Jump to content

AKWARIUM 120X40X50


jacenty-32
 Share

Recommended Posts

jacenty-32

Witam wszystkich.

Zakupiłem akwarium o wym.120x40x50.Szyba gr.8mm.Po zalaniu wodą przednia szyba wypałęczyła się jakieś 5mm.Czy to normalne?

Chciałbym dodać że akwarium ma wzmocnienia na przedniej szybie.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

no niestety nie jest to normalne zjawisko. napisz cos wiecej o tym akwa. masz tylko jedno wzmocnienie, czy moze dwa zlaczone razem kolejnym ?

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar

Witam, po:

1. Czy mierzyłeś dokładnie akwarium przed zalaniem?

2. Rozszyfruj słowo "wypałęczyła się"

3. Przypuszczam, że problem polega na tym, iż przy bocznych szybach szerokość akwarium wynosi 400mm, a w środku długości ok. 405mm; tak?

4. Co rozumiesz przez okreslenie "jakieś 5mm"? Czy jest to bardzie 7, lub może 3 mm?

5. Czy można w ogóle niewłaściwie wkleić wzmocnienia?

Link to comment
Share on other sites

jacenty-32

Wzmocnienia są z dwuch stron Akwarium zakupiłem ze sklepu ROBIZOO.Akwarium jest kupione nowe.Po przyłożeniu prostej listwy do przedniej szyby po dwuch stronach jest przerwa jakieś 4,5mm.(środek jest wypałęczony)czy to jest normalne?czy wkleiś jakieś dodatkowe wzmocnienia?

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar

Jak rozumiem przykładasz rzeczoną listwę "prostą" do frontowej(przedniej) szyby w taki sposób, aby w środku gługości była styczna do powierzchni szyby? Nastepnie mierzysz odstęp pomiędzy listwą, a krawędziami akwarium i zmierzona odległość to 4,5mm, tak?

Jesli wybrałeś już ten sposób pomiaru, to może zamiast listwy wykorzystaj poziomnicę najlepiej taką 1,5m i zmierz wymiary akwarium tak jak wcześniej pisałem. Doraźnie może pomóc spuszczenie części wody.

Link to comment
Share on other sites

jacenty-32

przyłożyłem poziomnicę 1,5m od samego dołu jest różnica na dole są szpary po 3mm a u góry po 5mm.

rozumię że szyba ma też jakąś elastycznąość może to normalne zjawisko?

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar

Sprawa trochę dziwna i jak wczesniej pisał slawekosw deformacja w takim zakresie nie jest normalna! Jak dla mnie nie ma sensu ryzykować, ja spuściłbym min. 1/3 wody i obserwował jak zachowuje się szkło. Mam jeszcze jedno pytanie, czy tego rodzaju wybrzuszenie powstało tylko na jednej, czy może obu dłuższych szybach?rozumię że szyba ma też jakąś elastycznąość może to normalne zjawisko?Słowem wyjaśnienia. Szkło podobnie jak każdy inny materiał, nie kompozytowy, podlega tym samym prawą fizyki. Mam tutaj konkretnie na myśli, że ze względu na swoją strukturę jest dosyć odporne na ściskanie, natomiast bardzo mało elastyczne. Jednak wbrew pozorom, w pewnym zakresie , odkształcenie bez trwałych zmian w strukturze jest możliwe. Pociąga to niestety za sobą powstanie naprężeń ściskających i rozciągających, których wartość największa, uogólniając oczywiście, jest właśnie w geometrycznym środku obciążonego elementu. Generalnie są dwie najbardziej popularne metody postępowania:

1. Użycie odpowiednio grubego szkła, które będzie mniej podatne na działanie siły powstałej w wyniku naporu słupa wody.

2. Zastosowanie cieńszego szkła, które jednak ulegnie niewielkiej deformacji + wzmocnienia, których zastosowanie ma na celu zmniejszenie naprężeń powstających na skutek odkształcenia szkła.

Link to comment
Share on other sites

jacenty-32

Żadnych zmian nie widać na sylikonie nie widać żadnych niepokojących bąbli powietrznych.Chcę dodać że woda jest wlana od piąku wieczora.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

ja bym to reklamowal. nienormalna rzecza jest "naciagniecie" sie szkla o pol centymetra. a zmierz dla pewnosci suwmiarka grubosc szkla :idea:

Link to comment
Share on other sites

jacenty patrząc jak piszesz to nie zdziwił bym się gdybyśpomylił akwarium proste z profilowanym.

Może zamiast pisać posty lepiej wklej zdjęcie ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.