Jump to content

Mata pod akwarium


Vanye
 Share

Recommended Posts

Zastanawiam się co powinno się podkładać pod akwaria.

Większość osób na tym forum uważa że najlepszy jest styropian (2cm). Ale znalazłem opinie przeciwne stosowaniu styropianu:

Z forum e-akwarystyka

Nieradzie nikomu styropianu znam 2 przypadki ( nie internetowe tylko mojich kolegów) że po roku peklo dno. Wiec lepiej zaplacic za mate. NIEDAWAJCIE STYROPIANU

Wielka prawda Kaziu nie kładźcie pod akwarium styropianu, kupcie na allegro mate polietylenową i będzie dobrze

Z tych opini to raczej można wnioskować że styro to diabeł wcielony a nie podstawka.

Czytałem jeszcze o zastosowaniu karimaty, korka lub specjalistycznych mat pod akwaria np:

http://mcten.pl/jbl-podkladka-pod-akwar ... 46337cc05b

1 Czy ktoś używał któregoś z powyższych materiałów, szczególnie pytam się o maty?

2 Czy jesteście zadowoleni z użycia styropianu?

3 Czy maty z jbl możnaby również włożyć do wewnątrz zbiornika jako osłonę przed spadającymi kamieniami, czy aby nie jest toksyczna?

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

mialem 2 lata styropian pod baniakiem 240l - bez zastrzezen.

obecnie pod 450l. mam mate JBL - ma 3 mm grubosci i zostal z niej placek.nic sie nie dzieje ze szklem wiec chyba spelnia swa role.

rownie dobrze mozesz zastosowac podklady pod panele podlogowe, filc, mate korkowa( chlonie wode ;/ ) oraz inne cuda.

Link to comment
Share on other sites

Pod 375l miałem 1 cm styro akwa stało 3 lata i nic się nie stało. Teraz mam 1300l i też 1cm styro nic się nie dzieje. Tak jak napisał Sławek możesz położyć wszystko co jest miękkie i ma odpowiednią grubość.

Link to comment
Share on other sites

Jup. Mam taką wykładzinę styropianową zagrzejnikową (nie wiem jak to się nazywa, jest srebrne z jednej strony) złożoną podwójnie pod kilkoma akwariami, stało to latami i nic się nie dzieje. Pod 180l mam 1cm styro.. żadnych efektów, pod akwa 700 mam kawałek wykładziny i też nic. Obojętnie co dasz byle pod spód nie dostały się żadne śmieci, ziarnko piasku czy żwiru, bo wtedy mogłoby pęknąć dno.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol
Obojętnie co dasz byle pod spód nie dostały się żadne śmieci, ziarnko piasku czy żwiru, bo wtedy mogłoby pęknąć dno.


nabe, a czy to nie dziala w dwie strony ? ziarenko piasku sie nie wgniecie w styro ?

Link to comment
Share on other sites

Obojętnie co dasz byle pod spód nie dostały się żadne śmieci, ziarnko piasku czy żwiru, bo wtedy mogłoby pęknąć dno.


nabe, a czy to nie dziala w dwie strony ? ziarenko piasku sie nie wgniecie w styro ?
własnie po to daje się tą podkładkę, że jak dostanie się ziarenko piasku, to ma się zagłebić w podkładkę a nie szybke w akwarium.


niestety dna nie uratuje nic, jak podłoże jest nierówne, a szczególnie wypukłe. Nie ma takiej podkładki która wybierze wszystkie nierówności...

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Mam szafkę Diversy dedykowaną pod akwarium więc myśle że mata powinna wystarczyć. Ale co powiecie na styropian w środku akwarium. Czy aby nie będzie że pyski kapiąc odkryją go i zaczną skubać. Będzie śnieg w akwarium. Nie wiecie czy ktoś wkładał maty pod akwarium do środka jako podkład pod piasek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
  • Bartek_De
   To już też Chindongo😉
  • Bartek_De
   Na odchowanie, co by boruty u Ciebie nie było 😁
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.