Jump to content

Panel filtracyjny - pytania do praktyków


apper
 Share

Recommended Posts

Zamierzam zbudować do moich 400L panel filtracyjny, który ma działać jako filtr mechaniczny.

Panel ma mieć wymiary w przybliżeniu. 30 dł. x 35 wys. x 14 szer. W środku tylko 3 komory: 1 komora rura z akwa, 2 komora gąbka i włóknina, 3 komora pompa. Mam pompę aquaclear 1000l/h.

Komora pompy ma mieć ok 15 cm dł. a komra z rurą wlotową 5cm. Reszta długości na media filtracyjne. Załączam rysunek (nie trzyma trochę proporcji, ale wszystko chyba powinno być zrozumiałe). Moje pytanie jest takie:


Czy odległości jakie zachowałem przy przegrodach od dna i górnej krawędzi panelu będą wystarczające, żeby pompa 1000l/h nie wypompowała za szybko wody?

Będę też wdzięczny za inne sugestie i spostrzeżenia.


Edit: Na szkicu wkradł się błąd. Pompa oczywiście 1000 a nie jak jest napisane 100L

post-9167-14695712272154_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

woda wleci ci rurą do pierwszej komory górą wypłynie przeleci po mediach filtracyjnych górą bo będzie miało łatwiej i wleci górą do komory z pompą.

Raczej słabo zadziała

do jakiego akwarium chcesz to użyć??

Link to comment
Share on other sites

Jedna rura to zdecydowanie za mało. Jeśli chcesz przepływ ok. 1000l/h, to w ogóle rury sobie odpuść, bo musiałyby mieć ogromną średnicę. To właśnie średnica rur wpustowych do filtra ma decydujące znaczenie jeśli chodzi o przepustowość całego filtra. U siebie, żeby wycisnąć z filtra 500-600l/h musiałem mieć 2 rury 1" i 1 rurę 3/4". Inaczej się nie dało.

Pamiętaj też, że poziom wody w filtrze będzie taki, jak w akwarium, więc jeśli ten będzie powyżej najwyższej przegrody, to woda przepłynie nad nią, a nie przez media. Najlepiej przegrody, pod którymi woda ma przepływać, zrobić do samej krawędzi.

Link to comment
Share on other sites

woda wleci ci rurą do pierwszej komory górą wypłynie przeleci po mediach filtracyjnych górą bo będzie miało łatwiej i wleci górą do komory z pompą.

Raczej słabo zadziała

do jakiego akwarium chcesz to użyć??Przegroda pompy jest o 5cm wyżej niż przegroda rury wlotowej (słąbo to widać na szkicu). Dodatkowa pompa będzie ciągnąć od dołu przez media więc woda jednak powinna przejść przez media. Akwarium 400L. Roślinne.


Jedna rura to zdecydowanie za mało. Jeśli chcesz przepływ ok. 1000l/h, to w ogóle rury sobie odpuść, bo musiałyby mieć ogromną średnicę.


Nie przypuszczałem, że potrzebna będzie aż tak duża średnica rur wlotowych :? W razie czego głowica ma regulowany przepływ więc ją skręcę na połowę mocy. Przegrodę pompy podniosę wg sugestii do samej krawędzi.

5cm prześwitu pod tą przegrodą wystarczy?

Ile cm poniżej lustra wody w akwarium dać przegrodę rur wlotowych?

Link to comment
Share on other sites

5cm prześwitu pod tą przegrodą wystarczy?

Wystarczy w zupełności.


Ile cm poniżej lustra wody w akwarium dać przegrodę rur wlotowych?

