Jump to content

saulosi się ocierają


konrad_m
 Share

Recommended Posts

Witam, pierwszy post, pierwsze Malawi:

Odczyt z pasków JBL Easy Test 5in1

NO3=25

NO2=0,5

GH>21d

KH=10d

pH=7,6

Filtracja JBL e900 standardowe wkłady.

Zbiorniczek 128l (80x40x40) 11 sztuk saulosi + 3 zbrojniki niebieskie, akwarium dojrzewało 3 tygodnie pomiary co 2 dni od tygodnia stabilny pomiar na paskach, podmianka raz na tydzień 20l, jak w temacie rybki raz na jakiś czas ocierają pyszczkiem o piasek (drobny piasek) nigdy o dekoracje czy kamienia (łupki), wcześniej miałem dwa startowe gupiki i się nie ocierały. Ki diabeł?

Link to comment
Share on other sites

Testy paskowe nie są dobrym źródłem wiedzy o parametrach w Twoim zbiorniku.

Wsadziłeś do małego akwarium 14 ryb, rozregulowałeś system. W Twoich filtrach nie ma wystarczającej ilości bakterii na przerobienie produktów przemiany materii od tylu ryb, czego odzwierciedleniem jest poziom NO2 (o ile jest miarodajny). Lej bakterie (najlepiej czyste kultury) ogranicz karmienie do absolutnego minimum (co drugi dzień minimalna ilość) Kup prawdziwe testy do wody i podaj wyniki pomiarów (przy okazji zmierz sobie parametry kranówki).

BTW zbrojniki mogłeś sobie darować i tak masz za dużo ryb na taki zbiornik.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście macie rację że wszystko be, ale jak zobaczyłem w jakich warunkach żyły te ryby dotychczas to wierzcie mi że wybrałem mniejsze zło, zbrojniki macie rację pozostałość po starych czasach że glonek mus być, co do liczebności to wiadomo że będzie redukcja obsady ale muszę wiedzieć kto niebieski a kto żółty w planach obsada jak Wielki przykazał 1+6 i tyle, albo jak Was przekonam to 2+8, zamieszczę zdjęcia i przyjmę krytykę na klatę bo ryby warte zachodu, niesamowite zachowania i nie powiem aby były mało agresywne

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

przekopywanie to przekopywanie, a ocieranie to ocieranie. chyba nie sadzisz, ze one kopia doly, ocierajac sie o piasek :wink:

Link to comment
Share on other sites

pyskami to robią masakrę w podłożu, miałem już ospę w innych akwariach i zdaje mi się że wiem jak powinno to wyglądać, urzeczony tymi rybami dałbym się naciągnąć na tezę, że jest to swoiste "brykanie" samca, ale Malawi to nowość dla mnie i zdaję się na porady doświadczonych hodowców

Link to comment
Share on other sites

Nie zawsze jest tak,że ocieranie ryb świadczy o chorobie. Każda ryba czasem się otrze o podłoże (jak ją swędzi to się musi podrapać ;) ) Jednak w Twoim przypadku mamy do czynienia z dwoma czynnikami które wskazują na "chorobowy" charakter ocierania. Po pierwsze NO2 które jest podwyższone. Po drugie świeże akwarium w którym nagle znalazło się znacznie więcej ryb niż te dwa startery które pływały wcześniej. Pierwsze łączy się z drugim. Powinieneś zweryfikować stan wody testami kropelkowymi a do tego czasu ograniczyć karmienie i zadbać o dobre napowietrzanie wody.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.