Skocz do zawartości

Jak postepować po krótkiej przerwie w dostawie prądu?


misiek80

Rekomendowane odpowiedzi

Było już o tym kilka wątków, ale tym razem przerwa w dostawie prądu dosięgnęła i mnie. Dziś od 9 do 13 czyli przez 4 h nie było prądu. Co zrobić?

NIczego nie ruszać, włączyć filtr i przez następne dni mierzyć parametry? Filtr "chodzi" nieprzerwanie na tych samych wkładach (gąbka + echfimech + substrat pro) od 10 miesięcy. Czy jest już może czas żeby go przepłukać? Bo wymieniać wkładów chyba póki co nie ma sensu - parametry NO2=0, NO3=10-30 pH=7,6-7,8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybki odzew. Zapytam jeszcze żeby wiedzieć na przyszłość...

1. Kiedy otworzyć i przepłukać/wyczyścić filtr? Dopiero kiedy parametry bedą nie takie jak powinny? Jeśli chodzi o syf w filtrze, to nie powinno być źle, na rurze jest prefiltr, a w środku gąbka eheima.

2 Czy wymianę części wkładów robić dopiero, gdy coś nie tak będzie z parametrami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak napisał mutra. Przy okazji podmieniłem z 15 % wody. Parametry NO2=0, NO3=30, pH=7,8. Jutro dla pewności zmierzę raz jeszcze.

Do kubła zaglądałem jakieś 3-4 miesiące temu. Wszytko było czyste, więc nic nie czyściłem. Ale teraz ryby ppodrosły, więcej brudzą no i od startu akwa minęło 10 miesięcy, więc może już czas ponownie zajżeć do kubła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i po 10 miesiącach użytkowania wyczyściłem kubeł (Eheim 2224). Gąbkę i kosze z wkładami wyjąłem i przepłukałem w wodzie z akwa. Kubeł w sródku też wypłukałem, ponieważ na jego spodzie zebrało się coś a la muł - wciągnięty syf i trochę piachu, plus jakieś 20 małych świdrów (pomimo założonego na rurze ssącej prefiltra). 10 miesięcy użytkowania kubła strasznie go spowolniło, bo po ponownym podłączeniu dopiero przypomniałem sobie jaki tak naprawdę ma on przepływ. Przepływ byłby jeszcze większy gdyby nie zgięcie rury ssącej na grzebiecie akwa. Ale może i na to jest jakaś rada? Narazie założyłem specjalny (nie wiem jak to nazwać) odkształcacz, którego 2 szt. załączone były do kubła, ale nie jest to idealne rozwiązanie.

Wnioski:

1. Będę częściej zaglądał do kubła, myślę, że co jakieś 3 miesiące - głównie w celu eliminowania spadku przepływu.

2. Muszę jakoś zaradzić temu zagięciu ryru ssącej.

Wtedy będzie idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węża chyba wolę mieć oryginalnego, zwłaszcza w miejscu gdzie wciska się go do filtra - jakoś mam większe zaufanie. Jeśli chodzi o kolanko, to rozumiem, że mam przeciąć wąż w miejscu gdzie robi się to nieszczęsne zwężenie i tam wsadzić to kolanko? Fakt, przez pierwsze 3 miesiące prefiltra nie miałem, później założyłem. Wkłady mam te oryginalne, załączone do kubła (substratpro, ehfimech i gąbka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.