Jump to content

Filtr narurowuy i zbiornik 200lub 240l ?


smarcin3
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie miłych kolegów.

Zwracam sie z prośbą o skierowanie mnie w dobrym kierunku dotyczącym filtra mechanicznego w w/w zbiorniku.Zakładam akwarium i prośiłbym o dorade czy dobrym wyjsciem jest zrobienie filtra narurowego .Moim priorytetem jest cisza poneważ akw bedzie stało obok łóżka. jako biolog mam zamiar zakupić filtr eheim 2226 lub 2026.Za wszelką cene chciałbym uniknąć gąbki w akwarium.

.A jeśli zdecydujecie ze narurowy to na jakiej pompie go składać czy co czy innej.Bardzo prosze o doradę

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Narurowiec to fajna sprawa-mam u siebie jako mechanika na starej glowicy resun 2000 l/h zatopionej w akwa. Obenie, jak kasa pozwoli, mysle nad pompa do c.o. min. omawianej w innym watku omnigena 25-40.

Link to comment
Share on other sites

Po dłuższej filtracji głowicą z gąbką zdecydowałem się przejść na filtrację narurową.Mamy w ten sposób więcej miejsca dla ryb,nie moczymy rąk w akwa chcąc wypłukać gąbkę,pompa jest cichsza a niżeli głowica i nie rezonuje(był przypadek że przez głowicę pękło akwa).Rónież polecam pompę Omnigena 25-40,jest tania ,cicha i mocna.Mnie postawienie narurowca kosztowało 300 zeta(+zgrzewarka)

Link to comment
Share on other sites

(był przypadek że przez głowicę pękło akwa

Proszę nie podawać niesprawdzonych hipotez jako faktu, tam powodem pęknięcia szyby musiało byc cos innego.

Link to comment
Share on other sites

przez głowicę - bo pierdyknął nią w szybę

u mnie głowica chodzi już kawałek czasu i akwa nie pękło, zresztą sam nie wem jak miało by to się stać.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

U wiekszosci z nas glowice chodza/chodzily w akwa. Glowice roznych firm, roznej mocy i nikomu szyba nie pekla. Wiec teoria o peknieciu akwa przez glowice at - imo paranoja.

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar
Jeżeli wibrująca głowica przenosi ową wibrację na szkło, to szkło może pęknąć.


Dokładniej rzecz ujmując drgania generowane przez filtr muszą mieć częstotliwość zgodną z własną częstotliwością rezonansową danego materiału, tutaj szkła. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Musiało być w tym miejscu jakieś bardzo niekorzystne naprężenie skoro do tego doszło przez wibracje,stawiam na to, że wada fabryczna akwarium.

Link to comment
Share on other sites

stawiam na to, że wada fabryczna akwarium.


Jaka?


Dokładniej rzecz ujmując drgania generowane przez filtr muszą mieć częstotliwość zgodną z własną częstotliwością rezonansową danego materiału, tutaj szkła.


Dokładnie.

Niby mało prawdopodobne, a możliwe.


Wiadomo, że jak spali się sprzęgło to pewnie wada fabryczna, a nie problem z naszymi umiejętnościami w obsłudze samochodu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.