Skocz do zawartości

spoina miedzy szybami


ozzyx

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka powinna byc spoina miedzy szybami w akwa?

Mam 240l 120x40x50 szyba 8, 2 wzmocnienia wzdłuzne.i 2poprzeczne(dorabiane)

Grubosc spoiny na łaczeniu szyby frontowej (120x50)z boczna(50x40)to 3mm,jak to wyglada u Was?

Miesiac temu strzeliło mi takie samo akwarium (mieszkam na 3 pietrze^^) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/344 ... 7810e.html

szafka byla poziomowana itp...Od tamtej pory pytam juz o wszysko ^^


Mam pytanie ,jaki filtr kublowy polecacie do 240l, bardzo mocno zastanawiam sie nad tetra tec ex 1200.

12 l kubeł ,20 w, 4 kosze i 400 zl(i moze byc w akwa do 500l),a mam w wiekszy baniak

Obecnie mam fluvala 205(po starym zbiorniku), i wiecej niechce tego kubla (pracuje jakies 5 cm gabki na wysokosci turbiny,pozniej wydajnosc filtra spada).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie spoina pomiędzy szybami ma ok. 2mm.

Producent akwarii u którego się zaopatruję robi dłuższe listwy wzmacniające (odległość od bocznych szyb wynosi od 5 do 10cm.w zależności od wielkości akwarium) według zdjęcia w twoim uszkodzonym akwarium ta odległość jest dużo większa dlatego przypuszczam, że może to być bezpośrednia przyczyna tego pęknięcia a nie złe podłoże lub źle wypoziomowana szafka ponieważ dno jest całe a pęknięcie miało początek zaraz za listwą wzmacniającą.

Co do filtra - do tego akwarium polecam Sera 1300 jest cichy, ma duże kosze na wkłady i jest żywotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w akwariu listwy "wzmacniające" były takiej sameij długości jak twoje i pękła mi jedna z nich 2 dni po zalaniu baniaka... Na szczęście nie doszło do roztrzelnienia akwarium. Wkleiłem nową na całą długość i dodatkową poprzeczną. Jak narazie wszystko ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał miras to musiała być wina naprężenia przy końcu listwy. Wydaje się,że najbezpieczniej byłoby poprowadzić te listwy przez całą długość szyb i nawet skleić je z bocznymi i/lub wykonać z grubszego szkła z większym marginesem bezpieczeństwa. Ostatecznie zamówić całe akwa z grubszego szkła, dla spokojności. Pękanie baniaków w zasadzie się nie zdarza, ale na tym forum naliczyłem już ze 3 przypadki :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się,że najbezpieczniej byłoby poprowadzić te listwy przez całą długość szyb


W tej kwestii są podzielone zdania.

Jest też takie, że w takim wypadku następuje nadmierne usztywnienie konstrukcji i szkło zamiast pracować na spoinie, pracuje na całej długości.


Problem czasem tkwi nie w długości wzmocnienia, a małej grubości spoiny pomiędzy szkłem, a wzmocnieniem. Szyba i tak będzie pracować, szkło wzmocnienie naciska bezpośrednio na szybę i...


Pękanie baniaków w zasadzie się nie zdarza,

Zdarza się. Może nie tak często znowu, ale zdarza się i warto mieć tego świadomość.

50/50% z winy technologicznej i winy użytkowania.

Polecam- ubezpieczenie na wszelki wypadek.


Kupując auto też chyba zakładamy możliwość wypadku, mimo tego kupujemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po całej tejn sytuacji teraz mieszkanie mam ubezpieczone.

Teraz 3cm od konca oryginalnych wzmocnien po kosultacjach z serwisem Aquael dodałem jeszcze poprzeczne o grubosci szkła 5 mm i szerokosci 6 cm,martwi mnie ilosc silikonu (zaznaczone na zdjeciu).

Co do prowadzenia wzmocnien po calej dlugosci, to mysle ze rzeczywiscie moze to w jakis sposob wzmocnic ,ale z drugiej strony jezeli było by to lepsze to robili by tak fabrycznie.

Co do poprzeczek ,tych dorabianych powiedziano mi (Aquael), ze nierobia ich ,poniewaz wzdluzne to standard w Niemczech a oni robia wg. tych norm(czyli takie wymagane minimum),pozatym ciezko cokolwiek zrobic z wbudowanymi poprzecznie np.tła wewnętrzne - to usłyszałem podczas rozmowy.

Pan z serwisu wrecz zalecił mi wklejenie tych poprzecznych.




Zdęcia:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/af2 ... 87e87.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/80c ... 70311.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a60 ... f60f3.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazałeś na pierwszym zdjęciu to książkowy przykład efektu karbu czyli kumulacji naprężeń. Jak już zostało napisane winne są złe wzmocnienia wzdłużne. Osobiście jestem zwolennikiem klejenia wzmocnień wzdłuż całego dłuższego boku. Trzeba jednak brać przy tym pod uwage to co napisała Mjunszajn (takie wzmocnienie może "rozpychać" boczne szyby) i zadbać o odpowiednio grube spoiny które by takie rozpychanie kompensowały.


Co do konstrukcji którą pokazujesz na nastepnych zdjęciach to nie spotkałem się z czymś takim. Bardziej by mi pasowało albo dać grubszą szybe albo pociągnąć wzmocnienia przez całą długość i dać jedno poprzeczne wzmocnienie porządnej szerokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.