Jump to content

System filtracyjny Bioflow 6.0 1000l/h w akwa 180l.


mateo35
 Share

Recommended Posts

Otóż w październiku przeprowadziłem restart zbiornika i jak się okazało zrobiłem to bez zastanowienia i większego przygotowania co skutkowało utratą kilku ryb.

Temat który wprowadziłem wówczas na forum >ryby padają po restarcie< spotkał się z dość duża krytyka odnośnie tego filtra a raczej brakiem filtra zewnętrznego

Przeprowadzony restart był jak już wspomniałem wielkim niewypałem ,ale tylko i wyłącznie z mojej winy a nie złym filtrem wew. , czy tez brakiem filtra zew.

Akwa w ciągu tygodnia ustabilizowało się .

Filtra zewnętrznego nie zakupiłem do tej pory , chociaż byłem już bardzo bliski zakupu .

Pomimo opini na temat tego filtra postanowiłem sam się przekonać

-czy spełni swoja role tak jak zapewnia producent

-czy nie spełni swojej roli jak zapewniali mnie forumowicze

Ryby wróciły do akwa po tygodniu , podmiany wody robie raz w tygodniu 10%,nie używam żadnej chemi , system filtracyjny to tylko Bioflow 6.0 , częściowe czyszczenie filtra co drugi tydzień , w akwa pływa 21 pysi , karmienie dość obfite trzy razy dziennie.

Parametry wody sprawdzam co tydzień i utrzymują się na tym samym poziomie, na dzień dzisiejszy to:

PH-7.8

NH3-0

NH4-0

NO2-0,1

NO3-0,2

Po co ten temat ?

Wbrew powszechnym opiniom na ten temat jestem przekonany ze system ten sprawdza się (przynajmniej u mnie) w 100%. A więc filtr kubełkowy w tej wielkości akwa nie jest koniecznością i można się bez niego obejść.

Link to comment
Share on other sites

Pomiary robię zestawem nutrafen Podane pomiary NO2 i NO3 są pomiarami domyślnymi. Może podam tak:

NO2 – poniżej 0,1 w skali 0,0-3,3 mg/l)

NO3 – poniżej 5 w skali (0,0-110,0 mg/l) na moje oko 2

Tak wiec przepraszam za zle podany pomiar NO3

Link to comment
Share on other sites

Sorki ale No3 poniżej 5 przy tylu rybach i podmianach 10% raz w tygodniu bez denitryfikatora to bajka!

Po prostu nie realne chyba, że odkryłeś akwarystyczne perpetum-mobile.

Sorki nie doczytałem tego patentu bioflow ale co 6 tygodni gąbka za 28 pln no to bogato :)

Nie tńszy był by kubełek?

Do 200pln już można dobrego klona Eheima zakupić.

Link to comment
Share on other sites

No tak, ale co ma kubelek do no3. Tego nie rozumiem od poczatku tego tematu :D Co mateo35 mial na mysli piszac, ze olal kubelek, na rzecz Bioflow.

Zastanawiam sie, jak ewentualne azotyny "zminieja sie" w azotany, bez pomocy wiekszego zloza nitryfikacyjnego, przy tak licznej obsadzie...

Moze ten Bioflow potrafi wiecej, niz pisza producenci :idea:

Na moje, to mozna sobie usuwac no3 jak sie komu podoba, byle zeby to bylo skuteczne. Hydroponika, deni, pozwirowka,podianki, zywice czy inne Bioflowy. Jak dziala, czemu nie?


IMO Twoim problemem mateo35 moze stac sie w krotkim czasie no2.

Link to comment
Share on other sites

No tak, ale co ma kubelek do no3. Tego nie rozumiem od poczatku tego tematu Co mateo35 mial na mysli pisząc, ze olał kubełek, na rzecz Bioflow.


Nie chodzi o to że olałem kubełek ,filtr który mam u siebie był wliczony w cene akwarium, więc nie było sensu zaopatrywać się w jeszcze jeden filtr bez sprawdzenia tego co już jest , tym bardziej kiedy producent zapewnia cię o skuteczności jego działaniaZastanawiam sie, jak ewentualne azotyny "zminieja sie" w azotany, bez pomocy wiekszego zloza nitryfikacyjnego, przy tak licznej obsadzie...


Złoże nie jest aż takie małe jak się wydaje

Układ wkładów jadąc od góry według producenta


- wata filtracyjna,

- gąbka węglowa

- gąbka do usuwania azotanów

- 1 gąbka filtracyjna o dużych porach

- wkład ceramiczny

- 2 wkłady filtrujące o małych porach


Gąbkę węglową zamieniłem gąbką do usuwania azotanów. Narazie żadnych wkładów nie wymieniałem ,ale mam zamiar zamienić gąbki do usuwania azotanów które ponoć zawierają żywe kultury bakteri (w co nie bardzo wierzę) na ceramikę .Narazie sprawdzam parametry wody i jeśli zajdzie taka potrzeba to zrobię tę podmiankę.Sorki nie doczytałem tego patentu bioflow ale co 6 tygodni gąbka za 28 pln


Producent tu dość wyraźnie przesadził z tymi wymianami , chyba tylko po to żeby nabijać kasę na wkładach .Znajomy ma podobny filtr w swoim akwa (60l.same gupiki) od roku i nie wymienił w nim ani jednej gąbki, parametry ma idealne jeśli chodzi o NO2 i NO3 Osobiście sprawdzałem bo on nie ma pojęcia o tym.Twoim problemem mateo35 moze stac sie w krotkim czasie no2.


