Jump to content

Pęknięty wspornik


tere1
 Share

Recommended Posts

Witam. Przejde od razu do rzeczy. Potrzebuję rady co zrobic z pęknietym wspornikiem. Mam akwarium 240l o długości 120cm. posiada ono 2 wzdłużne wsporniki .Zakupione zostało w maju. Pare dni po zalaniu pękł dokładnie na środku od naporu wody przedni wspornik. Wszystko bylo ok szyba przednia sie nie wygięła także tak zostało. Aktualnie opróżniłem baniak i zmieniam obsade z ogólnego na malawi. Przy opróżnianiu zbiornika naprężenia zmalały i wspornik zaczął powracać do normlanej pozycji i minimalnie odłupał się kawałek wspornika od wewnatrz akwarium, ten nie przylegający do szyby. I tu moje pytanie. Co z tym fantem zrobić... Czy wystarczy doklejenie w miejscu pęknięcia wspornika poprzecznego, który połączy obydwa wsporniki?

Link to comment
Share on other sites

Spróbój naciąć silikon nożem do tapet. Odchylić trochę szkło i naciąć głębiej, w końcu odejdzie. Swoje wypociny szklarskie rozmontowywałem właśnie w ten sposób, nie wiem jak to się sprawdzi u ciebie ale nie mam innego pomysłu.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Tak jak pisał nabe, wzmocnienie akwarium należy wymienić na nowe. Radziłbym też zastanowić się, jakie czynniki mogły sprzyjać pęknięciu wzmocnienia - np. czy podstawa pod akwarium jest wypoziomowana i idealnie płaska. Dla bezpieczeństwa na wzmocnienia podłużne nakleiłbym jeszcze pośrodku wzmocnienie poprzeczne.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

Do 240l. nie ma sensu wklejanie poprzeczki. Imo wytnij peknieta listwe, szklarz za piwo utnie ci to z 8,10mm i po klopocie. Tylko trzeba szukac przyczyny pekniecia. Rownie dobrze moglo to byc juz pekniete x czasu, bo nie wierze, zeby przy tak malym zbiorniku jeden cm w prawo czy lewo robil roznice.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za pomoc. Niestety pękniętego wspornika nie da sie wyciąćjest zbyt dobrze przyklejony, a nie chcę ryzykować pęknięcia przedniej szyby. Pomyślałem że podkleję pod niego jeszcze jeden wspornik o takich samych wymiarach

A co do przyczyn ... Akwarium było kupione nowe i ie zauważyłem żadnych pęknięć przed zalaniem. Przechył miało ok 1 cm na tylnią ścianę... Poprostu pewnego wieczoru z tydzień po zalaniu akwarium usłyszałem głośny trzask i z oględzin baniaka wywnioskowałem że pękł ten wspornik... Nie było żadnych czynników zewnętrznych typu uderzenie czy coś podobnego...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pablomas
   Niemcom nie ufaj 😁 A tak serio handlowcy na maxa wykorzystują niewiedzę kupującego i wszytko w temacie , coś się dobrze sprzedaje to czemu nie.
  • pulpet
   To nie do końca tak. Tu jeden z niemieckich kolegów fajnie opisuje, skąd biorą się nieścisłości i nieporozumienia jeśli chodzi o oznaczenie pokoleń.  https://www.malawi-germany.de/index.php/wissenswertes/512-f1-vs-wfnz-die-generationenssysteme.html To co robią z tym sprzedawcy może być wynikiem niewiedzy i nieznajomości zagadnienia. Może nie każdy sprzedawca/importer wie o istnieniu  dwóch klasyfikacji używających oznaczeń Fx i wtedy w dobrej wierze sprzedaje ryby sklasyfikowane wg stopnia pokrewieństwa jako ryby sklasyfikowane pod względem domieszki "dzikiej krwi". Nie zawsze musi to być oszustwo.
  • tom77
   Moim zdaniem oszustwo. Mogą być nieścisłości i różne rozumienia jak nazywać ryby z hodowli przyjeziorowych, ale jeśli ktoś przywozi/zamawia ryby z Afryki i potem nazywa ryby w drugim lub jeszcze późniejszym pokoleniu terminem "F1" to ewidentnie oszukuje. F1 to tylko pierwsze pokolenie, czyli rodzice z odłowu, tarło w akwarium (w niewoli). Zdaję sobie sprawę, że część sprzedawców może oszukiwać, ale jeżeli my malawiści hobbyści zaczniemy to akceptować wtedy błyskawicznie "pieniądz gorszy wyprze lepszy" i przyzwoitej jakości ryb będzie jak na lekarstwo (patrz los saulosi lub oryginalnego S.fryeri)
  • Bastian
   Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
  • pulpet
   Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
  • Bartek_De
   @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
  • Bastian
   Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
  • S_owa
   Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
  • Vrzechu
   @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
  • S_owa
   Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.