Skocz do zawartości

Jaki statecznik elektroniczny z regulacja czy bez ???


daro76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczow.


Moje pytanie jak w temacie: jaki statecznik bylby lepszy z regulacja mocy swietlowki w zakresie 1-100% FILIPS HF-REGULATOR II, czy tez zwykly bez regulacji HF-PERFORMER II ???

I czy warto kupic statecznik przystosowany do 2 swietlowek czy lepiej taki do 1 i ewentualnie pozniej dokupic kolejny ??? bo planuje na poczatek zalozyc 1 swietlowke ale nie wiem czy nie bede chcial z czasem dolozyc kolejnej.

Nie orientuje sie niestety czy np. jesli kupilbym myslac przyszlosciowo ten statecznik przystosowany do 2 swietlowek to czy caly zestaw bedzie mi dzialal np z 1 swietlowka jezeli nie zechce dokladac drugiej, czy tez przy takim stateczniku koniecznie musza byc 2 sletlowki ???

Dodam ze planuje zalozyc do akwa 300l (150x40x50 ) jak narazie 1x AquaMedic reef white 15 000K T5 54W + odbłyśnik, choc zastanawiam sie czy przy 54W nie bedzie za jasno, bo chyba chcialbym miec w akwarium lekko mrocznie ale tylko z lekka.

Moze z jedna ok 40W byloby dobrze ewentualnie miec mozliwosc dolozenia drugiej.. co o tym wszsytkim myslicie ???



Prosilbym o jakies podpowiedzi.. z gory serdecznie dziekuje, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 300 l jedna T5 54W Ci wystarczy. Jeżeli kiedyś stwierdzisz że chcesz więcej to dokupisz następna z oddzielnym statecznikiem. Dwa stateczniki to lepsze wyjście jeżeli chodzi o sterowanie pracą świetlówek. Na podwójnym stateczniku możesz podłączyć jedną świetlówkę tylko jeżeli producent przewidział taką możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za tak szybka odpowiedz mutra. Wiec zrobie tak jak radzisz i kupie pojedynczy.

A orientujesz sie co do tej regulacji mocy lampy tym statecznikiem, warto sie bawic w kupna takiego czy lepiej zwykly bez regulacji ??? mowia ze jak cos jest do wszystkiego to jest i do niczego :).


P.S. Tak na marginesie to widzialem twoje akwa w galerii naprawde robi wrazenie, jak na moj gust to jeden z najladniejszych zbiornikow jakie widzialem, tak trzymaj :).


I jeszcze jedno jak oceniasz jasnosc swojego akwa przy tej 54W, jest jasno, przecietnie, czy moze lekko mrocznie bo nie wiem czy zdjecia oddaja rzeczywistosc ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do regulowania mocy statecznika potrzebujesz ....regulator , sam statecznik Ci nic nie da.

Musisz mieć źródło napięcia 1-10V , może Dimmbale , może inny komputer akwarystyczny.


A tak OT, 54W do 300l to za dużo?

W naturze słońce daje ok 10000 luxów ma m2.

Ty masz 0,6m2 dna . Twoja świetlówka daje ok 2500lumenów.

Jeden lux to jest 1 lumen na m2.

Czy dalej uważasz , że masz za dużo światła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jasności to moje akwarium na pewno nie jest ciemne. Jest OK. Ta świetlówka daje sporo światła. Wygląda na mroczne ale to zasługa barwy światła a nie jego ilości. Najważniejsza IMO jest odpowiednia temp. barwowa światła. Robiłem kiedyś eksperyment z 3 świetlówkami T5 54w(2x 15 000K i 1x 10 000K) jednocześnie - ryby specjalnie się nie przejęły. Jak już napisał Daniel: słońce świeci dużo mocniej.

Generalnie moje zdanie w temacie oświetlenie jest takie,że nie należy się bać jasnych akwariów, białego piasku itd.W niedoświetlonym akwarium glony rosną kiepsko a ryby wydają się blade. Trzeba tylko mądrze dobierać świetlówki. Najlepiej zrobić delikatny obrót :wink: w stronę morskich świetlówek i tam szukać odpowiednich produktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tylko mądrze dobierać świetlówki. Najlepiej zrobić delikatny obrót :wink: w stronę morskich świetlówek i tam szukać odpowiednich produktów.

