Jump to content

Czarne plamy na Red Blue


MARCEPAN
 Share

Recommended Posts

Mam mały problem z małymi Red - Blue. Od dwóch dni zaczęły się ocierać, a dzisiaj na bokach pojawiły się brunatne kropeczki. Bardzo małe, ale jedna z rybek (takie plamki ma juz bardzo duże i nie wiem czy to normalne, ale ma bardzo czerwone skrzela), wisi przy powierzcni wody jakby brakowało jej powietrza. Na pewno jest to oznaka choroby, bo kiedyś tak wiszącą rybkę po dobie wyłowiłem martwą. Nie potrafię rozponać i nie wiem czy jest to ospa.


Akwarium 450 l. - proste.


Obsada: Labidochromis Perlmutt, Labidochromis Caeruleus, Cynotilapia Afra i wspomniane Red - Blue.


Perlmutty i Red Blue jeszcze dorastają. Pozostałe rybki rzadziej, ale też się ocierają. Parametry wody - od jakiegoś czasu walczę ze zwiększonym NO2. Ograniczyłem karmienie, podmieniam wodę, dodaję sólakwarystyczną. Pozostałe parametry są w porządku.


Moje pytanie - Czy te plamki są normalne? Jeśli nie, co powinienem zastosować (prócz wymienionych czynności) by rybki uratować.

Link to comment
Share on other sites

W opisie masz dwa gatunki teraz widzę że masz trzeci.

Masz coś jeszcze? jaka obsada, ile ryb

Walczysz z NO2 a to może byc przyczyna zbyt słabej filtracji biologicznej.

Zatrucie ryb NO2 również może byc przyczyną takie zachowanie.

Link to comment
Share on other sites

Opis dotyczy starego akwarium, które juz sprzedałem (240l.), nie było mnie jakiś czas na tej stronie, więc opis jeszcze nie jest zmieniony.


Obecnie w akwarium 450 l. trzymam cztery gatunki (Yellow, Perlmutty, Afra i Red Blue), łacznie 22 rybki.


Filtr kubełkowy Eheim 2228 z wkładem biologicznym i mechanicznym. Woda w kranie bez NO2. NO2 wzrasta dopiero w akwarium. Nie chcę zbyt często podmieniać wody, by całkowicie nie zachwiać biologii.


PH - 8.0


Nie wiem, czy te czerwono - brunatne kropki na ciałach samiczek red Blue to oznaka jakiejś choroby, czy moze one poprostu się tak wybarwiają, stąd moje pytanie. (rybki dopiero dorastają, kupione trzy tygodnie temu jako malutki narybek). Jednak ta pływająca już pionowo pod lustrem wody na pewno jest chora.

Link to comment
Share on other sites

Parametry, filtracja, karmienie etc. Podaj wymagane informacje albo post zostanie usunięty. mutra


Wiszenie przy powierzchni jak najbardziej może by spowodowane podwyższonym NO2.

Wprowadzałeś jakieś nowe ryby albo rośliny,żywy pokarm? Z kwarantanną czy bez?

Link to comment
Share on other sites

Nie chcę zbyt często podmieniać wody, by całkowicie nie zachwiać biologii.raczej na odwrót - przez to że brak jest częstych podmian chwiejesz biologią.

Po to w nomenklaturze akwarystycznej mówi sie o "co tygodniowych podmiankach" aby były co tydzień.

10% podmianką usuniesz nadmiar NO3 z akwarium ale i zalegajace kupki, niestrawione jedzenie i wszystko inne wtedy biologia da sobie z nadmiarem czegoś co tworzy to NO2.

Link to comment
Share on other sites

Mówiąc o częstszych podmianach wody miałem na myśli podmianę codzienną. Czy mimo kryzysowej sytuacji taka podmiana (codzienna) jest wskazana, czy właśnie może zacwiać równowagę? Normalnie podmieniam co dwa tygodnie.


