Jump to content

Dylematy z tłem Cr-65 i pianką poliuretanową :(


p.dobosz
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich :)...Jestem w trakcie tworzenia swojego pierwszego tła z CR-65...i mam pewien problem...pianki poliuretanowa której użyłem do tworzenia głazów...zawiera środki antygrzybiczne itp....słyszałem że prawie każda pianka je zawiera...ale trochę ten fakt nie daje mi spokoju...:(...czy istnieje jakiś sposób żeby zabezpieczyć tło przed dostaniem się do wody tych toksyn ?....myślałem o tym żeby po nałożeniu 2 warstwy zaprawy....pomalować całe tło żywicą epoksydową, a żeby nie wyglądało to sztucznie ,jeszcze nie utwardzoną żywice posypać piaskiem...czy to dobry pomysł ??...czy raczej nic nie powinno przeniknąć do wody po 2 warstwach zaprawy ?? Ostatnie moje pytanie brzmi...czy emalia akrylowa do drewna i metalu akrylux firmy Dekoral nadaje się do malowania tego tła ??....z góry dziękuje za pomoc:)

Link to comment
Share on other sites

Fakt - chyba każda pianka ma trochę środka grzybobójczego. Przede wszystkim pianka musi dobrze związać i wyschnąć. Jak dobrze pokryjesz piankę zaprawą, nic się nie stanie. Ja mam 3 tła w akwariach i jest wszystko ok.


Natomiast farby, o której wspomniałeś, w życiu bym do akwa nie dał. Chyba że ona ma jakiś atest na kontakt z wodą pitną.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedź :)Pianka z sylikonem schła około tygodnia czasu :)...wiec chyba powinno być ok :)....a jeżeli chodzi o farbę...wiem że nieraz był ten problem omawiany na forum...ale ciężko mi dostać jakikolwiek pigment do betonu ...jedynie mix...:(..niestety albo i stety usłyszałem tyle opinii na temat farb, że już się trochę pogubiłem :(i sam nie wiem która na pewno będzie dobra :(??a nie chce czegoś zepsuć , bo tak na dobrą sprawę już ponad miesiąc robię to tło :(

Link to comment
Share on other sites

bardzo trudno będzie Tobie znaleźć farbę z atestem na wodę pitną. Wszelkie zbiorniki pokrywa sie raczej zupełnie inną technologią.

Spokojnie mozesz użyć takiej farby.

Ale zdecydowanie polecam barwniki do betonu - ale te w proszku, a nie w płynie. A co oznacza mix ? Lepszy efekt niż farbą (tj. bardziej trwały).


Kupisz bez problemu barwnik w proszku do betonu - czarny, czerwony, żółty. Woreczek koszt około 30 zł, a wystarcza na całkiem sporo

Popytaj w sklepie budowlanym, czy mają barwniki do betonu w proszku i na kiedy mogą ściągnąć.

Odpuść sobie natomiast wszelkie barwniki do farb. Lepiej już kupić farbę odpowiedniego koloru.

Link to comment
Share on other sites

hmmmm dziękuje za odpowiedz...a co sadzicie o pokryciu Cr 65 żywicą epoksydową i posypaniu czy też zmieszaniu jej z jakimś ciemnym piaskiem ??....mam w sumie do niej łatwiejszy dostęp :)...czy będzie to wyglądać w miarę naturalnie??....czy lepiej już gdzieś szukać tych barwników do betonu i pomalować nim sam cr 65.....chociaż wydaje mi się że żywica dużo lepiej zespoi i utwardzi całe tło...no i przy okazji dodatkowo zabezpieczy otoczenie przed chemią, która niewątpliwie może znajdować się w tle:(

Link to comment
Share on other sites

hmmmm dziękuje za odpowiedz...a co sadzicie o pokryciu Cr 65 żywicą epoksydową i posypaniu czy też zmieszaniu jej z jakimś ciemnym piaskiem ??....mam w sumie do niej łatwiejszy dostęp :)...czy będzie to wyglądać w miarę naturalnie??....czy lepiej już gdzieś szukać tych barwników do betonu i pomalować nim sam cr 65.....chociaż wydaje mi się że żywica dużo lepiej zespoi i utwardzi całe tło...no i przy okazji dodatkowo zabezpieczy otoczenie przed chemią, która niewątpliwie może znajdować się w tle:(


po pierwsze - barwnikami nie malujemy betonu, tylko dodajemy je do zaprawy.

po drugie jesli używasz CR-65 to po co żywice

po trzecie, jeśli używasz samej żywicy to można posypać to piaskiem, aby nie było widać struktury pianki (jeśli jest przeźroczysta).

Na forum znajdziesz gdzieś opis wykonania tła przy pomocy żywicy. Polecam lekturę.

Link to comment
Share on other sites

Pamiętaj tylko, że pokrycie żywicą nie jest takie proste. Musisz to zrobić na prawdę idealnie, w przeciwnym razie żywica zareaguje z wodą,w efekcie będą się pojawiały plamy na tle. Wyglądać to będzie źle, więc musisz się zdecydować. Cr jest na pewno łatwiejszy w użyciu (w sensie dokładności).

