Jump to content

Jak postepować po krótkiej przerwie w dostawie prądu?


misiek80
 Share

Recommended Posts

Było już o tym kilka wątków, ale tym razem przerwa w dostawie prądu dosięgnęła i mnie. Dziś od 9 do 13 czyli przez 4 h nie było prądu. Co zrobić?

NIczego nie ruszać, włączyć filtr i przez następne dni mierzyć parametry? Filtr "chodzi" nieprzerwanie na tych samych wkładach (gąbka + echfimech + substrat pro) od 10 miesięcy. Czy jest już może czas żeby go przepłukać? Bo wymieniać wkładów chyba póki co nie ma sensu - parametry NO2=0, NO3=10-30 pH=7,6-7,8.

Link to comment
Share on other sites

zdemotuj wąż wylotowy z akwarium, wsadź do wiadra. Włącz filtr, poczekaj aż sie wiadro napełni. Wodę wylej, wąż zamocuj ponownie w akwarium. Włącz filtr i sprawdź parametry jutro.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za szybki odzew. Zapytam jeszcze żeby wiedzieć na przyszłość...

1. Kiedy otworzyć i przepłukać/wyczyścić filtr? Dopiero kiedy parametry bedą nie takie jak powinny? Jeśli chodzi o syf w filtrze, to nie powinno być źle, na rurze jest prefiltr, a w środku gąbka eheima.

2 Czy wymianę części wkładów robić dopiero, gdy coś nie tak będzie z parametrami?

Link to comment
Share on other sites

Zrobiłem tak jak napisał mutra. Przy okazji podmieniłem z 15 % wody. Parametry NO2=0, NO3=30, pH=7,8. Jutro dla pewności zmierzę raz jeszcze.

Do kubła zaglądałem jakieś 3-4 miesiące temu. Wszytko było czyste, więc nic nie czyściłem. Ale teraz ryby ppodrosły, więcej brudzą no i od startu akwa minęło 10 miesięcy, więc może już czas ponownie zajżeć do kubła.

Link to comment
Share on other sites

ja zaglądam co 3-4 miesiące -płucze wtedy gąbkę którą mam położoną na ceramice. Ceramike płukałem ostatnio po 10 miesiącach pracy ale bardziej dla zasady bo wkłady są czyste jeżeli prefiltr jest odpowiednio gesty.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

No i po 10 miesiącach użytkowania wyczyściłem kubeł (Eheim 2224). Gąbkę i kosze z wkładami wyjąłem i przepłukałem w wodzie z akwa. Kubeł w sródku też wypłukałem, ponieważ na jego spodzie zebrało się coś a la muł - wciągnięty syf i trochę piachu, plus jakieś 20 małych świdrów (pomimo założonego na rurze ssącej prefiltra). 10 miesięcy użytkowania kubła strasznie go spowolniło, bo po ponownym podłączeniu dopiero przypomniałem sobie jaki tak naprawdę ma on przepływ. Przepływ byłby jeszcze większy gdyby nie zgięcie rury ssącej na grzebiecie akwa. Ale może i na to jest jakaś rada? Narazie założyłem specjalny (nie wiem jak to nazwać) odkształcacz, którego 2 szt. załączone były do kubła, ale nie jest to idealne rozwiązanie.

Wnioski:

1. Będę częściej zaglądał do kubła, myślę, że co jakieś 3 miesiące - głównie w celu eliminowania spadku przepływu.

2. Muszę jakoś zaradzić temu zagięciu ryru ssącej.

Wtedy będzie idealnie.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Zwykle kolanko plus zacisk, idealny tez jest waz do pralki. Odksztalca sie dowolnie nie zmniejszajac przeplywu.

Link to comment
Share on other sites

Ale o czym dokładnie Sławku piszesz? Może przez to, że jest dopiero 9 rano nie skumałem? Mam zastąpić rurę ssącą wężem do pralki, czy jak?

Link to comment
Share on other sites

Możesz dać węża jak do pralki lub kupić kolanko;)


Nie ma sensu zaglądać tak często. Jeśli spada ci bardzo wydajność znaczy to tylko tyle że nie używasz prefiltra a w środku albo masz dużo gąbek albo watę które ograniczają po czasie przepływ.

Link to comment
Share on other sites

Węża chyba wolę mieć oryginalnego, zwłaszcza w miejscu gdzie wciska się go do filtra - jakoś mam większe zaufanie. Jeśli chodzi o kolanko, to rozumiem, że mam przeciąć wąż w miejscu gdzie robi się to nieszczęsne zwężenie i tam wsadzić to kolanko? Fakt, przez pierwsze 3 miesiące prefiltra nie miałem, później założyłem. Wkłady mam te oryginalne, załączone do kubła (substratpro, ehfimech i gąbka).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
  • Bartek_De
   To już też Chindongo😉
  • Bartek_De
   Na odchowanie, co by boruty u Ciebie nie było 😁
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.