Jump to content

Sprawa odłowu


RafałB
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich. Piszę tutaj po raz pierwszy, więc ewentualne potknięcia proszę wybaczyć. Do rzeczy.

Mam akwarium 216 l (120 profil) a w nim msobo. Obecnie akwa ma ok. 10 miesięcy. Z początkowej obsady (20 msobo) zostało 17 rybek i wszystko wskazuje na to, że już można określić jakiej płci są osobniki. Ewidentnie wybarwionych jest 9 sztuk (oczywiście chodzi o samce). Pozostałe to 5 samiczek (nie posiadają atrap jajowych i nic nie wskazuje, aby ich piękny żółty kolor „zabrudziła” jakakolwiek szarość) oraz 3 samce, które mają wyraźne atrapy i zaczynają nabierać kolorów.

Moje pytania są takie:

1.Czy na tym etapie można powiedzieć, że płeć rybek jest już ustalona, i czy istnieje możliwość, aby pojawiły się jakieś niespodzianki (odnośnie płci oczywiście)? Czy atrapy, to domena samców, czy samiczki też mogą je posiadać?

2.Jeżeli obecnie mam samca alfa, czy to może ulec zmianie? Tzn. czy gdy pozostałe samce nabiorą masy i kolorów, to czy mogą odebrać mu dominację? (Zaznaczając, że samiec alfa i beta są starsze, więc i od początku większe.) A pytanie to prowadzi do następnego:

3.Czy można już podjąć decyzję o odłowieniu samców i pozostawieniu tego dotychczas dominującego, czy czekać aż wszystkie "dojrzeją"? Mam 120 cm profilowane akwa, więc pozostanie chyba harem 1/5. I dalej:

4.Jak odławiać ryby – powoli, po jednej np. co dwa dni, czy można odłowić za „jednym zamachem” wszystkie „zbędne” sztuki? Chodzi o to, czy nagła zmiana obsady (na skutek odłowu) nie spowoduje zachwiania dominacji i np. obierania rewirów. Bo nie wiem, czy gdy np. odłowię samca beta nie wyskoczy jakiś nowy konkurent, który zdominuje obecnego samca alfa i wówczas będę musiał czekać jak sytuacja się rozwinie i wyklaruje. Mam nadzieję, że dobrze i zrozumiale się wyraziłem…

Teraz pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedzi.

Rafał

Link to comment
Share on other sites

Co do zmiany w hierarchii to jeśli zostawisz samca alfa to raczej na razie nic się nie zmieni a jak go odłowisz to pozostałe się potarmoszą o wakat na stanowisku :wink:

Osobiście zostawił bym trzy samce może się uda choć to podobno "charakterne" ryby.

Link to comment
Share on other sites

eljot12 sugerujesz, że można spróbować z trzema samcami? Ja z rybkami z Malawi nie miałem wcześniej do czynienia, ale myślę, że 2 samce to maks. Nie dopowiedziałem wcześniej, że w akwa mam 4, ale za to spore serpentynity, co w sumie daje może ze 180, albo i mniej litrów. I nie chodzi o to, abym się wymądrzał, ale może lepiej dołożyć jakiś inny gatunek, żeby były dwa haremy po np. 1/5? Może afry dorzucić? Wówczas zmniejszyła by się ilość rywalizujących samców (z trzech do dwóch).

I proszę o potraktowanie mojej wypowiedzi jako luźną uwagę a nie próbę polemiki, gdyż jestem początkujący w tej "branży" a każda Wasza rada jest dla mnie na "wagę złota".

I jeszcze jedno, czy odławiać już teraz, czy dać im jeszcze trochę czasu. A właściwie: czy po 10 miesiącach można już brać się za odłów, czy to jeszcze zbyt wcześnie. greghor pisze: "Ja bym odłowił wszystkie za jednym razem", ale czy zrobić to już teraz?

post-8974-14695712430761_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Na pewno jest większa szansa na utrzymanie 3 niż 2 samców bo wtedy alfa będzie ganiał tylko jednego i z pewnością go zamęczy, przy trzech jego agresja rozłoży się na 2 więc spróbować można a nuż się uda jeśli nie to odłowisz dwa i zostanie 1+5. Nie miałem tych ryb więc nie wiem jak jest u niech z agresją ale pewnie zależy dużo od cech osobniczych. U mnie pierwszy Callainos alfa był taki "dzik" że zajął całe akwa i lał wszystko co niebieskie po odłowieniu wyłonił się kolejny który jest spokojniejszy i pełni rolę "policjanta" :wink: rozgania wszystkie próby bijatyki w akwa a głównie rozpędza samce saulosi (3 sztuki).

Co do odławiania to popieram gregora. Czy odławiać już, to twoja decyzja jak jeszcze nie ma strasznych dymów to możesz poczekać. Co do drugiego gatunku to sam piszesz że małe akwa jak dla mnie to ew. Maylandia livingstonii i wtedy układy po 1+4 czyli 10 niewielkich ryb przy dobrej filtracji powinno być ok.

Link to comment
Share on other sites

Afra raczej nie pasuje pod względem żywieniowym. Według mnie dobrym pomysłem jest pozostawienie układu jedogatunkowego z trzema a nawet czterema samcami msobo oraz maksymalną ilością samic. Kwestią sporną jest co z tego wyniknie i osobiście zgadzam się z tym co napisał już eljot. Ja sam trzymam teraz elongatusa "Usisya" w obsadzie dwusamcowej. Dość długo (1,5 roku) miałem trzy samce, z tym że na lini alfa - beta w tym gatunku cały czas iskrzyło. Trzeci usuwał im się z drogi. Niedawno niestety alfa wyeliminował konkurenta, ale o dziwo nadal w miarę toleruje tego spokojnego. Jak długo to potrwa - nie mam pojęcia, ale może jest coś w tym że i tak prędzej czy później krystalizują się obsady jednosamcowe.


Wracając do Twojego akwarium - jeśli zdecydujesz się na układ z jednym samcem to myslę, że możesz dołożyć drugi gatunek. Chodzi mi po głowie mniejsze z Melanochromisów - dialeptos, ewentualnie maingano. Oczywiście Ty wybierasz, ale pole manewru nie jest w tym przypadku zbyt wielkie...

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem dlaczego utarlo sie ze wszystkie cynotlapie [CYNOTILAPIE :!:] afry to typowi miesazercy ,przeciez dorosle terytorjalne samce pilnujac groty nie maja czasu plywac w toni wodnej by pobierac plankton,wiec zeruja jak mbuna roslinozerne zeskubujac glony ,wiec pozyskuja tylko sladowe ilosci mieska, owszem samice jada na planktonie ,co nie wyklucza ze nie mogly by zerowac rowniez na zieleninie np.C.Afra coube jest wszystkozerca i pasowala by do magungi ktora tez jest wszystkozerca bardziej w kierunku zieleniny ale wzgledem wyposrodkowanej dietyo partej w 60%rosliny40%mieso oba gatunki beda zadowolone,wiadomo ze lepSZym rozwiazaniem bylo by dobranie m.maingano lub m. dialeptosa i dac proporcje 80%do 20% tym bardziej ze jestes poczatkujacy.


starajmy się pisać poprawnie, gramatycznie, ortograficznie, składniowo. kisor

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.