Jump to content

Profilaktyczne podawanie Bakto Tabs?


kunta
 Share

Recommended Posts

Czy podawał ktoś z Was profilaktycznie Bakto Tabs?

Czytałem że niektórzy hodowcy Tropheusów podają profilaktycznie ten pokarm zawierający nifurpirinol raz na 3-4 tygodnie.

Myślicie że jest jakiś sens tego działania?

W sumie jeżeli jest on w malej dawce w pokarmie to dociera bezpośrednio do ryby i nie powinien rozsypać biologii.

Z drugiej jednak strony co można uzyskać podając co pewien czas rybom antybiotyk?

Link to comment
Share on other sites

Teoretycznie podawanie nitrofuranów i pokrewnych nie prowadzi do powstawania szczepów opornych ale:

1. Nie można tego wykluczyć w 100%

2.symbiotyczne bakterie występujące w jelitach ryb roślinożernych są wrażliwe na tego typu środki, ich zabicie może spowodować bardzo złe efekty


Wydaje mi się, że to jest sposób myślenia charakterystyczny dla niektórych paletkarzy ;) Ciocia w sąsiednim pokoju kichnęła to już się zrywam i leje dziesięć środków do wody "na wszelki wypadek" ;) IMO nie tędy droga. Leki sie stosuje wtedy kiedy jest choroba a nie profilaktycznie. Tym bardziej że zastosowanie bakteriostatyku w jednej dawce raz na 3-4 tygodnie praktycznie nie ma sensu (vide nasza rozmowa na temat tego ile powinno trwać leczenie bactopurem) jedna dawka może co najwyżej naruszyć równowagę w jelitach.


Antybiotyki (i leki w ogóle) jak najbardziej powinny być w użyciu i nie należy się ich bać (nawet w ekstremalnych dawkach kiedy sytuacja tego wymaga) ale nie ma przesłanek do stosowania ich profilaktycznie w akwarystyce.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Hmm...nie napisze tak madrze jak mutra, ale tak po chlopsku to bedzie tak: gdybys dawal zdrowemu czlowiekowi np. Peniciline, jego uklad immunologiczny nie czul by potrzeby interwencji, gdyz po kilku dniach i tak dostanie antybiotyk.

Nigdy nie kupilem jakiegos tam "przydasie" z lekarstw, bo po co ?

Link to comment
Share on other sites

Hmm...nie napisze tak madrze jak mutra, ale tak po chlopsku to bedzie tak: gdybys dawal zdrowemu czlowiekowi np. Peniciline, jego uklad immunologiczny nie czul by potrzeby interwencji, gdyz po kilku dniach i tak dostanie antybiotyk.

Nigdy nie kupilem jakiegos tam "przydasie" z lekarstw, bo po co ?To kupuj Bactopur-Direct.

Jeszcze gdzieniegdzie można się załapać a na wypadek W będzie jak znalazł :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bastian
   Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
  • pulpet
   Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
  • Bartek_De
   @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
  • Bastian
   Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
  • S_owa
   Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
  • Vrzechu
   @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
  • S_owa
   Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
  • Vrzechu
   @KapitanCzysty mówisz - masz  "Czarna Mamba"  oraz Kulfon  Labeotropheusy nie rzucają się bardzo w oczy bo są tylko 3 samice i 1 samiec, ale mają się dobrze i samice między sobą wykazują najwięcej agresji ze wszystkich moich podopiecznych. Mimo posiadania 3 Synodontisów uchowały się nawet 2 maluszki. Z moich obserwacji wynika, że samica trzymała w pyszczku większą ilość młodziaków, ale jak tylko jakieś jej uciekły to zostały pożarte. Te 2-3 sztuki nosiła tak długo, że już martwiłem się, że nie przeżyje bo bardzo schudła i wszystko trwało chyba 4 tygodnie. Wypuściła je jak były już naprawdę spore jak na narybek i dwa udaje mi się czasami dostrzec. Sama bardzo szybko wróciła do formy a następna już inkubuje  Jurny ten Kulfon    
  • KapitanCzysty
   Widać, że ryby dobrej jakości i chyba dobrze karmione 😉 . Sporo Ci urosły Acei i szerszenie i faktycznie, aż miło się na nie patrzy. Ciekaw jestem ujęcia z bliska tego "czarnucha" , intryguje mnie. 😄 Nie widzę natomiast Labeotropheusów, dalej je masz?  Całokształt bardzo mi się podoba.
  • Vrzechu
   Wygląda pięknie  Dopiero co zakładałem swój zbiornik a po przeczytaniu kilku postów tutaj, już tęsknie za zakładaniem nowego baniaka  Powodzenia na dalszym etapie  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.