Jump to content

ile podmieniać wody?


qba29
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich .. mam pytanie odnośnie ilości podmiany wody, chodzi o to że akwarium mam 112l a wody weszło mi tylko 75l, reszta to piasek i kamole ..ile mam tygodniowo podmieniać wody? jeśli 20% to 15l tak? dziękuje za wszystkie odpowiedzi..

Link to comment
Share on other sites

Nie musisz odmierzac miarką 15l wody zeby zrobic podmiane, poprostu na oko podmien 15-20% wody


wode raczej odstaw na 24h żeby wyzbyła się tlenu, bezpieczniej dla rybek

Link to comment
Share on other sites

najprościej jest przy zakładaniu akwarium, podczas nalewania wody, ustawić kogoś przy wodomierzu i kazać mu dawać znak przy każdych 10-20-50 litrach (zależnie od wielkości zbiornika) wody. Wtedy zaznaczyć sobie markerem na bocznej scianie akawarium i problem z głowy. Przydaje się przy podmianach i dawkowaniu chemii.

Link to comment
Share on other sites

Ja akwarium zalewałem wiadrami.. Liczyłem przy tym ich ilość także wiem ile weszło do baniaka Mam pokój na piętrze i niestety nie mam tak długiego węża żeby podłączyć go do kranu :)

Link to comment
Share on other sites

ja nalewałem 5l bańka dlatego wiem że weszło 75l... więc podmianki zrobie 15l i powinno być ok.. wcześniej robiłem chyba zdecydowanie za wielkie podmiany jak na ten zbiornik bo około 25l..:) przy moim głupim założeniu że jest tam 112l wody (baran).Wczoraj robiłem zmiane piasku i wymierzyłem to ową bańką..

Link to comment
Share on other sites

Podmiany robi się pod kątem parametrów. tj. tak żeby przed podmianą NO3 nie przekraczało 40-50mg/l

No chyba nie tylko NO3. A inne szkodliwe związki?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Skoro producent dedykuje pod akwa to spokojnie da radę.
  • Piotr775
   U mnie tak jak u kolegi. Miałem przez 2 lata 375 l na szafce z 2 takimi nogami  po bokach i  było oki.
  • teller
   Bardzo Wam dziękuję za wszystkie uwagi! Kupiłem Aquael ultramax 1500. Będę go instalował od razu jak przyjdzie. Jak się do tego przygotować, żeby odbyło się to bezpiecznie dla domowników? Przenieść ryby na jeden dzień do innego zbiornika i dać filtrowi przefiltrować wodę? Muszę też doczyścić szybę i wyparzyć kamienie. Zapewne podmianka 40 litrów.  
  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.