Jump to content

Filtr przesiakajacy oraz zamiana filtrow


traksio
 Share

Recommended Posts

Siema.Po wielu sugestiach uzytkownikow oraz po swoich przemysleniach doszedlem do wniosku ze mam zbyt mala filtracje jak i biologiczna jak i mechaniczna. :(( w celu szybkiej naprawy tego zaniedbania zamierzam jutro zakupic 2 filtry.

Na dzien dzisiejszy pracuje u mnie Eheim 2215(620l/h) oraz Berina Afi-400(400-600l/h)a zmiany zamierzam dokonac na Eheim 2227 i Eheim 2252

Teraz czy ten filtr pulsacyjny jest lepszy od zwyklego kubelka?

wydajnasc pompy producent okresla na 1050l/h czy taki bedzie przeplyw? bo nie chce mi sie wierzyc zeby 9 litrowy filter zdazyl napelnic sie i oproznic 116 razy w ciagu godziny.

Jak mam zamienic filtry ?? wstawic nowe do starych i zostawic? A moze wyciagnac stare ? czy zostawic wszystkie 4 na stale w akwa? wtedy napewno bedzie nadfiltracja ale czy to nie zaszkodzi rybom?

To tyle licze na pomoc :)


P.S wlasnie znalazlem cyrkulacja filtra wynosi 550 l/h czy warto zmieniac filtr na 2227?

Link to comment
Share on other sites

Filtry pulsacyjne napełniają i opróżniają się cyklicznie, ma to przyspieszyć nitryfikację przez zwiększenie natlenienia złoża -pomysł bardzo dobry.Ale nie jestem w stanie polecić ci żadnego bo nie miałem ich osobiście.

Jakichkolwiek filtrów nie wybrałbyś, nie wyłączaj starych przez kilka tygodni, daj im dojrzeć. Przełóż też część wkładów z nich do nowych maszynek, to przyspieszy cały proces.

Link to comment
Share on other sites

Posiadam 2229 pulsacyjny. Pulsacji nie używam - po prostu nie chciała mi działać. Chodzi tam o długość węży ich układ w akwarium i inne. Wykorzustuję szersze węże, które przede wszystkim nie zarastają, zakłuca to pracę pulsacji, więc działa jak zwykły filtr. Zamierzam go jednak sprzedać niebawem, bo mam dużą gąbkę (GĄBKA jest dobra na wszystko) oraz hydroponikę zasilaną AquaSzutem 500. Parametry mam stabilne od ładnych paru miesięcy. Jest cudnie.


Możesz więc zmontować hydroponikę, albo przynajmniej otwartą długą doniczkę u mnie 100cm z np. keramzytem. Koszt: ok 100zł DIY. Zalety: 30L złoża, nawilżanie powietrza w domu (u mnie paruje 1,5-2l/dobę) oraz zielenina ciesząca oko kobiety, wyciągająca trucizny.


O ile pamiętam Makok też ma fajny filtr otwarty nad akwa, w którym żyją krewetki. Te z kolei zjadają to, co czasem wpadnie do filtra, czasem nieopatrznie odpływem same wpadają do akwa. Długo tam jednak nie pożyją :)

Link to comment
Share on other sites


wydajnasc pompy producent okresla na 1050l/h czy taki bedzie przeplyw? bo nie chce mi sie wierzyc zeby 9 litrowy filter zdazyl napelnic sie i oproznic 116 razy w ciagu godziny.

P.S wlasnie znalazlem cyrkulacja filtra wynosi 550 l/h czy warto zmieniac filtr na 2227?Potrzebujesz przepływ czy wydajność? Dla filtracji biologicznej nie jest wymagany duży przepływ i będzie działać doskonale.

Ale wtedy należy mieć dobrego mechanika.

