Jump to content

Obsada


elozox
 Share

Recommended Posts

Witam akwarystyką zajmuje się 8 lat od 3 lat jestem zakochany w pyszczakach z malawi, w 160l 100x40x40 trzymam harem auratusa , wraz z elongatusem haremy 1x4 - 10 ryb czyli 15l na 1 co daje kontrolowane przerybienie, tak czy siak samce maja terytorium alfa uratus12cm prawie cale akwa a beta elongatus10cm jamę której zaciekle broni, skałki to wapien drążony około 30kg ,akwarium funkcjonuje ponad 3 lata, oczywiście zamontowana nadflirtacja zewn jbl900 + wewn aqual turbo1100 zamierzam kupić nowy zbiornik a ze lubię największych łobuzów planuje obsadę 4 gat.i teraz moje pytanie czy dokupić 2 nowe gat maluchów w liczbie 10 szt wpuścić jako pierwsze do baniaczka po czym po 2 dniach dodać dorosłe z mojego 160 l- czy tez wybrać młodzież auratrusa i elongatusa a dorosłe ryby oddać? -(troche by mi było żal bo są pięknie wybarwione samce)planowana docelowa obsada to;


Melanochromis auratus 1x5

Labidochromis sp. hongi 1x3

Pseudotropheus elongatus Mphanga 1x3

Pseudotropheus demasoni 1x5


Obsada mocna pod wzgledem agresji arcymistrzowska zapewne, lecz te pysie najbardziej mi się podobają zarówno wygląd jak i temperament, wielu z was nigdy na taka by się nie odważyła, cóż ja lubię wyzwania i jestem dobrej myśli dominantem ostanie się auratus na 90% względy gabarytowe, jaki minimalny zbiornik do owej obsady byście polecali


ewentualnie czekam rowniez na propozycje zestawienia 3 gat,inne gatunki od wyżej wymienionych pyszczakow nie wchodza w gre.

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol
Witam akwarystyką zajmuje się 8 lat .i teraz moje pytanie czy dokupić 2 nowe gat maluchów w liczbie 10 szt wpuścić jako pierwsze do baniaczka po czym po 2 dniach dodać dorosłe z mojego 160 l- czy tez wybrać młodzież auratrusa i elongatusa a dorosłe ryby oddać?

Obsada mocna pod wzgledem agresji arcymistrzowska zapewne, wielu z was nigdy na taka by się nie odważyła8 lat doswiadczenia? wybacz...EOT.

Link to comment
Share on other sites

MalawiHobby

Pyta się chyba o to czy może wpuścić jak akwa będzie gotowe po np.20dniach małe pyszczaki a po 22dniach dorosłe,chyba o to chodzi :wink:

Link to comment
Share on other sites

8 lat doświadczenia nie znaczy jeden biotop - wpierw hodowałem np. czerwieniaka dwuplamego, malawi interesuje sie około 3 lata , i wiem ze powinienem zaczynać od maluchów, za każda nową obsadą, ale pytanie jest proste czy mogę spróbować dołaczyć inne gat małych do doroslych oczywiście w nowym zbiorniku (po 2 dniowym za klimatyzowaniu się malców)- jaki zbiornik byłby minimalny na owe 4 gat 150x50x50?. oraz ewentualne 3 gat. zestawienie, jeżeli nie umiesz odp. po co się wypowiadasz ? ja szukam rady nie spamu... dodam jeszcze ze kolega wpóścił 10 malachów m. lombardoi do dorosłych redów i wszystko było ok teraz maluchy maja po 2 lata i ma baniak 2 gat .w 240l.

Link to comment
Share on other sites

akwarium 720l

wpuść duże ryby, niech podzielą sobie akwarium między siebie, gdy się wszystko unormuje mozesz próbować wpuszczać młode, niestety przy takichrybach nie wiadomo jak będzie.

Jednak gdy zrobisz na odwrót to duże ryby od początku by walczyły i z małymi o dominacje w akwa, a wtedy wynik jasny

jeżeli trzy gatunki to może być te 150 cm akwarium.

Link to comment
Share on other sites

akwarium 720l

wpuść duże ryby, niech podzielą sobie akwarium między siebie, gdy się wszystko unormuje mozesz próbować wpuszczać młode, niestety przy takichrybach nie wiadomo jak będzie.

Jednak gdy zrobisz na odwrót to duże ryby od początku by walczyły i z małymi o dominacje w akwa, a wtedy wynik jasny

jeżeli trzy gatunki to może być te 150 cm akwarium.


Z moich obserwacji we własnym zbiorniku wynika ze dorosłe ryby nie przejawiają zbytniego zainteresowania oraz agresji wobec 1-2cm narybku, tym bardziej ze ich kryjówki są zupełnie odmienne, dopiero po przekroczeniu pewnych wymiarów młode zostały właczone do ścisłej hierarchii stada, czyli na sam koniec, by stopniowo awansować,czyli wniosek nasowa mi się taki dorosłe ryby nie widza zagrożenia oraz rywali w 2cm rybkach,tym bardziej jak jest to inny gatunek.

