Jump to content

Pseudotropheus acei


ojej
 Share

Recommended Posts

Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu choroby pseudotropheus acei. Wczoraj rybka miała postrzępione pletwy, wyglądało jak po zwykłych przepychankach, jednak dzisiaj stan się pogorszył i jednak to nie była walka tylko choroba. Wygląda to jak na fotce

12001176.jpg- obsada 2+4 p.demasoni

-10x rdzawy (jeszcze przed redukcja)

-10x p.acei (również przed redukcja)

- wielkość akwarium ok 315l 125x50x50

Wiem ze baniak za mały na acei ale w wakacje wymieniam na 450.

- filtracja pompa atman 2000l/h , kubeł tetra 1200, zasypany klasycznie.

- parametry wody

no3 25

no2 0

gh >14

kh 6

ph 7.6

Parametry mierzone paskowymi testami wiece niezbyt dokładne.

- sposób karmienia 2x dziennie, spirulina, malawi mix,bio vit, makaron gotowany, ryż gotowany, marchew.

- podmiana wody około 100l co tydzień

Link to comment
Share on other sites

zdjęcie trochę cienkie ale jak dla mnie to ewidentne pobicie. czy powierzchnia ciała po bokach jest matowa i szorstka? Są ubytki łusek? Jak wyglądają płetwy piersiowe (bo ogon jest obgryziony z tego co widze)

Link to comment
Share on other sites

Wszystkie pletwy delikatnie poszarpane, czarna plama przed ogonem dzisiaj zniknęła ale pokazało się zaczerwienienie, ubytki łusek są, niektóre wyblakłe.Do tej pory u acei nie stwierdziłem agresywnych zachowań, dlatego pierwsze co mi przyszło do głowy to ze jakieś choróbsko załapała. Pytanie odławiać do izolatki czy zostawić?

Zapobiegawczo wczoraj podmieniłem 50% wody i dzisiaj jeszcze 30%.Zdjęcie robiłem na szybko bo akumulatorki padały, podładuje to zrobię lepszej jakości.

Link to comment
Share on other sites

wygląda na pobicie, wymiana wody którą zaserwowałeś może rozwalić cykl azotowy, więc pilnuj parametrów bo rzeczywiście możesz przywlec do akwarium jakieś choróbska.

Jeżeli ryba nie jest ganiana przez inną to zostaw, gdy będzie męczona przez ryby to w ostateczności odłów

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Skad przyszlo ci na mysl, aby podmieniac 50% wody ? Zamiast lac witaminy do wody, ktore pomoga w regeneracji to rozwalasz cykl? Oczywiscie, ze nic sie nie stanie, tylko co di dala ta podmiana ? Imo nic.

Link to comment
Share on other sites

50% i na drugi dzień 30% ;)

zdecydowanie nic takie podmianki nie dają

Link to comment
Share on other sites

Może faktycznie ta podmiana była nie przemyślana. Wydaje mi się ze ryba wraca do zdrowia, jest dużo żywsza , ruchliwa. Okazało się ze nie jest ofiara agresji wewnątrz gatunkowej lecz dostała od demasona alfa. Ale mam następny problem drugi p.acei pływa głowa do góry, nie rusza płetwa ogonowa, innych odstępstw od normy nie ma.Co to może być ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
  • Bartek_De
   To już też Chindongo😉
  • Bartek_De
   Na odchowanie, co by boruty u Ciebie nie było 😁
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.