Jump to content

Wskazania pHmetru wody po RODI


aarset
 Share

Recommended Posts

Witam.

Czy żywice stosowane do filtracji RODI mogą mieć wpływ na wskazania pHmetru?

Jako wkładu do DI używam żywic Rohm&Haas MB-20. Dzisiaj podczas przygotowywania wody do podmiany zrobiłem pomiar i pHmetr pokazał wynik pH8,4. Miernik jest dobrze skalibrowany, Ph wody tylko po RO wynosi 6,5 (pomiar robiony tym samym miernikiem). TDS po RO=003ppm, po RODI=000ppm. Dodam, że test kropelkowy wody po RODI wskazuje pH6,5-7.

Nigdy wcześniej nie zauważyłem takiego wskazania pHmetru. Żywica świeża, wymieniona tydzień temu.

W jaki sposób można to wytłumaczyć :?:

Link to comment
Share on other sites

Tak trochę OT , jesteś chyba jedynym , który wodę do podmiany w malawi robi przez RO+DI.

Możesz mi powiedzieć po co?

Nie chcę usłyszeć odpowiedzi: aby rybom było lepiej , by miały warunki jak w jeziorze, bo mając ryby nawet z odłowu nie robi się takich hocków klocków:)

Ani nie będziesz miał ryb lepiej wybarwionych , ani bardziej płodnych , więc czy to ma być sztuka dla sztuki?


Co do wysokiego pH , pewnie żywica tak wpływa na wodę.

Link to comment
Share on other sites

Z kranu leci mi woda o NO3>30mg/l, po RO jest 5mg/l, po RODI jest 0mg/l. Właśnie dlatego. Wodę podmieniam między innymi po to, aby pozbyć się z niej azotanów, a nie dolewać z azotanami o mniejszym stężeniu. Dodatkowo używam tej wody do picia (po mineralizacji).

Co do żywicy, używam od pewnego czasu tej samej i dotychczas pH nie przekraczało 7,5 (po około 12godz.)

Link to comment
Share on other sites

Aarset, nie taniej byłoby ci zainwestować w denitrator? Ale taki porządny, podobno dobrze wyregulowny reaktor siarkowy czyni cuda.Spory koszt początkowy ale wkład starczy na lata.

Link to comment
Share on other sites

Myślę i o tym, ale w wodzie z kranu azotanów przez to nie ubędzie. :? W zbiorniku radzę sobie z poziomem NO3.

Link to comment
Share on other sites

<50ppm NO3 nie masz się co przejmować, spełnia normy sanitarne.

Wiem, ale jak już to Ktoś na tym forum zauważył mam pewnego rodzaju "odchylenie" jeżeli chodzi o parametry wody w zbiornikach. Wiem, że ryby zniosą bez uszczerbku na zdrowiu wyższe NO3, ale dla mnie poziom 7-8mg/l przed podmianą to max :)

Link to comment
Share on other sites

Nie mierzy się pH wody o twardości kh=0 i tds=0-5, to bez sensu


z uwagi na brak bufora, ta woda zależnie od tego ile CO2 jest w powietrzu będzie wykazywała w każdym momencie inny wynik. Jeśli tylko podniesiesz kH (a dokładnie zasadowośc wody) pow. 2 pH staje się coraz bardziej stabilne.


oczywiście jeśli kH=0 a tds wskazuje np. 100 oznaczać może że w wodzie jest duże steżenia np. kwasów(zasad) i w takich przypadkach pH znów jest stabilne. Dlatego zaznaczyłem że przy tds=0-5 nawet tak słaby kwas jak H2CO3 powstający z dyfuzji CO2 po kontakcie powietrza z woda powoduje znaczne skoki tego parametru.


pH po kationitach, szczególnie silnie kwaśnych, pH może znacznie spaść, ponieważ zamienia GH na kwas (sole silnych kwasów i Ca po zastąpieniu Ca jonem H+ stają sie ponownie silnymi miernalnymi kwasami). a kH zamienia na kwas węglowy, który ze względu na brak równowagi kH/pH tworzy CO2 równoważny i agresywny , które łatwo odpędzić napowietrzając wodę (ustalenie równowagi stężeń CO2 woda-powietrze) i stabilizując pH wody.

Ale DI to mieszanina silnych kationitów i anionitów, które się rówoważą i na wyjściu jest już czyste H+ i OH- czyli H2O.

Toteż zapewne z testami i pH jest wszystko ok. Właśnie w takich sytuacjach przydaje się TDS czy przewodnośc mS.

edzia: tym razem w j. polskim:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Skoro producent dedykuje pod akwa to spokojnie da radę.
  • Piotr775
   U mnie tak jak u kolegi. Miałem przez 2 lata 375 l na szafce z 2 takimi nogami  po bokach i  było oki.
  • teller
   Bardzo Wam dziękuję za wszystkie uwagi! Kupiłem Aquael ultramax 1500. Będę go instalował od razu jak przyjdzie. Jak się do tego przygotować, żeby odbyło się to bezpiecznie dla domowników? Przenieść ryby na jeden dzień do innego zbiornika i dać filtrowi przefiltrować wodę? Muszę też doczyścić szybę i wyparzyć kamienie. Zapewne podmianka 40 litrów.  
  • Tomasz78
   U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
  • Bezprym
   Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
  • Kondikus
   Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
  • Ludwik
   Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.