Link to comment
Share on other sites

IMO faktycznie, wiekszosc typowej mbuna olewa mlode ryby, wiec wpuszczenie ich przed doroslymi nie zawadzi. 720l na te gatunki to IMO wcale nie przesada. 150/50 poszedl bym w 3 gatunki bez demasoni albo auratusa.

Fajnym pomyslem bylo by polaczenie demasoni+hongi+elongatus (trewavasae bylo by fajne zamiast elongatus'a).

Link to comment
Share on other sites

hm 720l raczej odpada, zastanawiam sie jeszcze nad Cynotilapia Afra "Yellow Blaze zamiast elongatusa i tak powstałaby 3 gatunkowa obsada demasoni +hongi + afra w haremach 1+4 ewentualnie demasoni 1+5 -wszystkie pyski podobne gabarytowo no i subtelne roznice barwy, moze taka obsada w 150x50, tylko zastanawiam sie czy afra pasuje żywieniowo,bo z tego co czytałem pokarm mięsny tez powinna mieć w składzie diety.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pikczer
   Witam, mam chorą rybę. Samiec Aulonocara. Z 2 tygodnie temu pojawiła mu się rana, jakby ugryzienie. Myślałem, że się zagoi, ale rana z tkanką odpadła. Teraz ma dziurę, dosłownie.  Z tą dziurą jest pierwszy do karmienia, a dosłownie przed chwilą stuknął dwa razy większą od siebie rybę bo mu widok zasłaniała.  Ta sztuka jest w ogóle pechowa. Mam go pełen rok, urósł mniej niż 1 cm przez ten czas. Ma może z 7 cm. Przyjechał do mnie z "polecanej hodowli" w stanie agonalnym. Pobity, bez płetw, liczne rany, które nie wyglądały na świeże  Jakimś cudem wyzdrowiał, a umieściłem go tylko w kotniku, wewnątrz głównego akwarium. Po ponad półtora miesiąca wpuściłem go do reszty ryb i tak sobie żył. Zero wybarwiania się, po prostu je, pływa i robi kupę. Aaaa, brzuch ma zapadnięty od roku. Tak mu już zostało. A miał to być czadowy, kolorowy samiec ( podobnie jak i wiele innych z tej "polecanej hodowli").  Oprócz dziury ma teraz jakieś kropki? Albo mi się wydaje. Martwię się też o inne ryby. Są w pełni zdrowe, aktywne.  Coś z nim robić? 
  • ziemniak
   Pływanie przy powierzchni to na pewno nie oznak aklimatyzacji tylko, że coś się dzieje. Tak jak pisze @Robson79 przede wszystkim dobrze natleniaj wodę. Jeszcze przychodzi mi do głowy chlor przy podmianie. Jeśli nie masz pewności co do chloru w wodzie to jak najszybciej podaj z tropicala esklarin i antychlor. Na pewno nie zaszkodzi. Nie podawaj pokarmu. Jeśli ryby uspokoją się to dopiero spróbuj bardzo małą ilość. Zalegający pokarm jest niebezpieczny dla zdrowia ryb.
  • ziemniak
   Ale słodzisz rybom - świetny wpis. Czekam na kolejne wrażenia z cukrem i też spróbuje. 
  • ziemniak
   Pozostaje życzyć bardzo szybkiego powrotu do zdrowia i do zobaczenia po zalaniu 🐟 🍻 🙃
  • triamond
   Wersja 13. Poprawienie błędu z liczeniem azotanów i fosforanów przy uwzględnieniu asymilacji bakteryjnej. Dodanie źródeł węgla organicznego. Obliczanie potrzebnej powierzchni filtracyjnej przy uwzględnieniu dodatku węgla organicznego. Dodatek węgla organicznego - jest zawinięty w karcie 'Obliczenia'.   Obliczanie mediów filtracyjnych13.xls Obliczanie mediów filtracyjnych13.ods
  • triamond
   Minął rok od startu zbiornika. Wszystko dobrze 1. Ryby zdrowe. Uchował się 2 cm pseudotropheus elegans. Wczoraj widziałem też 1cm narybek. Widoczne tylko w czasie karmienia. 2. Karmienie 2,6g Aller Futura ex 0,9-1,5 mm. Czasami podaję ręcznie Aller Aqua Classic 2mm – ta granulacja (realnie większa) za gruba do karmnika – nie pracuje gładko. 3. Wilgotność w pokoju trochę niższa. Karmnik już nie pleśnieje. Grzyb u wylotu lejka, który raz na miesiąc myję (fotka w poprzednim poście). Wygodniej. 