Jump to content

2 Kubły + SUMP ma sens w 450L???


orzechopcja
 Share

Recommended Posts

orzechopcja

Witam, mam aqwa, 450L i 2 kubełki Unimax 700 i Tetra EX 1200 i hydroponika około 5l + filtracja powierzchni DIY. Mam możliwość i chce zrobić dodatkowo SUMP DIY około 55-60L, ale nie jako biologa ale jako w większości maega mechanika.??? Chcę uzyskać jeszcze lepszy (clar). Ma to sens czy tylko szkoda roboty? :) :?:

Link to comment
Share on other sites

A to ciekawe, jak chcesz rozwiązać f. mechaniczą sumpem? Miałby wlot dołem, czy jakiś cyrkular namiatałby kupska do komina? Czy bez komina, taki syfon w dnie akwarium :) Nie wyobrażam sobie tego, przybliż proszę ten pomysł.

Link to comment
Share on other sites

Lepiej zrobisz jak zamiast sumpa dasz narurowe.Sump sprawdza się jako biolog a nie mechaniczny

O czym opowiadacie?

sump może być także i mechanikiem.

Jeżeli rurę która zasysa wodę umieścimy niedaleko dna będzie zasysała również nieczystości, to jakie media zastosujemy w sympie będą w taki sposób oczyszczały wodę.

Link to comment
Share on other sites

orzechopcja

Chce coś pokombinować, oglądałem wiele filmików w necie na temat SUMP DIY że naprawdę, czego to ludzie nie wymyśla i co najciekawsze to działa i jest funkcjonalne np. Komora przelewowa w sklepie około 1200zł a człowiek zrobił za niecałe 60zł prawie taka sama. Ja wymyśliłem sobie coś takiego na wzór podobnych wynalazków

post-9122-14695712333339_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

to co narysowałeś nie ma prawa działać.

przy czymś takim cała woda wylała by się do sumpa, a ze sump generalnie jest zawsze mniejszy od akwa to dużo wody znalazło by sie na podłodze.

Link to comment
Share on other sites

orzechopcja

Tak masz w 100% racie że woda by się wylała, ale tu będzie wszystko zamknięte i działać podcisnieniowo coś w rodzaju filtra kubełkowego. Zapomniałem dodać tylko 2 elektrozaworów na powrocie i zasilaniu tak wiec nawet w takiej otwartej koncepcji bez syfona będzie oki. Nie wiem na razie sobie rozmyślam i kombinuje z modelami o małym litrażu

Link to comment
Share on other sites

Ja tylko odniosę się do tej rury umieszczonej na dnie, z wlotami na całej długości. Swojego czasu próbowałem tego pomysłu zachęcony opisem z http://www.pawiookie.pl/diy/600-litrow- ... kroku.html ale nie sprawdziło się to, grzybki z części zaciągających wodę szybko się zapychały, w końcu uprościłem to zostawiając wlot jak w filtrze kaskadowym. Pomysł z elektrozaworami prowokuje takie problemy,że już lepiej pudełko przelewowe. Ale to też ma wady. Mutra podsumował to najlepiej - nie warto kombinować. Imo najpraktyczniejsze będzie potraktowanie jednego kubełka jako filtra mechanicznego, wypełnienie go np włókniną i po problemie.

Link to comment
Share on other sites

nie warto kombinować. Imo najpraktyczniejsze będzie potraktowanie jednego kubełka jako filtra mechanicznego, wypełnienie go np włókniną i po problemie.

Święte słowa powtórzę to co pisałem ci w galerii że lepsze jest wrogiem dobrego a i żona odpocznie :wink: (oczywiście od twojego grzebania przy akwa :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.