Link to comment
Share on other sites

ponadto musisz rozróżniać kilka pojęć stosowanych przez producenta:

wydajność pompy - mierzona zazwyczaj na poziomie "0" bez węży i wypełnień

objętość filtracyjna - ile jest miejsca na wkłady

objętość całkowita filtra - ile litrów wchodzi do kanistra

Link to comment
Share on other sites

ok z ta hydroponika to dam sobie spokoj :) jestem swierzy wiec nie bardzo wiem o co chodzi (oczywiscie z czasem napewno sie dowiem, wyczytam)

wydajność pompy - 1050l/h

objętość filtracyjna - 4,9l

objętość całkowita - 9l

a cyrkulacja(przeplyw) 550l/h

Posiadam 2229 pulsacyjny. Pulsacji nie używam - po prostu nie chciała mi działać. Chodzi tam o długość węży ich układ w akwarium i inne


czyli twoj filtr dziala teraz na tej zasadzie ze zloze filtracyjne masz caly czas zalane?? i co wspolnego z napelnianiem i oproznianiem filtrow ma dlugosc i srednica wezy ?


Potrzebujesz przepływ czy wydajność? Dla filtracji biologicznej nie jest wymagany duży przepływ i będzie działać doskonale.

Ale wtedy należy mieć dobrego mechanika.Masz racje przeplyw nie jest tak wazny jak natlenienie zloza filtracyjnego. Mechanik bedzie Eheim 2252 1200l/h chyba starczy co?


a moze bym zostawil wszystkie 4 filtry(2 zew eheim 2215 i 2227 i 2 wew eheim 2252 i berina 400 )w srodku na stale? da rade podloczyc 2 kubelki do 1 odplywu i 1 deszczownicy?

Link to comment
Share on other sites

czyli twoj filtr dziala teraz na tej zasadzie ze zloze filtracyjne masz caly czas zalane?? i co wspolnego z napelnianiem i oproznianiem filtrow ma dlugosc i srednica wezy ?


filtr działa jak wszystkie klasyczne. Stale zalany przepuszcza przez siebie wodę. Długość węży, ich wzajemne położenie (głównie chodzi o wysokość i średnicę) mają duże znaczenie. Ja wymieniłem węże na większe, zmieniłem ich układ wzajemny w akwa. Poprostu nie chciałem zajmować się ich czyszczeniem kiedy zarosną, poprzez średnicę zmniejszyłem też siłę przepływu przez filtr. Jeśli układ nie będzie zamontowany wg zaleceń z instrukcji to opcja napełniania i opróżniania nie będzie działała tu masz instrukcję http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitungen/afilter/wet_dry_filter_2227_2229_2327_2329.pdf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pikczer
   Witam, mam chorą rybę. Samiec Aulonocara. Z 2 tygodnie temu pojawiła mu się rana, jakby ugryzienie. Myślałem, że się zagoi, ale rana z tkanką odpadła. Teraz ma dziurę, dosłownie.  Z tą dziurą jest pierwszy do karmienia, a dosłownie przed chwilą stuknął dwa razy większą od siebie rybę bo mu widok zasłaniała.  Ta sztuka jest w ogóle pechowa. Mam go pełen rok, urósł mniej niż 1 cm przez ten czas. Ma może z 7 cm. Przyjechał do mnie z "polecanej hodowli" w stanie agonalnym. Pobity, bez płetw, liczne rany, które nie wyglądały na świeże  Jakimś cudem wyzdrowiał, a umieściłem go tylko w kotniku, wewnątrz głównego akwarium. Po ponad półtora miesiąca wpuściłem go do reszty ryb i tak sobie żył. Zero wybarwiania się, po prostu je, pływa i robi kupę. Aaaa, brzuch ma zapadnięty od roku. Tak mu już zostało. A miał to być czadowy, kolorowy samiec ( podobnie jak i wiele innych z tej "polecanej hodowli").  Oprócz dziury ma teraz jakieś kropki? Albo mi się wydaje. Martwię się też o inne ryby. Są w pełni zdrowe, aktywne.  Coś z nim robić? 
  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.