Trochę mnie nastraszyłeś . Wiem że mam przerybiony zbiornik ale w najbliższym czasie trochę ryb wróci do sklepu .Myślę że zostanie 10-11 sztuk.
Nie tńszy był by kubełek?

Do 200pln już można dobrego klona Eheima zakupić.Nie chodzi mi o to co było by lepsze bo jak to trafnie napisał Klubowicz


Na moje, to mozna sobie usuwac no3 jak sie komu podoba, byle zeby to bylo skuteczne. Hydroponika, deni, pozwirowka,podianki, zywice czy inne Bioflowy.


Temat bardziej chciałem poświęcić przydatności czy też skuteczności tego filtra .Najprostszą rzeczą jaką mógłbym teraz zrobić to kupić kubeł i mieć z głowy , ale z natury jestem uparty i skoro mam już to w swoim akwa to przetestuje go i zobaczymy co jest wart(przy okazji moja wiedza się pogłębia) .Narazie jest dobrze , ale za miesiąc sytuacja może się zmienić jak napisał Klubowicz. Jeżeli sytuacja będzie podbramkowa to podpinam kubeł i problem rozwiązany a Bioflow ląduje w kuble jako niewypał.

Tak naprawdę ciężko cokolwiek znaleźć na ten temat , dlatego postanowiłem coś o tym napisać. Proszę ten temat traktować raczej jako test tego filtra.

Oczywiście wszystkie uwagi wskazówki i porady mile widziane ,

Link to comment
Share on other sites

Kilka uwag, bo chyba piszecie o czyms, o czym nie wiem.

Złoże nie jest aż takie małe jak się wydaje

Układ wkładów jadąc od góry według producenta


- wata filtracyjna,

- gąbka węglowa

- gąbka do usuwania azotanów

- 1 gąbka filtracyjna o dużych porach

- wkład ceramiczny

- 2 wkłady filtrujące o małych porach


Czyli jednak masz jakis filtr, te wklady sa w..?

mam zamiar zamienić gąbki do usuwania azotanów które ponoć zawierają żywe kultury bakteri (w co nie bardzo wierzę) na ceramikę

? Gabke do usuwania no3 zamieniasz na ceramike, do produkowania no3, wiesz o tym? Oczywiscie w skrocie. Chyba niebardzo rozumiem koncepcje filtra :)

nie wymienił w nim ani jednej gąbki

Przy tak malych rybach, przy normalnych podmiankach to nic dziwnego.

Nie wiem czy sie dobrze rozumiemy, ale napisze to tak na wszelki.


Bioflow czy inne wynalazki denitryfikacyjne sa OK. Wygoda itp. Tylko nalezy pamietac, zeby w pierszej kolejnosci dbac o usuwanie z wody duzo bardziej trujacych nh3/no2. Pamietajmy tez, ze procesy denitryfikacyjne (te w bioflow/deni) zachodza zupelnie inaczej niz procesy nitryfikacyjne.

Idac za FAQ, przypominam iz:

Utrzymanie równowagi tego obiegu jest podstawa sukcesu "zdrowego" akwarium. Dzięki temu zjawisku amoniak (źródłem, którego jest metabolizm ryb), jony amonowe przekształcane są w azotynowe, następnie w azotanowe za pomocą bakterii z rodzaju Nitrosomonas i Nitrosospira (dużo mneij szkodliwe dla ryb). Te natomiast (no3) usuwamy za pomocą regularnych podmian wody, lub filtrów – denitryfikacyjnych, hydroponicznych lub innych rozwiązań.

I troche suchych faktow dla teoretykow.

15co2 + 13nh+4 ---> 10no-2 + 3c5h7o2n + 23h+ +4h20

5co2 + nh+4 + 1no-2 + 2h2o ---> 10no-3 + c5h7o2n

Tak to mniej wiecej wyglada. Najpierw nitryfikacja (powiedzmy 2 etapowa amoniak->no2->no3), potem denitryfikacja (usuwanie no3).

Dlatego dla mnie powinno posaidac sie zloze nitryfikacyjne (kubly/sumpy/przelewowki i Bog wie co jeszcze) a o denitryfikacje dbac osobno. Np podmieniajac wode umieszczajac w akwa zywice itp. Nigdy nieprzemiennie.

Link to comment
Share on other sites

a mógłbyś wkleić jakiś link do twojego filtra? Jak to wygląda i co to jest?

bo ja juz sie całkowicie pogubiłem o czym my tu piszemy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.