Link to comment
Share on other sites

...i chyba tańszy. Ja dzisiaj zapłaciłem za worek 25kg (niestety nie ma mniejszych) 35zł. Zdaje się, że Henkel wprowadził na rynek nową zaprawę do wykończenia basenów, jeszcze bardziej elastyczną. Z tego względu obniżyli cenę na Cr65 (no chyba że ja na jakąś promocję trafiłem). Pogadałem też z przedstawicielem handlowym Henkela (akurat na niego trafiłem w hurtowni), że raczej nie polecałby stosowania pigmentów do zaprawy Cr, bo prędzej czy później mogą one zacząć "puszczać". Niestety nie polecił mi też żadnej farby akrylowej, która mogłaby nadawać się do naszych zastosowań, więc sam nie wiem co o tym mysleć. :?

Link to comment
Share on other sites

No właśnie...:( podobne opinie słyszałem...wiec teraz już nic nie wiem :(...niby to takie proste a jak przyjdzie co do czego co spędza to człowiekowi sen z oczu :(...chyba jednak zdecyduje się na żywice i piasek....farby żadnej nie znalazłem...przez tą piankę boje się wpuszczenia w akwa chemii :(....żywica to chyba najskuteczniejsze i najlepsze rozwiązanie mojego problemu ;(

Link to comment
Share on other sites

A ja jak już kiedyś pisałem mam całkiem inne zdanie na temat farby.

Uważam, że farby akrylowe są mniej więcej identyczne i wszystkie się nadają, a najlepszym przykładem jestem ja :) .

Kupuje farby które mi podejdą pod rękę.

