Jump to content

prośba o ocenę wody


urwiz
 Share

Recommended Posts

proszę o ocenę wody. jest to nowo założone akwarium zalane 10 dni temu. w akwarium mam kilka wapieni, piasek kwarcowy żadnych roślin. filtr chodzi 24h/dobe temperatura wody ok 26 st. parametry wody:

NO3 10mg/l

NO2 0mg/l

GH >7st.d

KH 6st.d

pH ok 7,8


mam pytanie czy mogę już wpuścić ryby??

Link to comment
Share on other sites

no wpuściłem dziś ryby startowe 2 małe welony uważając że wytworzą wystarczającą iloś amoniaku :P

trochę woda się mlekowata zrobiła ale jak sobie na forum poczytałem ''cierpliwości'' a będzie klarowna.

za ok dwa dni zamierzam przepłukać filtr bo może po 10 dniach się trochę przybrudziłzrobię małą podmiankę wody ok 15%, a i . no i poczekam jeszcze ok 2 tyg. i zobaczy się czy akwarium wkońcu dojrzeje do pyszczaków. jeśli coś robię nie tak to proszę o podpowiedź:)

Link to comment
Share on other sites

1. kup test na NH3/NH4

2. na razie nie rób żadnych podmianek wody.

3. przypadkiem nie czyść kubełka, ewentualnie gąbkę z filtra wewnętrznego (w wodzie ze zbiornika) jeśli spadł przepływ.

4. możesz zmierzyć parametry wody z kranu.

5. przede wszystkim napisz coś o zbiorniku (wielkość, wymiary) jaka jest filtracja, wystrój, oświetlenie, ew.planowana

obsada.

6. kontroluj NH3/NH4 i NO2 i jak coś się ruszy to napisz.


EDIT: zapomniałem o najważniejszym. Kup biostarter np. Nitrivec firmy Sera i dolewaj do zbiornika.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Ja zadam pytanie : po co czyscic filtr/y ? Zbiornik surowy a czyszczac je, pozbawiasz ich gowienek, dzieki ktorym wszystko startuje. Nic nie rob tylko mierz skoki no2 i cierpliwie czekaj.

Link to comment
Share on other sites

Podejrzewam, że na tej gąbce od filtra to na razie jest tylko piach, bo gówienka nie bardzo miały skąd się wziąć. Ryby wpuszczono dzisiaj.

Link to comment
Share on other sites

zbiornikiem to się raczej nie mam czym chwalić bo mnie zmieszacie z błotem :/

zbiornik nie jest zbytnio adekwatny do pyszczaków, lecz na swoją obronę dodam że jak to akwarium będzie funkcjonowało jak należy to będzie napewno dużo większe

zbiornik 60x30x40 70l.

pokrywa z oświetleniem 1x15w

tło strukturalne 3d jasne skały

piasek kwarcowy rzekomo prosto z jeziora malawi

3 wapienie filipińskie i jeden koralowiec


na filtr to się raczej nabrłem na bajer typu światło UV bo jest to aquael unifilter 500 uv i myślę że na taką wielkość zbiornika w zupełności wystarczy może w przyszłości dokupie do niego dokładkę na wkład ceramiczny nie wiem.

wodę napowietrzam deszczowiną do tego grzałka z termostatem i to na tyle.


aha i zamierzam wpuścić tam 4 pyszczaki


co wy na to??

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bastian
   Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
  • pulpet
   Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
  • Bartek_De
   @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
  • Bastian
   Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
  • S_owa
   Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
  • Vrzechu
   @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
  • S_owa
   Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
  • Vrzechu
   @KapitanCzysty mówisz - masz  "Czarna Mamba"  oraz Kulfon  Labeotropheusy nie rzucają się bardzo w oczy bo są tylko 3 samice i 1 samiec, ale mają się dobrze i samice między sobą wykazują najwięcej agresji ze wszystkich moich podopiecznych. Mimo posiadania 3 Synodontisów uchowały się nawet 2 maluszki. Z moich obserwacji wynika, że samica trzymała w pyszczku większą ilość młodziaków, ale jak tylko jakieś jej uciekły to zostały pożarte. Te 2-3 sztuki nosiła tak długo, że już martwiłem się, że nie przeżyje bo bardzo schudła i wszystko trwało chyba 4 tygodnie. Wypuściła je jak były już naprawdę spore jak na narybek i dwa udaje mi się czasami dostrzec. Sama bardzo szybko wróciła do formy a następna już inkubuje  Jurny ten Kulfon    
  • KapitanCzysty
   Widać, że ryby dobrej jakości i chyba dobrze karmione 😉 . Sporo Ci urosły Acei i szerszenie i faktycznie, aż miło się na nie patrzy. Ciekaw jestem ujęcia z bliska tego "czarnucha" , intryguje mnie. 😄 Nie widzę natomiast Labeotropheusów, dalej je masz?  Całokształt bardzo mi się podoba.
  • Vrzechu
   Wygląda pięknie  Dopiero co zakładałem swój zbiornik a po przeczytaniu kilku postów tutaj, już tęsknie za zakładaniem nowego baniaka  Powodzenia na dalszym etapie  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.