Jump to content

Nieszczelna pokrywa


misiek80
 Share

Recommended Posts

Mam aluminiową pokrywę taką jak w tym linku http://www.myciok.pl/pokrywy.htm. Kiedy ryby chlapią wodą podczas karmienia, z dolnego rogu pokrywy zaczyna kapać woda, która spływa po kancie akwa na blat szafki. W rogu blatu oraz podkładki pod akwa (podkładki pod panele) spowodowało to nawet lekkie jego odkształcenie. Mieliście kiedyś coś podobnego? W cztery rogi akwa, między szkło i pokrywę powkładałem małe kawałki materiału a'la gąbka, ale średnio to pomaga. Są może jakieś uszczelki, które możnaby tu zastosować?

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar

Ja mam taką http://www.zoolight.pl/product-pol-6-POKRYWA-ALUMINIOWA-CZARNA-100x40.html i też podobny problem. Tzn. woda, która zbiera się w rogach, a potem wycieka właśnie przez narożniki. Pisałem w tej sprawie do producenta i zalecił we własnym zakresie uszczelnić miejsce przecieku od wewnątrz silikonem, bo standardowo jedyną formą uszczelnienia jest lakier :?. Ja jednak najpierw idealnie wypoziomowałem szafkę, mam stelaż na 5 regulowanych nogach więc w tej kwestii ogromne pole manewru. I teraz z 3 cieknie tylko w 1 rogu. Przy najbliższej podmianie jeszcze lekko poprawię i powinno być ok. Zastanawia mnie tylko, czy u Ciebie aby na pewno ryby są głównym powodem przecieków? U mnie jest to porostu woda, która skrapla się na wew. stronie pokrywy a następnie przy podnoszeniu spływa na zawias i właśnie do tego rogu.

Link to comment
Share on other sites

Pokrywę masz podobną do mojej. U mnie kapie tylko z jednego rogu - tego przy którym karmię ryby i tylko jakiś czas po karmieniu. Kiedyś w ramach eksperymentu zmieniłem miejsca karmienia na drugi róg i wtedy kapało tylko w tym rogu. Tak, że moim zdaniem przyczyną jest woda, którą ryby wypluskują podczas karmienia. Woda zbiera się gdzieś w rogu pokrywy i późnej przez jakiś czas kapie. Jak już pisałem przez to kapanie odkształcił mi się nieco blat szafki. Szafka jest stabilna, spód na nóżkach, blat, cztery przegrody pionowe, wszystko to z płyty o grubości 1,8 cm tylko tył jest cieńszy. Bądź co bądź czym prędzej muszę temu kapaniu zaradzić.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam pokrywę aluminiową Diversa i też "ciekła". Wkleiłem uszczelkę do okien w tych miejscach gdzie pokrywa spoczywa na akwarium, na styku pokrywa-skło na całym obwodzie i przestało.

Link to comment
Share on other sites

Kupiona w castoramie :) Moim zdaniem to parująca woda szuka ujścia, a nie wychlapywana przez ryby.

Pokrywa spoczywa opierając się na szkle /na górnych krawędziach szyb/. Aluminium o szerokości nieco większej niż grubość szyby leży sobie na "grzbietach" szyb bocznych. Właśnie do tego aluminium przykleiłem uszczelkę, w ten sposób że szyba /jej grzbiet/ nie styka się z aluminium tylko uszczelką. Uszczelka jest zatem między górnym rantem akwarium a pokrywą na całym obwodzie.

Link to comment
Share on other sites

Tylko że kapie w jednym rogu, akurat tam gdzie karmię i zawsze po karmieniu. W innych rogach jest suchutko.

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar

Misiek80, nie masz tam uszczelki? U mnie fabrycznie była wklejona taka z pianki podobnej do tej z której wykonywanę są maty pod akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Zacznij karmić w innym rogu i sprawdź, gdzie będzie ciekło - tylko nie chlap specjalnie :mrgreen: . Moim zdaniem to jednak parowanie i grawitacja. Wystarczy, że masz minimalnie niżej położony ten róg akwarium i woda będzie właśnie tam się gromadzić i jak jej jest za dużo to ścieka po szybie.

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar

Dokładnie tak jak pisze mirkot, u mnie wystarczyło o pół obrotu śruby podnieść jeden z boków (nie mam pojecia ile to bedzie w milimetrach) i jak ręką odjął.


Z matematycznego punktu widzenia najlepiej jest karmic na środku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Robson79
   Po prostu go zainstaluj. Ryb nie odławiaj, ponieważ będzie to dla nich większy stres, niż samo montowanie filtra i przeczyszczenie szyb. Kamieni nie ruszaj, gdyż wyparzanie ich niema najmniejszego sensu. Tym bardziej przy białym wapieniu, który zawsze będzie zachodził jakimś glonem i czyszczenie go co jakiś czas mija się z celem. Lepiej się do tego przyzwyczaić i obserwować jak ryby skubią glony ze skał... 
  • Kondikus
   Dziękuję za pomoc. Jeszcze 1 pytanie. Czy w tym miejscu około 18 cm od grzejnika może stać akwarium? Chyba, że zamiennie szafki miejscami?
  • Andrzej Głuszyca
   Skoro producent dedykuje pod akwa to spokojnie da radę.
  • Piotr775
   U mnie tak jak u kolegi. Miałem przez 2 lata 375 l na szafce z 2 takimi nogami  po bokach i  było oki.
  • teller
   Bardzo Wam dziękuję za wszystkie uwagi! Kupiłem Aquael ultramax 1500. Będę go instalował od razu jak przyjdzie. Jak się do tego przygotować, żeby odbyło się to bezpiecznie dla domowników? Przenieść ryby na jeden dzień do innego zbiornika i dać filtrowi przefiltrować wodę? Muszę też doczyścić szybę i wyparzyć kamienie. Zapewne podmianka 40 litrów.  
  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.