Jump to content

strop - legary


Sib
 Share

Recommended Posts

Czy jest jakaś reguła mówiąca jak ułożone są legary stropu? Chodzi mi o strop w 100 letniej poniemieckiej kamiennicy. Skąd mam wiedzieć jak są ułożone legary nie zrywając podłogi? Mógłbym wystąpić z pismem do zarządcy budynku, ale obawiam się, że wówczas jakiś urzędas może mi zabronić stawiania zbiornika w domu. A mam apetyt na zbiornik o pojemności 450-600litrów.

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar

Ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że końce legarów zazwyczaj wpuszczane/kotwione są w ścianie nośnej budynku; ponieważ obciążenie ze stropu musi zostać przeniesine na fundament właśnie przez w/w ściany. Dlatego, IMO oczywiście, o wiele bardziej istotne jest ustalenie, które ze ścian są ścianami nośnymi.

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar
Legary masz prostopadle do desek podlogowych :mrgreen:


Ale chyba tylko w przypadku podłogi, gdzie legary nie są elementem konstrukcyjnym stropu, a jedynie podłogi pływającej. W przypadku stropu opartego wyłacznie na legarach warstwa ostatnia, z cienkich desek, może być bita równolegle. Wszystko zależy od konstrukji stropu i samej podłogi.

Link to comment
Share on other sites

Podłoga pływająca w 100 letniej , poniemieckiej kamienicy?

No cóż , życie może zaskakiwać :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Mam parkiet ;)

Przygotuję rzut mieszkania i może w ten sposób uda nam się wydedukować które to ściany nośne.

Link to comment
Share on other sites

danielj idea podlogi plywajacej ma z dobre 200 lat, nie musza byc to panele na piance, wystarczy ze masz deski na polepie z izolacja miedzy scianami i jest podloga plywajaca,Smurv , ja wiem o co biega z pływającą podłogą, miałem na myśli raczej to , że kolega pisze o poniemieckiej kamienicy, jakoś ich typ budowania nie pasuje mi do takiej podłogi.

Z tych domów co widziałem belki stropowe były jednocześnie legarami pod podłogę , natomiast od dołu robili izolację w postaci mat z trzciny , które następnie tynkowali lub w bogatych domach były robione sztukaterie .Oczywiście jeśli mówimy o podłodze na piętrze.

Nad piwnicami był robiony przeważnie strop ceglany , w sklepieniu łukowym , i na tym też podłoga była na legarach opartych o ściany nośne.

Ale to inna bajka i nie to forum:)

Link to comment
Share on other sites

Hehe , spierał się nie będę , nie jestem zawodowcem:)

Piszę tylko o tym co widziałem.

Link to comment
Share on other sites

Mieszkanie znajduje się na drugim piętrze. Poniżej schemat mieszkania, sorry, że taki nieprofesjonalny, ale chyba wszystko widać.

Na schemacie zaznaczyłem 3 opcje umieszczenia zbiornika (1, 2, 3). Będzie to coś pomiędzy 450, a 600 litrów ;) Wystartowałem z ideą 450-ki, ale już jestem przy 600 litrów i raczej na tym poprzestanę ;)


W przypadku (1) odprowadzenie wody będzie do kuchni, rury raczej po podłodze, brak możliwości pochylenia rur spustowych, aby zapewnić grawitacyjny spust wody.

(2) i (3) - odprowadzenie wody do łazienki, możliwość pochylenia rury spustowej względem poziomu.

Link to comment
Share on other sites

aqua skalar

Na podstawie takiego rysunku ciężko coś wywnioskować w dodatku to nie moja branża, ale ja obstawiałbym 2 dosuniętą do rogu, lub ewentualnie 3. Wiesz może, gdzie przedtem w pomieszczeniu, które opisałeś jako salon stał piec kaflowy? Pewnie właśnie w tym rogu. Jeśli faktycznie to ma być zbiornik 600litrów, to Ja na Twoim miejscu jednak odżałowałbym te kilka stówek i skorzystał z porady fachowca.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.