Jump to content

Skok parametrów po dolaniu alkoholu.


lemonek18
 Share

Recommended Posts

Najpierw kilka słów wstępu, miałem zerowe NO3 i niestabilne PH, otrzymałem radę że aby sprawdzić czy zachodzi u mnie denitrifikacja powinnienem dolac troche wódki i patrzec czy ustabilizuje się PH ponieważ bakterie beztlenowe mogą z braku pozywki powodowć spadki KH i PH.

Dzisiaj rano dolałem 15ml wódki na 300 l akwa i po paru godzinach wszystkie rybcie z pyskami przy powierzchni, szybki oddech tak jakby zabrakło tlenu, wrzuciłem napowietrzacz i po godzince OK. wyłączyłem go ponieważ nigdy nie uzywałem napowietrzania, a tylko ruch tafli wody i znowu to samo, podmieniłem teraz 30 % wody i napowietrzam.

Powiedzcie co się mogło wydarzyć i co robic dalej.


Parametry przed podmianą:

PH - 7.6

KH - 12

NH4 - 0

NO2 - 0.1 ( podskoczyło po dolaniu wódki, wczoraj wieczorem było 0)

N03 - 0


Proszę o jakieś rady

Link to comment
Share on other sites

To Ci Nuroslaw doradził :/ Kurcze, też mam wyrzuty sumienia bo niejako poparłem ten pomysł choć powiedziałem, że 50-tka to będzie za dużo. Ty dałeś 15-stke i jak widać to im zaszkodziło.

Kurcze, szukam w google ale nie mogę nic znaleźć na temat "kaca" u ryb. Jedyne co to, że dawka jest 0.5ml na 100 litrów wody :/ Czyli w Twoim przypadku stężenie przekroczone dziesięciokrotnie :/ Zmierz jeszcze GH, chociaż wódka powinna podnieść KH a nie GH

Daj znać jak tam sytuacja? :(

Link to comment
Share on other sites

Ja tak kiedyś bym załatwił swoje Tropheusy.

Zmierz amoniak na pewno będzie.

Jedynie co możesz zrobić to podmiany max i potem bakterie do wody.

Chyba że masz Toxivec pod ręką on wiąże amoniak.

Link to comment
Share on other sites


Dzisiaj rano dolałem 15ml wódki na 300 l akwa i po paru godzinach wszystkie rybcie z pyskami przy powierzchni,

Proszę o jakieś radynormalnie poczułem się jak dr Hause - pacjent ma objawy choroby X, ale na podany lek reaguje inaczej...... na moje szczęscie to nie ja zatwierdziłem Tobie dawkę.


podmień wodę - to zawsze ratuje skórę.


W tym przypadku postapiłeś prawidłowo uruchamiając napowietrzanie. Dodanie alkoholu, jako pokarmu mogło wywołać dość gwałtowne namnożenie się bakterii, a przy niskiej zawartości tlenu wodzie spowodowało osiągnięcia wartości podprogowych.

Jesli w wyniku tego działania, zmętnieje Tobie woda, to bedzie to na 100% to.


Mea culpa, iż nie zdążylem sprawdzić i okreslić dawki i nie zareagowałem na zadane pytanie. Wg Marutzka i Kokotta (2006 r.) dawka alkoholu w pierwszych 3 dniach nie powinna przekroczyc 0,1 ml na 100 l wody. Doświadczenia (2008 r.) z Vodka Methode chlopaków z Nano-reef tez to potwierdzają.

oznacza to, też że chcąc pomóc, za bardzo chcemy wierzyć, iż druga osoba do której kierowane są rady cokolwiek orientuje się w temacie.


Niezależnie od wszystkiego, przepraszam za wrzucenie Cię na zbyt głęboką wodę.

Link to comment
Share on other sites

Spokojnie, na razie nic złego się nie dzieje. No może wybarwiający się samiec msobo troche świruje i gania wszystko po akwa, a zawsze był grzeczny :D . A na poważnie to dobrze że nie polałem im tej 50 całej tylko 15 ml bo pewnie byłoby po zawodach!

Teraz ryby zachowuja się normalnie, troche są płochliwe i tyle.

Parametry :


NH4- 0 ( na szczescie)

NO2 - 0.1

KH - 14

PH 7,6


Woda nie zmetniała, zaraz podmienie 30 % i leje nitrivec.


Zobaczymy co sie będzie działo dalej, biologia pewnie padnie, mam nadzieje że na tym się zakończy wpadka z pojeniem pysiów gorzałką :)

Link to comment
Share on other sites

orzechopcja

Jak w temacie NIE WÓDKI ( bo gorzała robiona jest z proszku i jeszcze innych ustrojstw :? ) tylko spiritus czysty, 1ml/100l spirytusu (tylko nie salicylowy!!!) I tak wczoraj podałem w strzykawce 4ml czystego spirytusu, mieszając go z 10ml wody z baniaka i powoli stopniowo wlewałem przy wylocie z filtra. Wczoraj miałem 50-60 NO-3 a teraz spadło do około 40 (widać różnice w kolorze roztworu JBL jest jaśniejsze niż wczoraj)

Może i troszkę pomogło zobaczymy za 2 dni

Link to comment
Share on other sites

Rybska juz wytrzezwiały, ale woda troche szaleje.


Parametry z dzisiaj rano:

NH4 - 0.1

NO2 - 0

NO3 - 0 ( ale kolor próbki intensywniej żóły)

PH 7.6

KH nie wiem bo skończył mi sie odczynnik.


Rybki normalnie, czyli chyba zagrożenie dla nich już mineło. Teraz tylko baniak musi się ustabilizować i będzie po strachu, tylko dalej nie wiadomo gdzie podziewa się NO3, bo po całym, zamieszaniu podmieniłem w dwa dni 60%, woda w kranie ma NO 10-15, a w akwa około 0.

Podmieniam na kranówke tylko idzie przez narurowy z weglem może tam cos się dzieje i ginie NO3, jest taka opcja?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
  • Ludwik
   Ok wiec nie muszę się obawiać o zbyt niskie stężenie nh3 w moim przypadku(teraz wynosi 1,5mg/L). Właśnie zrobiłem pomiar i no2 w ciągu ostatnich 3 dni wzrosło z <0,01 do 0,1 wiec wszystko idzie w dobrym kierunku. Dziękuje za link do artykułu zapoznam się z nim bardziej w wolnej chwili.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.