Jump to content

Szafka 240l na panelach


Vanye
 Share

Recommended Posts

Witam!

Nie wiedziałem gdzie zamieścić taki post (więc dałem go tutaj):


Mam zamiar postawić szafkę produkcji Diversa pod akwarium 240l na PANELACH. Podłoga jest położona na dość nierównych starych płytkach PCV.W momencie postawienia szafki, która ma osiem nóżek, nacisk na każdą nóżkę wydaję się być inny. Nie mam jeszcze szkła a określiłem to stając na szafkę w różnych jej miejscach. W jednym z rogów szafka jakby ugiełą podłogę i się obniżyła. Obawiam się że po zalaniu zbiornika szafka może w jakiś posób się wykrzywić (nie chodzi tutaj o sam poziom) i zwichrować górę szafki. Planowałem podłożyć pod szkło specjalną matę.

Czy sama mata aby wystarczy czy może powinienem pod zbiornik podłożyć coś jeszcze np styropian.

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak dodatkowo zabezpieczyć akwarium przed dodatkowymi naprężeniami???

Z góry dzięki za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Ja na starym mieszkaniu miałem akwarium położone na panele. Pod nią tylko pianka, szafkę mam na 4 nogach także bałem się że może się połamać ale zamiast tego lepiej się tylko wypoziomowało. Stało tak z rok. Jak się boisz albo są dziury w podłodze może warto pod szafką położyć jakąś płytę by nacisk dać na więĸszą powierzchnię.

Link to comment
Share on other sites

No to zalej najpierw samo akwarium i zobacz jak sie zachowa na panelach. Ew rozbierz je w tamtym miejscu i nadlej trochę wylewki by wyrównać.

Mówimy o nowych panelach podłogwych tak?

Link to comment
Share on other sites

Mówimy konkretnie o deskach barlineckich położonych na stare pcv. przełożonych 5mm płytą wiórową. Podłoga jest nowa więc nie ma szans jej rozbierać. Wpadłem w międzyczasie na pomysł żeby zamiast zalewać akwarium to przytaszczę do domu 300kg odważników :D (mam dostęp do takiej ilości). Obciąże sobie szafke i posprawdzam poziomy i czy góra się nie zwichruje.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

panele panelom nie rowne. po marketach jest x paneli na tak slabej plycie nosnej (rzadka plyta, a co za tym idzie miekka), ze pod wplywem nacisku np.krzeslem robia sie zaglebienia. jezeli to jakis produkt markowy to luz. druga sprawa to rownosc podloza. jezeli w miejscu gdzie maja stac nozki szafki, podloga sie ugina, to jest lipa. wtedy pozostaje wyciecie otwornica w panelach otworow, do ktorych "wejda" nogi. Masz wtedy nieograniczone pole do regulacji poziomu :wink:

w przypadku deski barlineckiej to inna sprawa - jaki rodzaj drewna ?

Link to comment
Share on other sites

Deska jest twarda bo to jesion. Ale szafka ma stać w rogu, podłoga jest pływająca i niestety jest nierówne podłoże. Z tego co widze to dwie narożne nóżki z tyłu są tak jakby w powietrzu. Podłoga pod nimi ugina się swobodnie. Wiercenie dziur otwornicą da mi to żę mogę oprzeć szafkę bezpośrednio na płytkach pcv ale to one włąsnie są nierówne. Szafki Diversy nie mają regulacji nóżek w pionie. Pozostaje chyba podkładanie pod nóżki odpowiedniej grubości podkładek tak żeby zniwelować uginanie podłogi. Tylko trzeba to zrobić z nominalnym obciążeniem. Więc chyba jednak będę musiał przytargać to 300 kg odważników i próbować.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

Sprawa szafki rozwiązana. Pospawałem rame 120 x 40 cm wielkości szafki z pełnych metalowych kształtowników 20x30mm. Rama posiada dodatkową poprzeczke w połowie długości. W ramie wkręcone jest 6 śrub M8 jako nóżki Na rogach i w połowie długości. Główki śrub opierają się o podłoże (śruby są tak jakby do góry nogami). Nacisk na każdą śrubę to około 50kg więc spokojnie wytrzymają. Podłoga została przewiercona aż do betonowego stropu w 6 punktach o średnicy 16mm. Rama wsprarta na betonie została wypoziomowana poprzez wrkęcanie nóżek. Na ramę nakleiłem paski gumy aby uniemożliwić ześlizgnięcie się szafki z metaowej ramy i na to położyłem szafkę bez nóżek (płaska deska). Akwarium zalane i stai bardzo pewnie. Jeśli ktoś będzie miał podobne problemy z panelami czy inną podłągą to polecam to rozwiązanie. Jeśli boicie się zniszczyć podłogę to zawsze zostaje opcja uzupełnienia dziur tak jak uzupełnia się sęki kawałkiem kołka potem szlifujemy i lakirujemy. Jak będzie to samo drewno to nie będzie śladu.

post-8881-14695712452272_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Skoro producent dedykuje pod akwa to spokojnie da radę.
  • Piotr775
   U mnie tak jak u kolegi. Miałem przez 2 lata 375 l na szafce z 2 takimi nogami  po bokach i  było oki.
  • teller
   Bardzo Wam dziękuję za wszystkie uwagi! Kupiłem Aquael ultramax 1500. Będę go instalował od razu jak przyjdzie. Jak się do tego przygotować, żeby odbyło się to bezpiecznie dla domowników? Przenieść ryby na jeden dzień do innego zbiornika i dać filtrowi przefiltrować wodę? Muszę też doczyścić szybę i wyparzyć kamienie. Zapewne podmianka 40 litrów.  
  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.