosłem do odpowiedniego działu, dodaj info o akwarium i filtracji


wprowadzałeś ostatnio nowe ryby lub rośliny.Nowe dekoracje? Zmieniałeś sposób karmienia? Jakieś obrażenia na rybach? Awarie prądu lub wodociągów? Jakie robisz podmiany?

Link to comment
Share on other sites

orzechopcja

Baniak 450L150x50x60 już 7 miesiąc

Filtracja- Unimax 700, Tetra EX1200, Atman AT203, Filtr Hydroponiczny 10L i 2L filtr Fluidyzacyjny

Ryb nie dodawałem, ryby bez otarć beż zmian na skórze nic żadnych śladów (sekcja przeprowadzona)

Roślin nie dodawałem ,jest kilka

Wyjąłem wczoraj 2 kamienia, ale rybki zdechły w niedziele i poniedziałek no i dziś

No2 miałem czasem na początku nawet do 0,2-0,3 i nic się nie działo

Podmiana wody 100-120L co 7-8 dni.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

No2 miałem czasem na początku nawet do 0,2-0,3 i nic się nie działo


Nic się nie działo, ponieważ zatrucie azotynami postępuje powoli.

Link to comment
Share on other sites

orzechopcja

Tak masz racje ale tych młodych nie było wtedy kiedy było 0,2-03.

Może przyczyna tkwi w tym że jakieś 10dni temu czyściłem kubły?

Mam około 12-14 naprawdę malutkich rybek 0.5-2.5cm i im nic nie jest w tej samej wodzie, a te już miały około 6 miesięcy i zdechły?

Link to comment
Share on other sites


No2 miałem czasem na początku nawet do 0,2-0,3 i nic się nie działo


Nic się nie działo, ponieważ zatrucie azotynami postępuje powoli.


Możesz rozwinąć :?: Czyli jeśli wpuszczę ryby do wody o dużej zawartości NO2, to ryby bez żadnych oznak zatrucia będą pływały przez jakiś czas, po czym zdechną nawet, jeśli filtracja "wyciągnie" z wody NO2 :?: Nie wiem Sławek, jak rozumieć Twoją wypowiedź... :roll:

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Nie Mateusz. Chodziło mi raczej o to, iż zakładając, że No2 utrzymuje się na poziomie wykrywalnym (czyli jak u naszego kolegi) to następuje powolne zatruwanie organizmu. Oczywiście przy dużych stężeniach zgon nastąpi dużo szybciej.

A pytanie co się stanie jak filtr wyciągnie no2 z wody to już czysta złośliwość :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

orzechopcja

Panowie, nie mogło to być NO2, bo od czasu mycia kubłów minęło 10dni i nie przekroczyło więcej niż NO2 0,05-0,1. Wcześniej było NIE WYKRYWALNE. O stężeniu NO2 na poziomie 0,2-03 mówiłem jak baniak dojrzewał na początku, to było 5 miesięcy temu a wtedy tych ryb co teraz zdechły tam nie było! Wiec NO2 odpada. Inne pływają w środkowej toni, nie ocierają się o dno czy skały (rzadkie przypadki) wyglądają na zadbane i zdrowe nie uciekają (no chyba że rękę w szadze do baniaka po coś)

Zauważyłem wczoraj siedząc do późna że samiec Socolofi i samiec Red Red i Crabo(duże okazy) uczynniając sobie wyścigi i gonitwy, nie patrzą na inne mniejsze osobniki potrącały inne rybcie. To może i te 3 zgony były przyczyna takich wyścigów (może dostały w bok) Albo po prostu miały nie przeżyć, (naturalna selekcja) te małe są bardzo ciekawskie i może wpłynęły tam gdzie nie trzeba? :?:

Link to comment
Share on other sites

czy ryby byly obgryzione? jezeli nie to mozemy wykluczyc selekcje naturalna pozatym odbywa sie ona raczej w zakresie wlasnego gatunku ja natomiast stawiam na zatrucie prawdopodobnie sa to zlej jakosci mrozonki w polaczeniu ze szkodliwym No2, wystarczy ze osobnik jest nieco oslabiony lub mniej odporny niz inne, czy ryby zachowywaly sie normalnie czy chowaly sie nie pobieraly pokarmu i byly apatyczne?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.