To łatwo wyliczyć. Jak przeliczysz sobie powierzchnie przekroju rur wlotowych, to musi ona odpowiadać powierzchni od górnej krawędzi przegrody do lustra wody. Do tego dodaj 1-2cm zapasu i będzie ok.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   To nie do końca tak. Tu jeden z niemieckich kolegów fajnie opisuje, skąd biorą się nieścisłości i nieporozumienia jeśli chodzi o oznaczenie pokoleń.  https://www.malawi-germany.de/index.php/wissenswertes/512-f1-vs-wfnz-die-generationenssysteme.html To co robią z tym sprzedawcy może być wynikiem niewiedzy i nieznajomości zagadnienia. Może nie każdy sprzedawca/importer wie o istnieniu  dwóch klasyfikacji używających oznaczeń Fx i wtedy w dobrej wierze sprzedaje ryby sklasyfikowane wg stopnia pokrewieństwa jako ryby sklasyfikowane pod względem domieszki "dzikiej krwi". Nie zawsze musi to być oszustwo.
  • tom77
   Moim zdaniem oszustwo. Mogą być nieścisłości i różne rozumienia jak nazywać ryby z hodowli przyjeziorowych, ale jeśli ktoś przywozi/zamawia ryby z Afryki i potem nazywa ryby w drugim lub jeszcze późniejszym pokoleniu terminem "F1" to ewidentnie oszukuje. F1 to tylko pierwsze pokolenie, czyli rodzice z odłowu, tarło w akwarium (w niewoli). Zdaję sobie sprawę, że część sprzedawców może oszukiwać, ale jeżeli my malawiści hobbyści zaczniemy to akceptować wtedy błyskawicznie "pieniądz gorszy wyprze lepszy" i przyzwoitej jakości ryb będzie jak na lekarstwo (patrz los saulosi lub oryginalnego S.fryeri)
  • Bastian
   Dziękuje bardzo 👍 W przyszłym roku będę musiał zgłosić się w Pokrzywnej na rehabiltację w tak zacnym gronie 🍻👍
  • pulpet
   Jeśli chodzi o ryby z importu i oznaczenia F1 i dalej to faktycznie mało daje to informacji o pokoleniowosci i spokrewnieniu z rybami z odłowu.  Jest spory bałagan, zwłaszcza jeśli chodzi o ryby z Niemiec.  Ryba F1 z Niemiec może mieć dzikich przodków daleko w przeszłości. I w naszym rozumieniu może być F10. I to żadne oszustwo, po prostu różne systemy klasyfikacji, stosowane przez różnych hodowców. Wszystko subiektywnie prawidlowo, ale F1 z Niemiec bezmyślnie skopowiane przez sprzedawcę, może być kompletnie źle zinterpretowane przez kupującego w Polsce. Kiedyś o tym pisałem, ale temat nie chwycił, więc porzuciłem sprawę.
  • Bartek_De
   @Bastian Trzymaj się💪 I jak najszybszego powrotu do zdrowia I tak z przymrużeniem oka, coroczne spotkania w Pokrzywnej zapobiegają takim historiom Zapraszamy🍻
  • Bastian
   Bardzo dziękuje za dobre słowo 👍 Właśnie dzisiaj wyszedłem ze szpitala i już myślałem że przyniosę dodatkowy kamyczek do akwarium 😉 ale niestety nie udało się 🤥 (kamień nadal w nerkach). Nie ma jak wylądować na sor-ze w dniu odbioru zbiornika. Od jutra zaczynam aranżacje zbiornika
  • S_owa
   Ok, dzięki za informację. Cierpliwie rozglądam się za nimi jako ostatni punkt obsady w założonym pod koniec lipca zbiorniku. Patrzyłem na oferty różnych hodowli i są dostępne tylko w dwóch m.in. w Tan-Mal. Oni mają sporo ryb z dobrych  niemieckich i duńskich hodowli (a tam też p.crabro są dostępne bo niedawno sprawdzałem). Też czasem z dystansem patrzę na to F1 ale kupując z dobrego źródła mam chociaż realna, uzasadnioną nadzieję, że ryby są dobrej jakości i nie jest to 10 pokolenie bez wymieszania krwi.
  • Vrzechu
   @S_owa muszę przyznać, że z ryb jestem bardzo zadowolony. Jest to pokolenie F1. Tzn. tak deklaruje hodowla, ale nie mam podstaw, żeby temu nie wierzyć  Obsada zakupiona w hodowli Tan - Mal. Śmiało mogę polecić.
  • S_owa
   Ciężko teraz o ładne p.crabro, nie są one raczej odławiane, na rynku większość ryb to pokolenie FXXXX, często daje o sobie znać chów wsobny.  Twój młody samiec Crabro ładnie się zapowiada (jest intensywnie czarny, ma ładne proporcje), pozostałe osobniki również wyglądają dobrze, mają wyraźne pasy, intensywne ubarwienie, ładne proporcje. Pamiętasz gdzie/od kogo nabyłeś swoje ryby ?
  • Vrzechu
   @KapitanCzysty mówisz - masz  "Czarna Mamba"  oraz Kulfon  Labeotropheusy nie rzucają się bardzo w oczy bo są tylko 3 samice i 1 samiec, ale mają się dobrze i samice między sobą wykazują najwięcej agresji ze wszystkich moich podopiecznych. Mimo posiadania 3 Synodontisów uchowały się nawet 2 maluszki. Z moich obserwacji wynika, że samica trzymała w pyszczku większą ilość młodziaków, ale jak tylko jakieś jej uciekły to zostały pożarte. Te 2-3 sztuki nosiła tak długo, że już martwiłem się, że nie przeżyje bo bardzo schudła i wszystko trwało chyba 4 tygodnie. Wypuściła je jak były już naprawdę spore jak na narybek i dwa udaje mi się czasami dostrzec. Sama bardzo szybko wróciła do formy a następna już inkubuje  Jurny ten Kulfon    
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.