Zgadzam się w stu procentach :wink: Dodatkowo takie świetlówki dają efekt większej przejrzystości (klarowności) wody. Zbiornik wydaje się wręcz sterylny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedoświetlonym akwarium glony rosną kiepsko a ryby wydają się blade

Zauważyłem u siebie odwrotną prawidłowość, przy świetle ciemniejszym ryby wybarwiały się jakby intensywniej, w jasnym oświetleniu nie miały pełni barw.Najlepiej pod tym względem wypadało światło słoneczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w stu procentach :wink: Dodatkowo takie świetlówki dają efekt większej przejrzystości (klarowności) wody. Zbiornik wydaje się wręcz sterylny.


tak, nie ma to jak biało-fioletowy odcień - daje ten sam efekt co niebieskie płytki na dnie basenu :mrgreen:


Nabe: a jakie świetlówki miałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej. Kupiłem przeloty przez szkło jak na foto. Zasys oraz wylot chce zrobić w dnie akwa. Wystarczy to skręcić dobrze czy dać dodatkowo np. silikon akwarystyczny ? Dzięki
    • Ja kleiłem PVC do szyby na tył i dno  Soudal Silirub Cleanroom Trzymało bez problemów. Ma konsystencję bardziej kleistą niż silikon. Niestety długo schnie i jest tylko biały kolor Jak teraz odrywałem tło to trzymało całkiem nieźle po 5 latach. Wg producenta Trwale elastyczny uszczelniacz na bazie silikonu o utwardzeniu neutralnym (alkoxy) o długim czasie naskórkowania. Klasyfiko-wany jako materiał budowlany o minimalnej emisji substancji lot-nych - EC1 Plus R. Niewrażliwy na grzyby i bakterie - zawiera nowoczesny środek konserwują-cy pirytionian cynku ZnP. Spełnia wymagania FDA (code 21 §177.2600), posiada certyfikat IANESCO (bezpośredni kontakt z żywnością) oraz aprobatę I.K.I. (fizyczna bariera przeciwko mikroorganizmom). Do-skonała przyczepność do podłoży po-rowatych i nieporowatych m.in. do muru, cegły, betonu, drewna, aluminium, w tym również pokrytego malarskimi powłokami proszkowymi, szkła i powierzchni szkliwio-nych, PCV i akrylu. Nie stosować na PE, PP, teflonie, bitumach i innych podłożach antyadhezyjnych. Odporny na działanie warunków atmosferycznych i promienie UV. Zastosowanie: - wszelkie uszczelnienia i fugi elastyczne w pomieszczeniach czystych i steryl-nych typu "cleanroom": salach zabiego-wych, laboratoriach, kuchniach i jadal-niach w szpitalach i przemyśle farma-ceutycznym, - uszczelnienia w pomieszczeniach pro-dukcyjnych i magazynowych, chłodniach i mroźniach w przemyśle gastronomicz-nym i spożywczym, - elastyczne uszczelnienia odporne na działanie czynników atmosferycznych (deszcz, mróz, promieniowanie UV), np. fugi w fasadach budynków z prefabryka-tów betonowych, paneli HPL itp. - fugi ościeżnic drzwiowych i okiennych w pomieszczeniach sanitarnych, spoino-wanie płyt, paneli i urządzeń poliwęgla-nowych i poliakrylatowych itp.
    • Jest też Soudal Silirub 2, o którym w specyfikacji pisze, że zarówno do porowatych i nieporowatych. Nie stosowałem, piszą, że to uszczelniacz, a nie klej-uszczelniacz. Choć w karcie, na końcu piszą również coś takiego ... Nie stosować w miejscach narażonych na stały kontakt z wodą. I bądź tu mądry. 🤔 Albo zrobić coś takiego: kleksy z Silirub 2, a dookoła "aureolki" z Silirub AQ. 😆 Może to jest wyjście. F0035345_0001.pdf
    • @TomekT chyba jednak nie taka padaka. Właśnie przed chwilą był u mnie szklarz w związku z tym moim baniakiem. Pytałem przy okazji o ten moduł. Stwierdził, że klejenie czegoś takiego tylko i wyłącznie silikonem akwarystycznym bo inne kleje przy stałym kontakcie z wodą się nie sprawdzą. Soudal Silirub Aq to wg producenta właśnie silikon do konstrukcji szklanych więc myślę, że jest szansa na realizację jednak wklejania tego tła.  Z drugiej strony właśnie doczytałem również na stronie Soudal "[...] Doskonała przyczepność do szkła i innych powierzchni nieporowatych. [...]" 😕
    • No właśnie się zastanawiam, czy padaka bezapelacyjnie. U Jarka był niewłaściwy klej, za długi czas między nałożeniem kleju/dociśnięciem i za gruba spoina - pamiętam, że to opisywał. Marcin z kolei pisał, że spoina była możliwie cienka, no ale widać klej felerny.
    • Silirub aq firmy soudal.  Tło jest podzielone na 6 puzzli - akwarium 230x65 grubość tła w najgrubszym miejscu 20cm
    • Czyli po prostu padaka... @jaras a czym kleiłeś obecne tło i jaki jest mniej więcej jego największy element?
    • U mnie też moduł był dodatkowo wklejony pod wzmocnienie wzdłużne. Pomogło to tylko tyle, że odklejając się i unosząc do góry, moduł obrócił się jakby wokół górnej krawędzi, przez co być może siła z jaką wyskoczył była nieco zmniejszona.  
    • Jasne, chodziło mi o dodatkowe zabezpieczenie, nie zamiast wklejenia oczywiście. Pewnie, magnes musiałby być zatopiony na "zero" z klejonym do szyby tyłem modułu.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.