4. NO3 = 0ppm, PO4 = 0ppm. Eksperyment z węglem organicznym zakończony sukcesem Jakiś czas temu pisałem o moich obawach w związku ze stosowaniem żywicy. PA202 wiąże związki organiczne i bakterie hetrotroficzne nie mają źródła energii. Kolonia stopniowo obumiera. Jak się żywica wyczerpuje, w wodzie pojawia się nadmiar związków organicznych. Bakterie znowu się stopniowo odradzają. Wolę mieć stabilne warunki mikrobiologiczne (można wymieniać żywice, zanim się wyczerpią; pracochłonne). Bakterie przy niskim stężeniu węgla organicznego w wodzie słabo rosną. Szczególnie przy karmie która jest dobrze trawiona przez ryby i zawiera mało węglowodanów (4,7%). Potrzebny dodatek węgla. Od 10 tygodni bez eksperymentów z żywicami. 6 tygodni temu dodałem kostkę cukru (2,5g) do filtra, co spowodowało zmętnienie wody (minęło). Eksperyment z tapioką – granulowaną skrobią. Po 40 dniach nadal nie rozłożona do końca. Wychodzi z pończochy – trudno zważyć. Testuje też polikaprolakton. 2 tygodnie temu zacząłem dozować gilcerynę. Dawka 0,5 g dziennie; Od 10 dni cukier – ok. 1g dziennie (z przerwami). W czwartek azotany 5ppm. Dzisiaj zero Karmnik JBL leżał nieużywany. Minimalna dawka to ok. 1g. Wsypywana do filtra do plastikowego pojemnika z dziurką. Ten w drugim pojemniku z dziurką. Chciałem spowolnić wzrost stężenia cukru w wodzie po podaniu dawki. W testach z barwnikiem – pojedynczy kubek uwalniał zawartość w ciągu godziny. Dwa – powyżej 12 godzin. Jeśli ktoś będzie eksperymentował, to polecam zaczynać od bardzo małej dawki i ją stopniowo podnosić. Potrzebna też duża powierzchnia filtracyjna! Azotany i fosforany stają się biomasą bakteryjną, którą trzeba usuwać. Odcięcie od węgla odwróci proces. Też trzeba to robić stopniowo. Do policzenia (również dozowanie węgla): Model teoretyczny pokrywa się z doświadczeniem:) 5. Chyba trzeci raz w tym roku wyczyszczę szybę. Po pierwszym dodaniu cukru i zmętnieniu wody, bakterie też rosły na szybie. Subtelny nalot – widać tylko z boku. Teraz już nie powinno rosnąć. 6. Przez rok, pompa zużyła 127 kwh, oświetlenie 29 kwh. Grzałki brak. Poszło 33m3 wody. 1 kg karmy. Razem niewiele ponad 100 pln/ rok na 1000l brutto (bez wody) 7. Plany na długie zimowe wieczory: dozownik płynów (chińska pompa perystaltyczna + sterowanie: esp32 + MOSFET IRF540) oraz wgranie esphome do sterownika światła. Ewentualnie własny sterownik led (esp32 + Mosfet IRF540) jeśli nie uda mi się osiągnąć bardzo płynnego wschodu słońca na gotowcu ledenet.  
  • Robson79
   Witaj.  Zainwestuj w testy kropelkowe ponieważ te paskowe nie są wiarygodne.  Nic nie piszesz o starcie biologicznym, jak przebiegał i dlaczego robiłeś przed wpuszczeniem obsady podmianę wody. Ryby pływające pod powierzchnią to oznaka przyduchy, zbyt mała ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Czasami wystarczy ustawić wylot filtra aby łamał lustro wody, dzięki czemu woda będzie lepiej natleniona. Nic więcej na podstawie tych zdjęć i skromego opisu niestety nie poradzę...
  • tomaszb
   Cześć jestem nowy i zielony. Wczoraj wpuściłem obsadę, wymieniłem 30% wody, dzisiaj wykonałem testy i wrzucam wyniki w foto. Pyszczaki pływają przy tafli wody mimo, że wyniki są ok. Niepokoi mnie fakt, że nie rzucają się na jedzenie. Na forach wyczytałem, że trzeba im dać czas na aklimatyzację, ale wolałbym się Was poradzić jako fachowców . Z góry dziękuję i proszę o brak hejty :) na marginesie filtr kubełkowy Aquael ultramax 1500, grzałka przepływowa, skimmer neo, lampa UV przepływowa . Dolalem na start bakterii aktywujących. 
  • Bastian
   Doszedł zbiornik wraz z szafką i pokrywą od @timi-akwaria.pro No cóż po raz  kolejny perfekcyjna robota 👍 Nawet żona stwierdziła że jest bardzo ładne . Marcinie bardzo dziękuje za wykonanie i pomoc 🍻 Tutaj będzie filtracja. Niestety na stan zdrowia będę musiał przesunąć uruchomienie zbiornika 😭ale podobno cierpliwość to cecha akwarysty 😉
  • ziemniak
   W poprzednim akwarium nie podmieniałem wody przed dobre kilka miesięcy, w tym czasie 2-3x regenerując purolite.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.