Jump to content

Czy jest to coś czym mam się martwić


szulo
 Share

Recommended Posts

Od około trzech tygodni mam mały problem z pewnym świństwem. Na początku była to mała plamka około 2cm. Raz w tygodniu zawsze cały piasek lekko mieszam ręką a w szczególności to miejsce. Myślałem ze po dobrym wymieszaniu pisaku problem zniknie ale się myliłem. Po przemieszaniu jest przez dwa trzy dni oki ale potem problem wraca ze zdwojoną siłą i teraz wygląda to tak jak na zdjęciu.

Co to możne być i dlaczego piasek robi cię czarny tylko w jednym miejscu, a przede wszystkim jak to usunąć.


Nie wiedziałem gdzie mam umieścić to zapytanie jeśli trafiłem do złego działu to proszę o przeniesienie wątku do odpowiedniego działu.

post-7000-14695712314987_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fakt czarnych ja tez nie widziałem. Nadmienię możne że zbiornik nie stoi na słońcu i jest całkowicie ciemny jeszcze nie mam kompletnego oświetlenia. To jest tylko w piasku w jednym miejscu.

Link to comment
Share on other sites

olej to, jak się rozrosnie, wypełznie z akawarium i stanie się agresywne to się będziesz martwił :wink: A tak na serio to zostaw w spokoju. Tak długo jak siedzi w jednym miejscu nie masz się czym przejmować.

Link to comment
Share on other sites

A jak grubą masz warstwę piachu w tym miejscu? Bo jak zbyt dużo to może się robi strefa beztlenowa ze zdjęcia widać że jest to przy samym dnie.

Link to comment
Share on other sites

Piachu jest trochę rożnie to bywa ogólnie mam jakieś 7-10cm piachu. Ale wątpię by przez około trzy cztery dni robiła się strefa beztlenowa.

Link to comment
Share on other sites

Miałem/mam coś takiego w muszlowcach. To było akwarium bardzo długo bez oświetlenia, jak u ciebie. Po inwazji okrzemków, jak to w nowych akwariach pojawiło się czarne Coś. Bardzo szybko pokryło szyby, kamienie, piasek itd. Po tygodniu już nie sprzątałem, odchodziło ze wszystkiego płatami.Jest śliskie i pachnie jakby kamforą. Glon(?) zaczął wycofywać się po uruchomieniu świetlówek. Wygląda paskudnie, ryby tego nie ruszają, czasem strzępi się i odrywa kawał latający po całym akwa. Zaraz zapodam zdjęcie. akwar_020

a tu w powiększeniu http://w774.wrzuta.pl/obraz/powieksz/6rtMbtoPoj0

Te fioletowe wystąpiło dopiero niedawno, czyżby w podłożu zalęgły się bakterie denitryfikacyjne? :P

Link to comment
Share on other sites

Nabe masz rację jak przemieszam to ręką i cały syfek zacznie się unosić to właśnie jest taki specyficzny słodkawy zapach.

Jutro odbieram pokrywę więc oświetlenie juz niebawem zadziała

Link to comment
Share on other sites

Ale wątpię by przez około trzy cztery dni robiła się strefa beztlenowa.

Taka jaką straszą na forach to nie :wink: ale z braku dostępu tlenu jakieś procesy gnilne mogą się zaczynać.

Miałem też kiedyś tyle piachu i glon który rósł na szybie obumierał i czerniał (gnił) przy samym dnie

Wyglądało to tak że od góry najpierw był zielony poniżej brązowy a na samym dole czarny po prostu tęcza :)

Aktualnie 10 cm mam tylko w miejscu gdzie rośnie roślina ale nic się nie dzieje bo jej korzenie załatwiają sprawę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.