Jump to content

300 litrów - trzy gatunki


UngrimSasha
 Share

Recommended Posts

UngrimSasha

Szanowni Panowie!! .. i oczywiście Panie też:)


Chciałem się pochwalić, że wracam do akwarystyki co jest jednoznaczne z powrotem do Malawi! Ostatnie 300 l niestety mi pękło, więc trochę musiało minąć zanim zapomnieliśmy (ja z żoną) o traumie powrotu z weekendu do zalanego m2.

Ale… to nie miejsce na ckliwe opowieści więc do pointy! Akwarium 300 l standard 120-50-50. W planach trzy gatunki. Zależy mi żeby było kolorowo, różnorodnie i niestandardowo! (oczywiście wszystko musi być lege artis więc ekipa musi być dobrana pod względem upodobań żywnościowych i charakterów)

Moja propozycja to

Afra coube

Yellow

Msobo magunga


Proszę o komentarze do tej obsady, jak i pomysły na jej zmianę lub modyfikacje. Z góry dzięki wszytkim, którzy będą chcieli rzucić okiem.

Link to comment
Share on other sites

No obsada dobra moim zdaniem tylko strasznie zolto bedziesz mial z yellow+ samice magunga i jeszce afra coube z akcentem zolci, wybral bym zamiast yellow przedstawiciela melanochromis np:maingano ktory jest pyszczakiem wszystkożernym i nie ma akcentu zolci jak pozostale gat w Twoim akwa wiec bedzie ok zalerzy tylko w jakich haremach chesz trzymac owe 3 gat, ja dodam ze w 300l standart zastosowalem metode kontrolowanego przerybienia i trzymac bede docelowo uklad1x3/4 - 4 gat.

Link to comment
Share on other sites

UngrimSasha

Wiem, że obsada w proponowanym składzie będzie trochę żółtawo/pomarańczowa, dlatego właśnie poprosiłem o sugestię a propos ewentualnie innych gatunków.


Co do maingano to wydaje mi się strasznie „oklepaną” rybcią. Każdy post w tym dziale musi otrzeć się o saulosi i maingano. Moja obsada nie jest może „najbardziej wymyślna”, ale prośba! - poradźcie mi coś mniej sztampowego. Z drugiej jednak strony zdaje sobie oczywiście sprawę, że Yellow też jest bardzo popularny, więc zamiast niego może :

interruptus (tylko czy akwa nie za małe)

lub diapletos - nie pasowałby?


Zależy mi w przyszłej obsadzie na Msobo, bo choć oklepane to jest to PIĘKNA ryba i na afrach Edwardi bo to jedna w ogóle z najpiękniejszych ryb z grupy mbuna.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś inne pomysły - co do tych dwóch gatunków to zapraszam do zabrania głosu:)

Link to comment
Share on other sites

Melanochromis interruptus nie rośnie zbyt duzy, ale jest roślinożerny.

Dieta dialeptosa tez powinna składać się w 2/3 z pokarmów roślinnych.

Jak dla mnie to połączenie z afrą niezbyt trafione, chociażby ze względów żywieniowych.

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem ze chcesz gat.malo popularne ale Melanochromis dialeptos-( podobny do auratusa) jak i Twoja odmiana Cynotilapia afra edwardi "Nkhata Bay (podobna do red top likomy) te rybki co wymieniles sa w naszym kraju raczej nieosiagalne no chyba ze masz jakies dojscia do owych gatunkow..., jako 3 gat moze jakis P.elongatus - mpanga ,chewre lub neon spot

Link to comment
Share on other sites

UngrimSasha

A parallelus jak troficznie? Roślinożerca, nie zbyt agresywny, nie za małe akwarium?

+ jeszcze co do afr - to będą oczywiście Afry coube / cobwe - myślałem, że nazwa Edwardi też jest nazwą zamienną, one nie są podobne do odmiany red top likoma.

Link to comment
Share on other sites

A parallelus jak troficznie? Roślinożerca, nie zbyt agresywny, nie za małe akwarium?

wszystkożerca,średnio agresywny a wewnątrzgatunkowo bardzo agresywny.