Paramatry wody:

Ph - 8.0

NO3 - 0,2

NO2 - 0,7 - 0,8

Skałki - otoczaki z rzeki (gotowałem je we wrzątku przez pół dnia przed zalaniem akwarium!) + kilka wapieni ze sklepu dl podniesienia PH

Pokarm głównie mrożony (artemia, solowiec, czerwony plankton), spirulina Tropical w płatkach, granulki Dainichi. Karmione dwa razy dziennie (czasem trzy, ale zawsze tyle ile rybki zjedzą jednorazowo), nie stosuję jeszcze jednodniowych głodówek, chcę, żeby rybki jeszcze podrosły.

W piasku żyją ślimaki. Akwarium "pracuje" sześć tygodni, od czasu wpuszczenia Perlmuttów i red blue (jakiś miesiąc temu), nie wpuszczałem nowych rybek i nie stosowałem żywego pokarmu.

Odławiałem inkubującą samicę Yellow i już wróciła (po 4dniach) do głównego zbiornika, woda w inkubatorze pochodzi z akwarium i malutkie Yellowki (jest ich 11) czują się dobrze, mają apetyt i rosną.


Rybka, o której pisałem, niestety nie przeżyła, właśnie ją wyłowiłem. Nie moge znaleźć małego samczyka. Od początku był słaby i nie rósł ( w przeciwieństwie do reszty) i dzisiaj zniknął. Przeszuklam skałki, pewnie tam leży :(

Pozostałe rybki wyglądają na zdrowe, od wczorajszego popołudnia nie karmiłem ich i na razie żadna nie wykazuje objawówe choroby. Kropeczek na ciele jakby ubyło. Ale nie wiem, czy to nie chwilowe.

Link to comment
Share on other sites

podmień wodę tak aby NO2 spadło (najlepiej do zera). Jeżeli to konieczne nawet 10-15 procent codziennie przez kilka dni.Jeżeli masz jakiś biostarter to użyj go. Martwi mnie niskie NO3. Istnieje możliwość że Twoja "biologia" wcale nie działa. Ciemne kropki, ciemnienie barw czasem pojawiają się jako oznaka stresu w tym spowodowanego złymi parametrami. Nie sądzę aby to były pasożyty.

Link to comment
Share on other sites

Na pasożyty to mi też nie wygląda. Wygląda to raczej jak mikroskopijne krwiaki, takie malutkie czerwone kropeczki jak po ukłuciu igłą u człowieka.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pikczer
   Witam, mam chorą rybę. Samiec Aulonocara. Z 2 tygodnie temu pojawiła mu się rana, jakby ugryzienie. Myślałem, że się zagoi, ale rana z tkanką odpadła. Teraz ma dziurę, dosłownie.  Z tą dziurą jest pierwszy do karmienia, a dosłownie przed chwilą stuknął dwa razy większą od siebie rybę bo mu widok zasłaniała.  Ta sztuka jest w ogóle pechowa. Mam go pełen rok, urósł mniej niż 1 cm przez ten czas. Ma może z 7 cm. Przyjechał do mnie z "polecanej hodowli" w stanie agonalnym. Pobity, bez płetw, liczne rany, które nie wyglądały na świeże  Jakimś cudem wyzdrowiał, a umieściłem go tylko w kotniku, wewnątrz głównego akwarium. Po ponad półtora miesiąca wpuściłem go do reszty ryb i tak sobie żył. Zero wybarwiania się, po prostu je, pływa i robi kupę. Aaaa, brzuch ma zapadnięty od roku. Tak mu już zostało. A miał to być czadowy, kolorowy samiec ( podobnie jak i wiele innych z tej "polecanej hodowli").  Oprócz dziury ma teraz jakieś kropki? Albo mi się wydaje. Martwię się też o inne ryby. Są w pełni zdrowe, aktywne.  Coś z nim robić? 
  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.