Jump to content

Nowy Baniaczek Pomoc w obsadzie ..

koba
 Share

Recommended Posts

Witam Serdecznie Chciałem was prosic o pomoc.Mam akwa 240l mam w planie postawic nowy 2 zbiornik 150x45x45 303L+,-.Chcialem wiekszy ale mieszkam w kawalerce 30m2 :( i niemam jak postawic wiekszego . I tu moja prozba o pomoc w ułozeniu obsady do mojego nowego zbiornika .Napewno chce miec Msobo + jakis 2 gatunek ,myslalem nad ktoryms z tych -PSEUDOTROPHEUS ORNATUS ,Pseudotropheus elongatus mphanga, Pseudotropheus CHEWERE , Cynotilapia pulpican. Z gory dziekuje za pomoc niechce ryzykowac ,niemam doswiadczenia w chodowli tych ryb wiec wole Popytac Fachowcow. :wink:

m.msombo + P.e. mpanga lub chewre pasuje dieta i temperamentem , ze wzgledu na ladne 150cm dno dodal bym jeszcze jakiegos pyska w poziome pasy jako 3 gat np; maingano wszystkie gat. w haremach 1x3/4

Dziekuje za szybka odp. Prawdopodobnie zdecyduje sie na P.E mphanga. a co do Maingano raczej odpada myslalem nad MELANOCHROMIS CHIPOKAE tylko boje sie ze ma temperamencik ala Auratus ??. Neukrywam ze wole 2 gatunkowe z wieksza iloscia ryb z jednego i drugiego gatunku .

Dziekuje za szybka odp. Prawdopodobnie zdecyduje sie na P.E mphanga. a co do Maingano raczej odpada myslalem nad MELANOCHROMIS CHIPOKAE tylko boje sie ze ma temperamencik ala Auratus ??. Neukrywam ze wole 2 gatunkowe z wieksza iloscia ryb z jednego i drugiego gatunku .

Ano jest agresywny i terytorialny jak auratus a do tego wiekrzy , jak zaczynasz malawi radze Ci trzymac gat raczej lagodne do srednioagresywnych, pamietaj jednak ze mpanga tez aniolem nie jest i zalicza sie raczej do agresywnego gat. ale napewno nie wtakim stopniu jak wspomnmiane 2 melanochromis ,pamietaj tez ze tylko samce mpangi sa ladne , wiec dla kontrastu do magungi dodalbym raczej jakis ladny niebieski gatunek co powiesz na socolofi, lub acei

Co do agresji to mialem obsade Demasoni,Hongi ktora oddalem Znajomemu do wiekszego akwa, fakt jestem poczatkujacym Malawista ale mialem okazje zobaczyc na wlasne oczy co pysie potrafia wyprawiac,nawet teraz choduje P.Flavus do łagodnych nienalezy . Wracajac do tematu Socolofi predzej ,podoba misie tez obsada przykladowa z naszego fotum

-Cynotilapia afra

Metraclima msobo "magunga"

Melanochromis cyaneorhabdos "maingano”

Co do Acei troszke duza rosnie boje sie ,ze szerokosc akwa 45cm, bedzie zamalo jak dla tej ryby ?? .

Podsumowujac :

obsada Nr.1 -M.Msobo,P.E. Mphanga , Socolofi

obsada Nr 2przykladowa z forum - Cynotilapia afra

Metraclima msobo "magunga"

Melanochromis cyaneorhabdos "maingano” - I tu Pytanie czy mugłbym zastapic maingano ,(Socolofi) ??.

Dziekuje za Pomoc i Pozdrawiam .

To wez zrob sobie 2 gatunkowe c.afre i magunge bo socolofi nie pasuje pod wzgledem diety do afry ktora powinna w 70%zawierac pokarmy miesne natomiast socolofi 70%roslinne.Pamietaj ze Cafra jest rowniez gatunkiem agresywnym.

natomiast p. elongatus mpanga+socolofi +magunga jest obsada pasujaca do siebie pod wzgledem temperamentu i diety , takie zestawienie powinno dac rade w Twoim akwarium.

Jak dla mnie połączenie afry z msobo magunga jest żywieniowo kiepskie. A to, że jest u nas na forum, to niekoniecznie musi być gwarancją 100% na prawdę.

A wiec zdecydowalem sie wybrałem Cynotilapia afra "Cobue" czesto wymawiana Cobwe jak kto woli :wink: , teraz pozostaje wybranie 2 gatunku .

Zdecydowalem C.A.Cobue i Labidochromis I Tu mam Dylemat Yellow czy Nkhata bay. Ale prawdopodobnie zdecyduje sie na Yellow.

Ps. Nie wiedzialem o tym, że :wink: -->( Niewielu hobbystów świadomych jest tego, że niemal wszystkie okazy Labidochromis 'Yellow' są potomkami jednej pary!)

http://www.malawi.pl/tlumacze/yellow.htm

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• pablomas
      Niemcom nie ufaj 😁 A tak serio handlowcy na maxa wykorzystują niewiedzę kupującego i wszytko w temacie , coś się dobrze sprzedaje to czemu nie.
    • pulpet
      To nie do końca tak. Tu jeden z niemieckich kolegów fajnie opisuje, skąd biorą się nieścisłości i nieporozumienia jeśli chodzi o oznaczenie pokoleń.  https://www.malawi-germany.de/index.php/wissenswertes/512-f1-vs-wfnz-die-generationenssysteme.html To co robią z tym sprzedawcy może być wynikiem niewiedzy i nieznajomości zagadnienia. Może nie każdy sprzedawca/importer wie o istnieniu  dwóch klasyfikacji używających oznaczeń Fx i wtedy w dobrej wierze sprzedaje ryby sklasyfikowane wg stopnia pokrewieństwa jako ryby sklasyfikowane pod względem domieszki "dzikiej krwi". Nie zawsze musi to być oszustwo.
    • tom77
      Moim zdaniem oszustwo. Mogą być nieścisłości i różne rozumienia jak nazywać ryby z hodowli przyjeziorowych, ale jeśli ktoś przywozi/zamawia ryby z Afryki i potem nazywa ryby w drugim lub jeszcze późniejszym pokoleniu terminem "F1" to ewidentnie oszukuje. F1 to tylko pierwsze pokolenie, czyli rodzice z odłowu, tarło w akwarium (w niewoli). Zdaję sobie sprawę, że część sprzedawców może oszukiwać, ale jeżeli my malawiści hobbyści zaczniemy to akceptować wtedy błyskawicznie "pieniądz gorszy wyprze lepszy" i przyzwoitej jakości ryb będzie jak na lekarstwo (patrz los saulosi lub oryginalnego S.fryeri)
    • Bastian
      Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
    • pulpet
      Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
    • Bartek_De
      @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
    • Bastian
      Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
    • S_owa
      Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
    • Vrzechu
      @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
    • S_owa
      Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.