Link to comment
Share on other sites

UngrimSasha

Agresja wewnątrzgatunkowa to też Panie ciężka sprawa. Nikt nie lubi, jak mu się ryby wyżynają :( , ale taki chyba urok pyszczaków..., że są agresywne. Dobierze się zatem jednego samca i spróbujemy go obstawić sporym haremem – może 4 lub nawet 5 sztuk pań. Taki układ może rozłoży agresję. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że takie założenia weryfikuje życie ale mogłoby się udać. Mamy wówczas :

Afra Coubwe

Msobo Magunga

Melanochromis Parallelus


Powinno być ciekawie, a na bank jest niestandardowo – ma ktoś jeszcze jakieś pomysły

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   Nie podkładaj nic pomiędzy plastikową podstawkę i szkło. Taki podkład wystarczy, wręcz niektórzy  producenci zbiorników wyłączają gwarancję, jeśli dołożysz coś innego. Trafiłeś na forum miłośników ryb z jeziora Malawi, więc obejmie cię tutaj ostracyzm towarzyski. Twoje ryby to zdecydowanie nie ten biotop. Choć jeśli chodzi o techniczne rozwiązania niczym się to nie różni. Ale fanatyczni wyznawcy jedynie słusznej akwarystyki będą mieli usta pełne wody, jeśli nie hodujesz gatunków którymi się.zajmujemy. A ja zachęcam cię do zapoznania się z zawartością naszego forum. Może kiedyś,  w przyszłości,  przy okazji większego akwarium zdecydujesz się na te najpiękniejsze na świecie ryby😉. Powodzenia.
  • Ludwik
   Czy ktoś jeszcze mógłby coś doradzić  w temacie ?
  • Kondikus
   Witam,   jeszcze raz dziękuję za pomoc.   Pływać w nim będą molinezje, gupiki i mieczyki.   Mam jednak jeszcze ważne pytanie. Zanim postawię akwarium na tej szafce tak myślę czy położyć plastikowy podkład a na niego 1 lub 2 warstwy podkładu pod panele o grubości 3-4mm. Czy bez tej podkładki plastikowej na 3 warstwy podkładu pod panele? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?    
  • darkon
   W związku ze zmianą moich akwarystycznych planów sprzedam trochę gratów przydatnuch w filtracji pompa Jebao Smart DC Pump 3500 falownik Jebao OW-25 Purolite A520E Purigen
  • Andrzej Głuszyca
   No właśnie..kolega nie napisał co tam będzie a skoro to forum Malawi to zakładam , że pyszczaki.
  • rafalniski
   Razem z filtrem będą pewnie jakieś media (gąbki, ceramika i inne) - zanim cokolwiek z nimi zrobisz porządnie je wypłucz a dopiero potem wkładaj do filtra - w ten sposób unikniesz pylenia! Ani na foto ani w opisie nie widać żebyś miał już jakąś ceramikę w akwarium (filtry mają chyba tylko gąbki?).  Jeżeli jednak posiadasz gdzieś ceramikę w obiegu to przełóż ją do nowego filtra. Jeżeli natomiast nie masz jeszcze żadnej ceramiki to przede wszystkim tą nową porządnie wypłucz! Możesz też na dzień lub dwa wrzucić ją do słoika/miski, zalać wodą z akwarium, dodać bakterie (np. Prodibio) i włożyć kostkę napowietrzającą na dno. W ten sposób część bakterii zagnieździ się już bezpośrednio w nowej ceramice.
  • Bartek_De
   ...pod warunkiem, że będą tam pływać pyszczaki w co wątpię. 
  • kazikx
   Cześć, spróbuj może ściągnąć oramowanie szafki, bo rzuca się w oczy, że zestaw szafka + akwarium jest dobrany przypadkowo.
  • Andrzej Głuszyca
   Może . Chyba  , że temperatura wody przekroczy 30C.  
  • Robson79
   Po prostu go zainstaluj. Ryb nie odławiaj, ponieważ będzie to dla nich większy stres, niż samo montowanie filtra i przeczyszczenie szyb. Kamieni nie ruszaj, gdyż wyparzanie ich niema najmniejszego sensu. Tym bardziej przy białym wapieniu, który zawsze będzie zachodził jakimś glonem i czyszczenie go co jakiś czas mija się z celem. Lepiej się do tego przyzwyczaić i obserwować jak ryby skubią glony ze skał... 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.