Jump to content

Problem z C. Morii Ichtiosporidioza lub Mykobakterioza


szulo
 Share

Recommended Posts

Witam,

Na początku grudnia kupiłem 12szt bardzo małych Morii (w porównaniu do innych ryb już pływających w zbiorniku były to naprawdę mikrony), ale od dwóch tygodni mam dość poważny problem ponieważ w dziwny sposób zdechły mi trzy sztuki.

Parametry wody mam oki

Ph-8-8,5

No2-0

No3-25 (to dość dużo ale nie mogę sobie z tym poradzić by zbić do mniejszej wartości, dwa dni po podmianie jest juz 25 a do soboty bo tak zawsze robię podmiany wzrasta do około 50)

temperatura 25-27 stopni

Z tych trzech stuk co na razie mi padły były to najmniejsze ryby z tego gatunku nie zauważyłem żadnych oznak walk czy choroby, po prostu się im umiera.


Ale dlaczego? Mam dwie teorie ale nie wiem czy słuszne

Pierwsza:

Morii zbierają pokarm z dna ja karmie płatkami Osi brine shrimp, cichild oraz Hikari granulatem staple, gold, te pokarmy nie zawsze zdążą dotrzeć do dna gdzie zeruje morii. Co drugi dzień karmię jeszcze mrożonkami i shrimp mix na krewetkach. Czy moja teoria jest słuszna i jest to możliwe że te ryby padły z zagłodzenia bo dostawały zbyt małe ilości pokarmu?


Druga teoria:

Od trzech tygodni w salonie gdzie stoi szkło robię remont gipsowanie, szpachlowanie, malowanie, podłogi. Straszny kurz jest wszędzie. Staram się przy zbiorniku być sterylnym tak by do wody nic się nie dostało. Jeśli nie udało mi się utrzymać porządku przy szkle to czy jeśli dostał się do wody jakiś kurz to jest możliwe by zaczęły padać ryby. Z drugiej jednak strony jak by faktycznie tak było to wszystkie ryby wykazywały by dziwne zachowanie a tak nie jest.


Zauważyłem tez ze dzień przed tym jak już ryba zdycha to siedzi przy dnie pod kamieniem i się w ogóle nie rusza, i taka była reguła przy tych trzech zgonach. Od rana prze cały dzień siedzi przy dnie pod kamieniem a na drugi dzień już nie żyje.


Jeśli macie jakąś teorię na ten temat to bardzo proszę o pomoc. Wyjaśniłem problem najbardziej szczegółowo jak tylko umiałem.

Link to comment
Share on other sites

Przeniosłem posta a zapomniałem napisać odpowiedzi :?

IMO jeżeli przy remoncie nie używasz i nie generujesz jakichś agresywnych lotnych substancji albo toksyn (duża ilość rozpuszczalnika, szlifowanie starych powłok farb olejnych, lakierowanie parkietu, duża ilość pianki do uszczelniania okien) to tę przyczynę można wykluczyć. 3 z 12 to jest 25% więc w przypadku małych ryb taka sytuacja może mieć miejsce. Tymbardziej,że jak piszesz ryby były bardzo małe. IMO możliwość zagłodzenia ryby przy normalnym karmieniu jest mało prawdopodobna (wszyscy przecież mamy doświadczenie z narybkiem który przeżywa w ogólnym bez specjalnego karmienia) Jedyne co możesz zrobić to popracować nad NO3? Ale moim zdaniem nie określisz jednoznacznie przyczyny śmierci tych trzech ryb.

Link to comment
Share on other sites

Myślałem że będzie większe zainteresowanie tematem i czegoś się dowiem.

nie wielu z nas ma te ryby ;)

więc się nie wymądrzam ;)

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj poobserwowałem trochę moje ryby i u kolejnej Morii zauważyłem lekki wytrzeszcz oczu, postrzępione płetwy, różowe plamki w okolicach płetw brzusznych wielkosci około 0,5cm ryba nic nie je cały czas siedzi przy dnie. Posiedziałem trochę w necie i obstawiam Ichtiosporidioza lub Mykobakterioza. Nie wiem co zrobić oberwać, leczyć (tylko czym) czy odłowić i uśmiercić (na razie wybrałem tą trzecią opcję) teraz zostaje tylko obserwacja.


Pozostaje tylko pytanie jeśli jest to Ichtiosporidioza to czy zapobiegawczo podać rybą Nystatyne? W opisie choroby jest zalecane podawanie 1 tabletki na 50 litrów wody ja niestety nie mam małego zbiornika i nie wiem czy mogę to podać do ogólnego tak by nie zaszkodzić innym rybą.

Link to comment
Share on other sites

Jak to jest Ichtiosporoidoza to i tak masz pozamiatane. Co prawda jest to możliwe ale IMO jeżeli bierzemy pod uwagę jakąś chorobę objawiającą sie wytrzeszczem oczu i przekrwieniami na bokach to w pierwszej kolejności należy stawiać na posocznicowy charakter infekcji bakteryjnej. Teoretycznie możesz zastosować kurację Bactopurem ale na Twoim miejscu wstrzymałbym się jeszcze. Jeżeli jesteś zdesperowany to dostarcz żywą rybe do labu.bakteriologicznego i niech Ci zrobią posiewy.

Link to comment
Share on other sites

Zdesperowany hmm.. raczej tak na razie pada mi jeden gatunek w baniaku są jeszcze dwa i kolejne dwa w drodze. Jeśli faktycznie się nie mylę to prędzej czy później padnie mi cała obsada a to wiąże się z dużymi kosztami (ryby nie były tanie). Jeśli mowa o jakimś laboratorium to jakie to ma być gdzie w Warszawie robi się takie badania.

Czy na ta chwilę można zakupić jakiś środek leczniczy i podać do ogólnego, jeśli tak to co i w jakiej ilości to podawać.


Powiem tak na tą chwilę ryby wyglądają na zdrowe ale nie mogę założyć po ostatnich wydarzeniach że ten stan się utrzyma długo. Lepiej dmuchać na zimne.

Link to comment
Share on other sites

Przedzwoń na sggw, zawieziesz rybe, ubiją ją na miejscu i zbadają.Jeżeli uważałbym swoje podejrzenia za zasadne to ja bym tak zrobił.Jeżeli im cos wyrośnie to od razu oznaczą oporność i wypiszą Ci recepte


tel. +4822 5936031

kom. 602345878

tu masz telefon do dr. Błaszaka. Zadzwoń i wypytaj gdzie masz sie zgłosić.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie jestem po rozmowie z tym doktorem. Jak to zawsze bywa przez telefon diagnozy postawić nie można ale powiedział mi że z tego co mu opisałem też by obstawiał te choroby które ja wytypowałem. Powiedział mi że jeśli ryby chorują na dwie choroby jednocześnie to mam pozamiataną obsadę natomiast jeśli tylko na jedną bo będzie to trudne ale możliwe do wyleczenia.

Oczywiście by być na 100% pewnym musi zrobić sekcję ryby, która wykazuje symptomy choroby. Teraz pozostaje mi nic innego jak tylko czekać i obserwować zbiornik.


Mutra dzięki za kontakt do faceta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.