Jump to content

Właściwości wody - JBL Easy Test 5in1


diaper
 Share

Recommended Posts

woda:

NO2 mg/l = 0

NO3 mg/l = 0

GH>21 - jaka winna być tu wartość i za co odpowiada :?:

KH 15do20

pH 8,0 -8,4


Co winienem jeszcze sprawdzić i czy w/w parametry wody są ok? Akwa 240l nowe - nowe wklady w filterku, piaskowiec jako dekoracja - dokładniej mówiąc baniak tygodniowy.

Środki stosowane w nim to:

- sera aguatan - uzdatniacz

- sera bio nitrivec


Może ktoś podpowie laikowi co trzeba zrobić jeszcze aby pysie miały przytulny domek.

Link to comment
Share on other sites

po pierwsze: przeczytaj faq viewtopic.php?f=55&t=4181

po drugie: testy paskowe nie są miarodajne ,zainwestuj w kropelkowe(przyda się jeszcze test na NH3/NH4)

po trzecie:chyba nie wpuściłeś już ryb?jeszcze nie rozpoczął się cykl azotowy

po czwarte: czytać czytać..wszystko na forum było opisywane...

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

A co do parametrów obecnych ? coś już jest nie tak? wiem ze na forum to już gdzieś było ;) lecz wystarczy napisać 3 litery - tak/nie ;) dzieki za podpowiedz pysiaki szt 4 w zbiorniku.

Link to comment
Share on other sites

A dokładniej? Proszę o info co. I co zrobić aby doprowadzić zbiornik do wartości odpowiednich.

A co do parametrów obecnych ? coś już jest nie tak?


tak

Link to comment
Share on other sites

dżizus, rusz tyłek i przeczytaj w FAQ o cyklu azotowym. akwarium jest nowe, sterylne vide nie nadaje się jeszcze do wpuszczania ryb.

Link to comment
Share on other sites

lej nitrivec, nasikaj do baniaka .... chopie poczytaj trochę forum ,wałkowane milion razy i każdy pyta o to samo!

Link to comment
Share on other sites

O owym cyklu przeczytałem jest to jasne.

"C3. Co to jest cykl azotowy?

W kilku słowach, jest to obieg azotu w przyrodzie. Utrzymanie równowagi tego obiegu jest podstawa sukcesu "zdrowego" akwarium. Dzięki temu zjawisku amoniak (źródłem, którego jest metabolizm ryb), jony amonowe przekształcane są w azotynowe, następnie w azotanowe za pomocą bakterii z rodzaju Nitrosomonas i Nitrosospira (dużo mneij szkodliwe dla ryb). Te natomiast (no3) usuwamy za pomocą regularnych podmian wody, lub filtrów – denitryfikacyjnych, hydroponicznych lub innych rozwiązań."

Pytanie po jakim czasie owy cykl mozna uznac za zakończony?

Po jakim czasie można zarybic zbiornik? 3-4 tygodniach?

Link to comment
Share on other sites

OK. Dzięki za pomoc forum ale nie koniecznie dla nwych z tego co widac po Waszych wypowiedziach.

Przykr jest to ze podejście do nowych klubowiczów tak wygląda.

Można podać linki z dopiskiem "zobacz tu, przeczytaj to itp."

A tu - "nasikaj do baniaka .... chopie poczytaj trochę forum ,wałkowane milion razy i każdy pyta o to samo!"

Dla Was wszystko jest jasne proste ale czasem warto sobie przypomnieć jak to się samemu zaczynało!!!

DZIĘKI!

Link to comment
Share on other sites


Pytanie po jakim czasie owy cykl mozna uznac za zakończony?

Po jakim czasie można zarybic zbiornik? 3-4 tygodniach?


Kiedy NH3/NH4 oraz NO2 będą równe zero, a NO3 zacznie rosnąć.

Trwa to mniej więcej właśnie 3-4 tygodnie.

Jeszcze jedno, cykl azotowy się zamyka a nie kończy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.