Jump to content

Rozpoznanie płci po brodawkach moczopłciowych


Tomek .P
 Share

Recommended Posts

Witajcie klubowicze , czy ktoś już próbował tego sposobu rozpoznawania płci .Mam trochę książek ale objaśnienia ludzi z praktyką są cenniejsze.Wiem tylko że można już próbować przy rybach średniej wielkości . Pewnie wielu naszym kolegom mogło by się to przydać , nie wspominając już o mnie . Dzięki za ewentualne objaśnienia .

Link to comment
Share on other sites

Z małymi ponoć jest ciężko, a jak podrosną to staje się to zbędne ze względu na możliwość określenia płci w inny sposób. Sam nigdy nie próbowałem.

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi sie ze nie zawsze . Miałem stadko hongi i przy dominującym samcu nie wybarwiały się inne , okazało sie że na 5 szt. , miałem 4 samce .Dowiedziałem sie o tym dopiero jak zacząłem likwidować samce dominujące .Z początku, myślałem ze mam złe warunki do rozrodu , albo ze ryby są za młode . Zacząłem selekcje gdy ryby miały prawie rok i wtedy okazało sie co jest grane, hodowcy rozpoznają to wcześniej . gdybym znał sposób rozpoznawania nie musiał bym czekać tyle czasu i mógłbym poczynić jakies kroki w sprawie zamiany na samice , z maingano jest podobnie . a poza tym przydała by sie ta umiejętność przy nabywaniu ryb. nie każdy sprzedawca jest uczciwy, a ryby przestraszone zmieniaja kolory.Więc nadal czekam na jakiekolwiek wskazówki , myślę ze będą bardzo przydatne .

Link to comment
Share on other sites

samica ma otwór moczowo-płciowy połączony , samiec , rozłączony , rybę trzeba złapać i dokładnie się przyjrzeć , widać dopiero u ryb ok 5-6 cm , no chyba , że przez lupę:)

Link to comment
Share on other sites

zawsze używam do oglądania szkła powiększającego. Aby nauczyć się tej sztuki trzeba po prostu próbować, czym częściej będziemy się przyglądać tym rzadziej będziemy się mylić w stosunku do płci. Jednak częste wyławianie ryb nie jest wskazane, ze względu na stresowanie ryb.

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje za zdjęcie to jest konkretny przykład , juz poczyniłem pewne weryfikacje . Teraz juz nie będzie problemów przy nabywaniu rybek. Dzięki .

Link to comment
Share on other sites

nie chcę cię zniechęcać ale nie jest to takie proste ;)

pamiętam gdy ja na początku tak badałem ryby to po wyborze ryb po otworach, wybrałem 5 samców hongi i jedną samicę :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Tomek .P
http://klub-tanganika.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=84&Itemid=105. Mam tu pomocną stronkę . Myślę że zaiteresowanych zaciekawią fotki. A tak na marginesie to narazie jakoś sobie radzę .Powiem tak po prawdzie że raczej udaje mi się rozpoznawać osobniki . Nie mam za wiele pomyłek . Napewno mam też trochę szczęścia ale jakoś to idzie . Szkło powiększające u młodych naprawdę się przydaje . Umiejętność ta napewno jest przydatna jeśli nabywa sie dorosłe osobniki do kompletowania stada (1 x 3-4) warto znać tę metodę nie zostaniemy wtedy wprowadzeni w błąd. Bywają tacy co likwidują ładne ryby ale nie wiedzą czy to samiec czy samica a nawet jaki to gatunek . Powodem likwidacji jest czasem fakt że " te inne ganiają im skalary, gubiki i mieczyki " sami wiecie jak to czasem jest , a naprawde mają ładne sztuki . Ostatnio tak wybrałem sobie całe stado Maingano 1 x 4 i Crabro Nakantenga 1 x 3 .Jeśli jesteście "akwarystami - amatorami " tak jak ja to napiszcie jak wam się udaje rozpoznawanie (oczywiście jeśli samce nie są jeszcze w pełni wybarwione ) wtedy wymienimy doświadczenia . Może macie inne sposoby .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.