Jump to content

lekko mętna woda

Suchy90
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów, jestem nowy i zaczynam przygodę z Malawi więc proszę o wyrozumiałość.

Więc, mam akwa 420 litrów, filtr zewnętrzny jbl e900 + filtr wewnętrzny AquaEl Turbo 350. Problem dotyczy wody która jest lekko mętna, zbiornik zalany został 20.11.2009r. czy to normalne czy może słaba filtracja? dodam że wkłady do zewnętrznego to ceramika, węgiel, i zeolit mineralny. Wewnętrzny ma fabrycznie włożony węgiel. Czy to jest normalne i trzeba czekać czy może słaba filtracja?

Jak już przeczytasz, to według mnie przyczynami mogą być według stopnia prawdopodobieństwa wystąpienia:

- źle wypłukane podłoże

- niewypłukane wkłady w filtrze zewnętrznym

- woda w kranie gorszej jakości, przejrzystości /niekoniecznie zawsze, ale akurat jak napełniałeś baniak/

- pierwotniaki /zalałeś 20, więc nie wiem czy w 3 dni może nastąpić taki zakwit/

Docelowo powinieneś wyjąć z filtrów wkłady węglowe i zastąpić np gąbkowym /wewnętrzny/ i ceramiką /zewnętrzny/, ponieważ węgiel działa tylko jakiś czas jako wkład usuwający niepożądane substancje chemiczne z wody, nie jest on natomiast najlepszym złozem znanym człowiekowi do kolonizacji przez bakterie nitryfikacyjne.

Filtracja swoją drogą też nie powala

Aquael 350 - wydajność 350l/h ,do akwarium o pojemności 120L /1100 byłby ok - 1100l/h, do 200-400l/

JBL e900 - wydajność 900 l/h, do akwarium o pojemności 90-300L /e1500 byłby lepsiejszy - 1500l/h, do 200-600l/

Oczywiście są jeszcze inne firmy, ale to w ramach tych producentów których wybrałeś.

węgiel (...) nie jest on natomiast najlepszym złozem znanym człowiekowi do kolonizacji przez bakterie nitryfikacyjne.

Wg niektórych źródeł jest właśnie :) Odnośnie postu to uważam, że cokolwiek męci ci wodę węgiel aktywowany powinien pomóc się tego pozbyć. A te ww. pierwotniaki czym miałyby się żywić w surowym akwarium z wodą z kranu?

węgiel (...) nie jest on natomiast najlepszym złozem znanym człowiekowi do kolonizacji przez bakterie nitryfikacyjne.

Wg niektórych źródeł jest właśnie :)

Faktyczenia masz rację, ma dużą porowatość. Dlaczego zatem większość stosuje jednak ceramikę :?: Chyba że się mylę i jest wręcz odwrotnie :!:

dziś jest 4 dzień i bez zmian, podłoże wypłukane a co litrażu to mam ok 320 litrów netto wody. wiec filtry powinny dać rade, wczoraj podmieniłem połowe wody lecz nic to nie dało. Zaraz pójdę wywalić wszystko z filtra i zostawię tylko ceramike.

W FAQ doczytałem się tego:

"Bardzo charakterystyczny etap dojrzewania wody. W młodych zbiornikach zaczyna pojawiać się życie. Zmętnienie w większości wypadkach powodują pierwotniaki. Rada jest jedna: napowietrzać i cierpliwie czekać. Po około tygodniu wszystko winno ustąpić."

Więc poczekam do tygodnia jeśli nie da skutku to może wylać całą wode i wlać świeżą może akurat poskutkuje jeśli nie to powtórzyć pare razy, w najgorszym przypadku myślę żeby dokupić kubełek jbl e700 lub ten sam e900. Co wy na to?

Małe sprostowanie 4 dni minęły, właśnie skończyłem z filtrami do zewnętrznego jak i wewnętrznego dałem ceramike nic poza tym nie ma.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• pulpet
      Nie podkładaj nic pomiędzy plastikową podstawkę i szkło. Taki podkład wystarczy, wręcz niektórzy  producenci zbiorników wyłączają gwarancję, jeśli dołożysz coś innego. Trafiłeś na forum miłośników ryb z jeziora Malawi, więc obejmie cię tutaj ostracyzm towarzyski. Twoje ryby to zdecydowanie nie ten biotop. Choć jeśli chodzi o techniczne rozwiązania niczym się to nie różni. Ale fanatyczni wyznawcy jedynie słusznej akwarystyki będą mieli usta pełne wody, jeśli nie hodujesz gatunków którymi się.zajmujemy. A ja zachęcam cię do zapoznania się z zawartością naszego forum. Może kiedyś,  w przyszłości,  przy okazji większego akwarium zdecydujesz się na te najpiękniejsze na świecie ryby😉. Powodzenia.
    • Ludwik
      Czy ktoś jeszcze mógłby coś doradzić  w temacie ?
    • Kondikus
      Witam,   jeszcze raz dziękuję za pomoc.   Pływać w nim będą molinezje, gupiki i mieczyki.   Mam jednak jeszcze ważne pytanie. Zanim postawię akwarium na tej szafce tak myślę czy położyć plastikowy podkład a na niego 1 lub 2 warstwy podkładu pod panele o grubości 3-4mm. Czy bez tej podkładki plastikowej na 3 warstwy podkładu pod panele? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?    
    • darkon
      W związku ze zmianą moich akwarystycznych planów sprzedam trochę gratów przydatnuch w filtracji pompa Jebao Smart DC Pump 3500 falownik Jebao OW-25 Purolite A520E Purigen
    • Andrzej Głuszyca
      No właśnie..kolega nie napisał co tam będzie a skoro to forum Malawi to zakładam , że pyszczaki.
    • rafalniski
      Razem z filtrem będą pewnie jakieś media (gąbki, ceramika i inne) - zanim cokolwiek z nimi zrobisz porządnie je wypłucz a dopiero potem wkładaj do filtra - w ten sposób unikniesz pylenia! Ani na foto ani w opisie nie widać żebyś miał już jakąś ceramikę w akwarium (filtry mają chyba tylko gąbki?).  Jeżeli jednak posiadasz gdzieś ceramikę w obiegu to przełóż ją do nowego filtra. Jeżeli natomiast nie masz jeszcze żadnej ceramiki to przede wszystkim tą nową porządnie wypłucz! Możesz też na dzień lub dwa wrzucić ją do słoika/miski, zalać wodą z akwarium, dodać bakterie (np. Prodibio) i włożyć kostkę napowietrzającą na dno. W ten sposób część bakterii zagnieździ się już bezpośrednio w nowej ceramice.
    • Bartek_De
      ...pod warunkiem, że będą tam pływać pyszczaki w co wątpię. 
    • kazikx
      Cześć, spróbuj może ściągnąć oramowanie szafki, bo rzuca się w oczy, że zestaw szafka + akwarium jest dobrany przypadkowo.
    • Andrzej Głuszyca
      Może . Chyba  , że temperatura wody przekroczy 30C.  
    • Robson79
      Po prostu go zainstaluj. Ryb nie odławiaj, ponieważ będzie to dla nich większy stres, niż samo montowanie filtra i przeczyszczenie szyb. Kamieni nie ruszaj, gdyż wyparzanie ich niema najmniejszego sensu. Tym bardziej przy białym wapieniu, który zawsze będzie zachodził jakimś glonem i czyszczenie go co jakiś czas mija się z celem. Lepiej się do tego przyzwyczaić i obserwować jak ryby skubią glony ze skał... 
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.