Efekt jest taki, że mam 3-4 tło pomalowane (chodź to ostatnie najkrócej bo około roku)oraz wielu znajomym robiłem, malowałem tła i nigdzie się nic nie dzieje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   Moja opinia jest oparta na dwuletniej obserwacji  tych ryb. Czysto subiektywna i wynika z własnych doświadczeń. Ponieważ akurat dobranie grupy Saulosi było najtrudniejsze to w skrócie co mi wyszło z obserwacji. Na początku wszystko żółte 😁 ale, nie do końca. W sytuacjach stresujących (transport, nagła zmiana temperatury, inne stresory) część  ryb blaknie, dostaje delikatnie szarego/niebieskiego odcienia z delikatnie widocznymi pasami. To samce i wcale nie znaczy, że się natychmiast i jednocześnie wybarwią. Znika czynnik strsujacy, ryby nie do odróżnienia od reszty stada. Potem kolejny wyznacznik, atrapa jajowa, jak ją widać 100 procent samiec, nawet jak się niemrawo wybarwia. Przyjdzie pora. Brak atrapy o niczym nie świadczy, u mojego rekordzisty pojawiła się po ponad roku. Żółty, identyczny z samicami z tego zarybienia. Najpierw przebarwienie na płetwie odbytowej  i potem się wybarwil ślicznie , ale atrapa była pierwsza. Wszystkie ryby, które dostawały pasów, czarnych przebarwień płetwy grzbietowej, ale bez błękitnych przebarwień pojawiających się  na początku w okolicach głowy i bez atrapy jajowej przy okazji, okazały się potem samicami, bo inkubowały. Te podbarwione samice wykazywały podwyższoną agresje, terytorializm i często zachowywania, które mylnie interpretowałem jako "samcze" Takie moje obserwacje.
  • KapitanCzysty
   Wszystko możliwe, chociaż na 95% jestem pewny, że to on był partnerem do tańca pierwszej inkubującej samicy. Często bywa w miejscu gdzie w sierpniu była zaganiana, a później inkubowała już nie dziewnica, największa samica Saulosi. Dzisiaj, chwilę tańczył przy innej partnerce i próbował ją zachęcić aby popłynęła za nim. Z drugiej strony jakiś czas temu widziałem na forum jak ktoś wrzucił filmik z tarła, gdzie samica wyglądała jak wybarwiający się samiec z czarnymi pasami i płetwami. To mnie trochę zaskoczyło, ale we współczesnym świecie przesiąkniętym kulturą Gender nie wszystko co wydaje się czarne jest czarne, a co białe jest białe... 😂
  • pulpet
   Wróżka nie jestem, ale dla mnie to raczej dominującą samica. Brak niebieskich poblasków, przynajmniej na fotch ich nie widać i ani śladu atrapy jajowej. Obie te cechy  podczas wybarwiania u moich były widoczna. U mnie tak wyglądały gniewne królewny. Też długo myślałem.ze to samce będą.  Oczywiście subiektywnie i mogę się mylić. Płeć u młodych Saulosi ciężko wyczuć.
  • KapitanCzysty
   W końcu udało się zrobić kilka zdjęć młodocianemu Saulosi, proces "dojrzewania" postępuje, a osobnik staje się dominantem w obrębie swojego gatunku. Pasy biegnące z góry na dół widoczne już są cały czas: Początek wybarwiania - 06.09.2022   Obecnie Zaobserwowałem jeszcze minimum dwa osobniki, zaczynające pokazywać swoje męstwo, ale proces u nich przebiega wolniej jest mniej widoczny. Co mnie jednak najbardziej obecnie zaskakuje i cieszy to największy samiec Perlmuttów. Jeżeli jest w odpowiednim "humorze" jest po prostu piękny... Perłowy tułów, który mieni się to tu to tam w odcieniach niebieskiego brokatu i te bajecznie złote płetwy o różnych wzorach, gdzie grzbietowa ma tyle odcieni, że można byłoby na nią patrzyć i patrzyć 😁. Powiem Wam tak, żona miała czutkę, w pierwszy dzień po wpuszczeniu wybrała sobie go jako ulubieńca, ma kobita oko 😃.  W dodatku ma chłop charakter, pomimo tego, że jest sporo mniejszy i ma bardziej smukłą budowę, to w  swoim koncie skutecznie przepędza dużo cięższego i większego samca Metraclimy, który obecnie zdominował największe samce Hary (jeden mu ulega, a drugi wycofuje się w grotę i przebywa w tylnej części gruzowiska. Z drugiej strony, obydwie Hary przepędzają "Perłowca". Takie to skomplikowane relacje i zależności mają miejsce w moim baniaku 😉 Na koniec wspominany samiec M. E. Minos Reef, zawodnik wagi ciężkiej 🤣🤣🤣  
  • pulpet
   A moje niestety polować nie chcą. Krótki moment, może coś, a potem pożeracze granulatu. Pływają dwa, jeden chyba skundlony i oba już powoli do wydania, bo się zrobiły największe z obsady i coraz częściej widzę, że zaczynają koty drzeć z innymi rybami. Drugi coś tam może i regulował populację między 7 a 10 cm, ale urósł błyskawicznie i przestał polować Hardcore nie ma, ale robią się agresywne i terytorialne. A narybek szwenda im się przed nosem i nic się nie dzieje. Wolą powojować z dominującymi samcami tak dla sportu. Ogólnie byłem zachwycony może z miesiąc skutecznością. Potem szara rzeczywistość i chmara rdzawych małolatów wszędzie. A Nimbo pływają, bo śliczne.
  • Bartek_De
   Tak sobie teraz pomyślałem, że jeśli różnica wielkości będzie znaczna, to mógłbym go wziąć do siebie żeby nie został zabity, bo ten Artura to jednak kawał ryby.
  • Mróz
   Ewaluacja Nimbo v.2. Już za kilka dni nadchodzi czas opuszczenia zbiornika przez mojego drugiego Nimbochromisa.  Nasuwa mi się wniosek, że gdy obecny powędruje do zbiornika @aurban6, jego miejsce z pewnością zastąpi kolejny. Przypominając sobie lukę, między pierwszym a drugim Nimbo, stwierdzam że te ryby świetnie kontrolują populację. W okresie kilku miesiecy bez drapieżnika, młode Caeruleusów były dosłownie wszędzie w ilościach niezliczonych.  Obserwuję też, że oby dwa osobniki były dużo bardziej aktywne jeśli chodzi o polowanie na przecinki, kiedy miały rozmiar do 10cm. Podczas gdy livingstoni jest w baniaku, widzę okazjonalnie dwie-trzy sztuki maluchów yellowów, które nigdy długo nie utrzymują się w baniaku.  Podglądowo filmik jak to teraz wygląda: 20220924_205616.mp4  
  • pulpet
   https://aquahaus-gaus.de/p/pseudotropheus-saulosi Google nie bolą 😉
  • kazikx
   Cześć, póki akwaponika młoda, zastanów się nad roślinami w skrzynkach. Każdą z nich wsadziłbym do osobnej, dziurawej osłonki, a te oczywiście z powrotem do skrzynki. W razie potrzeby będziesz mógł łatwo wyciągnąć daną roślinę.
  • ŁukaszKoka
   @Nath_147 @Pikczer napisałem w jeden dzień, ale de facto nie wiem dokładnie, kiedy się wydarzyła katastrofa ekologiczna. Nie było nas 5 dni, a teściowa zorientowała się w dniu powrotu, kiedy ryby już albo były śnięte, albo pływały pod taflą, łapiąc oddechy. Po powrocie odkryliśmy olbrzymią ilość granulek na dnie. Teściowa z początku się nie przyznała ani do tego, że w ogóle nakarmiła, ani, że podczas karmienia się potknęła i "się jej być może wsypało". Przyznała się, ale tylko żonie, dopiero jak zacząłem chodzić z wyrzutami sumienia, że być może popełniłem jakiś błąd przed wyjazdem, chociaż zbiornik funkcjonuje od półtora roku a od około 6 miesięcy był już w zasadzie stabilny, bez problemów, bez dalszych strat w obsadzie, bez glonów, nawet mimo lekkiego przerybienia przy braku napowietrzacza. Być może gdyby on był, udało by się uratować zwierzęta. Trudno teraz gdybać. @kazikx pewnie, bardzo chętnie wezmę namiary na priv. @egon44 poproszę o zdjęcia, może się dogadamy ☺️ @pulpet jestem pantoflem, więc dla żony wszystko 😅😆, mają stronę internetową?    
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.