Jump to content

Napowietrzanie


Trent
 Share

Recommended Posts

Postanowiłem dodać do mojego akwarium pompkę napowietrzającą. Przedtem jej nie miałem uznałem ,że sam filtr JBL Cristal Profi E 900 dla akwarium 300 litrów z obsadą 20 pyszczaków ( Maingano , Coroleus, Iodotropheus, Red-red) wystarczy. Ale jednak chcę podłączyć napowietrzanie i kupiłem już Tetratec i tak naprawdę to najchętniej schowałbym pompkę do szafki pod akwarium (gdzie właścieiw mam wszystko schowane) ale to spowoduje, że pompka będzie około 120 cm poniżej zwierciadła wody i 60 cm poniżej spodu akwarium – czyli dna gdzie będzie leżał kamień napowietrzający. Rozumiem więc, że trzeba zastosować jakiś zaworek zwrotny aby się woda nie cofnęła. Poradźcie więc jaki najlepiej i czy może 2 na wszelki wypadek zastosować – np.: jeden zaraz za pompką w drugi tuż przy wlocie do akwarium?

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar
Przedtem jej nie miałem uznałem ,że sam filtr JBL Cristal Profi E 900 dla akwarium 300 litrów z obsadą 20 pyszczaków ( Maingano , Coroleus, Iodotropheus, Red-red) wystarczy.


A gdzie filtr mechaniczny? Jeśli takowy masz, to wystarczy podłączyć końcówkę wylotową ze zwężką venturiego. Oczywiście jeśli bardzo zależy Ci na bąbelkach, które tak naprawdę nie są konieczne :mrgreen:.

Link to comment
Share on other sites

No tak... czyli twierdzicie, że ten brzęczyk to tak nie do końca jednak jest potrzebny. Skusiłem się na niego bo tyle się naczytałem o napowietrzaniu na tym forum i skutkach niedostatecznego doprowadzenia tlenu, że w końcu poszedłem do sklepu i kupiłem brzęczyk. No to powiedzcie czy jest w takim razie sens włączać go tylko na kilka godzin na noc kiedy to jak wiadomo te parę roślinek które mam (Anubias 2 razy i Mikrozorium) trochę tlen zabierają? No i ten zaworek zwrotny to się podłącza przy pompce czy też przy akwarium? No i jak on się zachowa jeśli brzeczyk będzie wyłączony powiedzmy 16 godzin dziennie (włączony będzie tylko na noc). Trochę się tego cofnięcia wody obawiam i juz kombinuje jak to brzęczyk na szafce postawić.

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar
No tak... czyli twierdzicie, że ten brzęczyk to tak nie do końca jednak jest potrzebny. Skusiłem się na niego bo tyle się naczytałem o napowietrzaniu na tym forum i skutkach niedostatecznego doprowadzenia tlenu, że w końcu poszedłem do sklepu i kupiłem brzęczyk.


Chyba jednak nie na tym forum :mrgreen:. Wręcz przeciwnie, większość użytkowników, w tym Ja, odradza stosowanie takich wynalazków. Widziałeś może w jakiejś rzecze/jeziorze kostki napowietrzające :mrgreen:? Wystarczy ruch tafli wody i będzie ok. W sumie napowietrzacz może się przydać, okresowo np. przy podawaniu leków, zakwicie wody, w połączeniu z UPS'em w przypadku awarii prądu itp.


Odnośnie do Twojego pytania; Ja nigdy nie stosowałem takich zaworków i wbrew pozorą zatrzymanie pracy napowietrzacza nie powoduje automatycznego zassania wody. Dlatego myslę, że dla 100% pewności wystraczy jeden.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   Nie podkładaj nic pomiędzy plastikową podstawkę i szkło. Taki podkład wystarczy, wręcz niektórzy  producenci zbiorników wyłączają gwarancję, jeśli dołożysz coś innego. Trafiłeś na forum miłośników ryb z jeziora Malawi, więc obejmie cię tutaj ostracyzm towarzyski. Twoje ryby to zdecydowanie nie ten biotop. Choć jeśli chodzi o techniczne rozwiązania niczym się to nie różni. Ale fanatyczni wyznawcy jedynie słusznej akwarystyki będą mieli usta pełne wody, jeśli nie hodujesz gatunków którymi się.zajmujemy. A ja zachęcam cię do zapoznania się z zawartością naszego forum. Może kiedyś,  w przyszłości,  przy okazji większego akwarium zdecydujesz się na te najpiękniejsze na świecie ryby😉. Powodzenia.
  • Ludwik
   Czy ktoś jeszcze mógłby coś doradzić  w temacie ?
  • Kondikus
   Witam,   jeszcze raz dziękuję za pomoc.   Pływać w nim będą molinezje, gupiki i mieczyki.   Mam jednak jeszcze ważne pytanie. Zanim postawię akwarium na tej szafce tak myślę czy położyć plastikowy podkład a na niego 1 lub 2 warstwy podkładu pod panele o grubości 3-4mm. Czy bez tej podkładki plastikowej na 3 warstwy podkładu pod panele? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?    
  • darkon
   W związku ze zmianą moich akwarystycznych planów sprzedam trochę gratów przydatnuch w filtracji pompa Jebao Smart DC Pump 3500 falownik Jebao OW-25 Purolite A520E Purigen
  • Andrzej Głuszyca
   No właśnie..kolega nie napisał co tam będzie a skoro to forum Malawi to zakładam , że pyszczaki.
  • rafalniski
   Razem z filtrem będą pewnie jakieś media (gąbki, ceramika i inne) - zanim cokolwiek z nimi zrobisz porządnie je wypłucz a dopiero potem wkładaj do filtra - w ten sposób unikniesz pylenia! Ani na foto ani w opisie nie widać żebyś miał już jakąś ceramikę w akwarium (filtry mają chyba tylko gąbki?).  Jeżeli jednak posiadasz gdzieś ceramikę w obiegu to przełóż ją do nowego filtra. Jeżeli natomiast nie masz jeszcze żadnej ceramiki to przede wszystkim tą nową porządnie wypłucz! Możesz też na dzień lub dwa wrzucić ją do słoika/miski, zalać wodą z akwarium, dodać bakterie (np. Prodibio) i włożyć kostkę napowietrzającą na dno. W ten sposób część bakterii zagnieździ się już bezpośrednio w nowej ceramice.
  • Bartek_De
   ...pod warunkiem, że będą tam pływać pyszczaki w co wątpię. 
  • kazikx
   Cześć, spróbuj może ściągnąć oramowanie szafki, bo rzuca się w oczy, że zestaw szafka + akwarium jest dobrany przypadkowo.
  • Andrzej Głuszyca
   Może . Chyba  , że temperatura wody przekroczy 30C.  
  • Robson79
   Po prostu go zainstaluj. Ryb nie odławiaj, ponieważ będzie to dla nich większy stres, niż samo montowanie filtra i przeczyszczenie szyb. Kamieni nie ruszaj, gdyż wyparzanie ich niema najmniejszego sensu. Tym bardziej przy białym wapieniu, który zawsze będzie zachodził jakimś glonem i czyszczenie go co jakiś czas mija się z celem. Lepiej się do tego przyzwyczaić i obserwować jak ryby skubią glony ze skał... 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.