Jump to content

jak długo żyje ???


aldona
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie duzo czytałam na temat pseudotropheus saulosi ale nie doczytałam sie jak długo te ryby żyją ???

jesli ktos wie bardzo prosze i napisanie

pozdrawiam serdecznie

Link to comment
Share on other sites

około 6-7 lat

mogą żyć dłużej w sprzyjajacych warunkacha czy mogę prosić o jakieś materiały/badania na ten temat?

Link to comment
Share on other sites

Wiesz ja się zastanawiam na ile to są rzeczywiste obserwacje wielu hodowców, a na ile przeczytana gdzieś oklepana "prawda" i tak powtarzana w kółko przez wszystkich. Ciekawe ile osób z nas miało ryby od ich urodzenia do "naturalnej" śmierci i widziało tę długość ok. 6-7 lat życia. Tak się czepiam trochę, ale z dobrą intencją.


Może Emma się wypowie o swoich doświadczeniach odnośnie długości życia naszych ryb?

Link to comment
Share on other sites

widzisz bakcyla akwarystyki połknąłem ponad 30 lat temu, z malawi spotkałem się prawie 10 lat temu i prawie od początku niezbyt chętnie wymieniam obsady i tak saulosi żyły mi 6 lat, prawie 7 lat miałem hongi

Pomimo tego że bardzo długo trzymam ryby, to i tak nie uchroniłem się od mnóstwa błedów, jak na przykład przy dobieraniu nowych obvsad do kolejnych zbiorników.

Niestety nawet hodowcy ze znanym nazwiskiem polecali mi do mojego akwarium o kilka gatunków za dużo, więc przez ostatnie 3lata troszkę się musiało zmienić.

Jednak redy, acei i mphanga w moim dużym zbiorniku jest już prawie trzy lata i uważam że dopiero teraz mogę powiedzieć że wyszły z okresu młodzieżowego, wchodząc w dorosłość przed nimi zapewne 3-4 lata spokojnego zywota a mam nadzieję że moze dłużej.

Poza tym wśród kilku moich znajomych ryby w akwarium również przebywały ponad 5 lat jednak nie widziałem juz mbuny ponad 8 letniej stąd moje zdanie że 6-7 lat.

Jednak zgadzam się z Kisorem, że patrząc na to jak często piszemy o zmianach w swoich zbiornikach, to mało jest osób trzymających ryby tak długo, a szkoda bo właśne po 3 - 4 latach w akwarium następuje takie dotarcie się ryb, że można obserwować najciekawsze reakcje naszych podopiecznych, no i my zaczynamy znać nasze ryby od podszewki.

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że wiek podany przez Yaro można uznać za właściwy.

Oczywiście nie jest to w żaden sposób obligatoryjne, ale średnia statystyczna, dobrze utrzymanych ryb pewnie będzie oscylować w tych okolicach. Może się zdarzyć, że ryby przeżyją 10 lat, a pewnie jakiś odsetek, z przyczyn genetycznych, naturalnych- nie dożyje 6 lat.

Hodowle nie są dobrym miejscem do sprawdzania długowieczności- samice eksploatują się szybko, a nieproduktywne stada, a produktywność jest primo najwyższa u młodych, dojrzałych ryb; secundo spada wraz z ilością miotów, zwyczajnie są sprzedawane.

Mimo wszystko łatwiej to sprawdzić w zbiornikach amatorskich i amatorzy, w tej kwestii pewnie mogą mieć wiedzę bardziej kompletną, aczkolwiek dobrze byłoby to konfrontować z innymi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.