Jump to content

Prawidłowa filtracja i odmulanie


Sib
 Share

Recommended Posts

Mój zbiornik to 180 litrów, 80x50x45. W akwarium mam filtr wewnętrzny Aquael Fan 3 + kurtynę powietrzną zasilaną oddzielnie pompką. Podłoże to żwirek do kwiatów doniczkowych.

Jak optymalnie powinien być położony filtr, ile cm od podłoża, ewentualnie od lustra wody?


Drugie pytanie dotyczy właściwego odmulania. Odmulam raz na tydzień podczas podmian wody (20%). Czy odmulacz mam przesuwać tuż nad podłożem, czy też końcówką odmulacza wzruszać podłoże? Zauważyłem, że po takich zabiegach woda jest przez jakieś 2 godziny mętna, w akwie pływa sporo syfu, który po tych 2 godzinach osiada na dnie i woda robi się klarowna. Czy to normalne?

Link to comment
Share on other sites

te fany to o d..e rozczasl :lol: , zamiast zwirku daj piach ,jak odmulac - no tak jak chcesz ,ale zeby ten syf z dna wyciagnac

nie dopatrzylem sie w twoim opisie nic o filtrze biologicznym(kubelku)

polecam poczytac viewtopic.php?f=55&t=4181

Link to comment
Share on other sites

Witaj Sib.

Jeżeli moge Ci coś poradzić, to wywal ten żwirek''do kwiatów doniczkowych'' :mrgreen: i zamień go na piach. Problem polega na tym , ze żaden ,chocby najlepszy filtr wew.,nie ściągnie Ci syfu który osiada na żwirku.Pysie kopią i cały brud wbija sie głębiej w podłoże.Stąd twój problem z odmulaniem i mętną wodą -poprostu cały syf masz pod żwirkiem .Nie unikniesz tego choćbyś nie wiem jak odmulał....Przy piasku masz troche inaczej.Brud jest sciągany z powierzchni piachu i ląduje w filtrze lub gromadzi sie częściowo w jednym miejscu skąd łatwo go zebrać ,a wode i akwa masz czyściutkie.

Producenci filtrów wew.proponują umieszczenie filtra jakieś 5cm nad podłożem (NIE WIEM CZY WSZYSCY PRODUCENCI I TU MOGE SIE MYLIĆ ) ale każdy z nas-metodą prób i błędów- ustawia go sobie na takiej wysokości, żeby jak najlepiej zbierał mu cały syf z baniaka.

Link to comment
Share on other sites

Tak też zrobię. A jaki piach żeby rosły rośliny typu kryptokoryna i mikrozorium? Słyszałem, że nie w każdym piachu przyjmują się rośliny (gnicie korzeni).

Link to comment
Share on other sites

w żwirku pewnie lepiej, ale woda w malawi ma pH niezbyt przyjazne roślinom - również glony nie pomagają - więc myślę ze i tak i tak nie będziesz zadowolony albo z malawi albo z roślin.

Link to comment
Share on other sites

Piasek najlepiej budowlany np. z OBI, czy Castoramy. A co do filtra wewnętrznego, to ustaw go kilka cm nad podłożem (ja mam jakieś 2 cm). Gdybyś chciał zmienić mechanika, do takiego akwa jak Twoje polecam głowicę aquaszut t-head 750 i jakąś większą gąbkę.

Link to comment
Share on other sites

Gdybyś chciał zmienić mechanika
Nie sądzę aby to była kwestia "chcenia" 180litrowe akwarium z filtracją opartą jedynie na Fan-3? Wydaje mi się że kwestia utrzymania roślin nie jest w tym wypadku priorytetem.
Link to comment
Share on other sites

W sumie to nie wiadomo, czy kolega ma tylko filtr wewnętrzny, czy ma też zewnętrzny? Nic o nim nie wpomina, ale może poprostu nie napisał. Sib - jeśli nie masz takowego filtra, to powinieneś zakupić.

Link to comment
Share on other sites

Filtr kupiłem wraz ze zbiornikiem i zebrami. Poprzedni właściciel nie trzymał w akwarium roślin. Obsada mi się zmieniła co nieco. Zebry oddałem, zakupiłem inne pyski. Docelowo pysie pójdą do zbiornika 450 litrów, a ten będzie zbiornikiem towarzyskim. Przeprowadzka w przeciągu pół roku, może nieco dłużej.


Czyli co, Aquael Fan 3 jest do d...y? Dostałem w zapasie drugi Fan 3 + ;) Co mi więc radzicie?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Skoro producent dedykuje pod akwa to spokojnie da radę.
  • Piotr775
   U mnie tak jak u kolegi. Miałem przez 2 lata 375 l na szafce z 2 takimi nogami  po bokach i  było oki.
  • teller
   Bardzo Wam dziękuję za wszystkie uwagi! Kupiłem Aquael ultramax 1500. Będę go instalował od razu jak przyjdzie. Jak się do tego przygotować, żeby odbyło się to bezpiecznie dla domowników? Przenieść ryby na jeden dzień do innego zbiornika i dać filtrowi przefiltrować wodę? Muszę też doczyścić szybę i wyparzyć kamienie. Zapewne podmianka 40 litrów.  
  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.