Jump to content

Tylko FBF jako biolog ?


wesolcmg
 Share

Recommended Posts

Witam :D

Mam pytanie dla doświadczonych fachowców i nie tylko :wink: odnośnie takiej filtracji tj. na foto.

Czy taka filtracja byłaby wystarczająca bez ceramiki na 300L :?:

Filtr mechaniczny co tydzień czyszczony dla dobrego przepływu, są dwa wkłady od narurowców bo jeden to za duży opór :mrgreen:

fbf1.png

Link to comment
Share on other sites

nie widzę wyjścia ;)

problem jest taki ze wkłady wielokrotnego uzytku są do luftu, jeżeli utrzymasz przepływ będzie to funkcjonowało, jednak obawiał bym się duzych oporów na wejściu do pompy

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem to nie zadziala za dobrze. Wielokrotnie na forum podkreślałem, że pompa c.o. lepiej radzi sobie z tłoczeniem wody, niż z jej zaciąganiem. Na wejściu mam prefiltr z gąbki i jak tylko się zapcha, to natychmiast drastycznie spada mi wydajnosc pompy i zwiększa się hałas przez nią wytwarzany.

Link to comment
Share on other sites

Więc zapodam pompę na początku filtracji aby pchała wodę a gąbkę dam z dużymi porami dla lepszego przepływu do zanieczyszczeń zgrubnych a wkłady do dokładniejszego. Te wkłady to muszą być wielokrotnego użytku aby obniżyć koszty eksploatacji.

Poza tym jaka ilość powinna być piachu do FBF na 300l :?:

Link to comment
Share on other sites

Nie "na 300l" tylko dobierz do ilości zwierzaków w akwarium. Ja mam ok. kilograma piachu, 14 dorosłych ryb + 10 mniejszych.. liczmy 20 dorosłych pyszczaków i filtracja spokojnie daje sobie radę, NO2=0. W mniejszym akwarium mam mniej niż pól kg złoża, kilkanaście dorosłych mbuna i to się sprawdza od kilku lat.A Sysgone dobrze prawi, postaraj się aby opory na wejściu pompy były jak najmniejsze, obojętnie co tam konstruujesz.

Link to comment
Share on other sites

Próbuj

ale widząc jednak twoje plany stwierdzam, że po jakimś czasie znów będziesz szukał innego rozwiązania.

Link to comment
Share on other sites

yaro => jak nie wypali to na pewno będę kombinował :mrgreen:

Martwię się jeszcze czy po filtracji mechanicznej woda bujnie ten piach.

Najlepiej pewnie byłoby jakby piach był na owalnym stożku dla dobrej cyrkulacji piachu :?:


300L->pompa->gąbka->2wkłady50micro->FBF1kg->300L

Link to comment
Share on other sites

Zwykły drobny piasek. Zresztą ten najdrobniejszy ci się sam wypłucze, cięższe ziarna opadną na dół i jakoś samo się wyrówna.Jeśli dasz piach zbyt drobny i nawalisz go za dużo zabawka może nie wystartować :)

Link to comment
Share on other sites

Taki szczegół, ale jaki istotny :shock:

Czytałem jeszcze w artykule autorstwa zyraf71] o FBF i wyczytałem że co 6-12mc należy wymienić część piasku, tylko po co jak można chyba tylko przepłukać pod bieżącą wodą :?:

Poza tym to ile tego piachu wtedy podmienić :?: 30% :?:


Nie pisz kolorową czcionką jeżeli nie musisz, kiepsko się to czyta a niczemu nie służy. mutra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
  • Bartek_De
   To już też Chindongo😉
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.