Jump to content

Jakie są orientacyjne koszty utrzymania 200L baniaka?


Nestor
 Share

Recommended Posts

Czy ktoś mi orientacyjnie określi jakie są miesięczne koszty utrzymania 200L baniaka z pysaimi??

Chodzi mi o energię, chemię itp.

Tylko nie piszcie mi, że nie jest to hobby dla skąpych, bo o tym już wiem :lol:

Link to comment
Share on other sites

slawek gorol

po pierwsze akwarystyka to nie hobby dla skapych..

poza tym. filtr ok 20 W + wew 20 W + swietlowki 2x18 to koszt ok. 20-30 zl miesiecznie.(oczywiscie zroznicowane dla poszczegolnych regionow kraju, ale delikatnie).

pokarm.. ja kupuje raz na rok w SM za ok. 100 zl wiec miesiecznie to ok 8-9 zl.

woda . u mnie dosc droga... 15 zl za kubik.... podmieniam ok. 0,7 kubika miesiecznie wiec ok 10-12 zl.

testy ... jednorazowo .. ok 100 zl.

checi ..bezcenne.....

Link to comment
Share on other sites

Tak jak napisał Sławek. Ja pół żartem pół serio powiem, że koszty te są zerowe. Zamiast patrzeć na tv, popatrz na akwa, zamiast zmywać naczynia pod odkręconą na maxa wodą, trochę ją przykręcaj, itd, itd. Kosztów utrzymania 200 l. zbiornika, przy miesięcznie ponoszonych kosztach gospodarwstwa domowego, w zasadzie w ogóle nie odczujesz. Pokarm i testy to jednorazowy zakup (wydatek 100-200 zł raz na rok), a te 100-200 zł to mniej więcej tyle, co odmówienie sobie jednego piwka tygodniowo. Chemii nie potzrebujesz wcale. Pozdro.

Link to comment
Share on other sites

przestancie

kurcze, jestem ciekaw kto zrezygnował z piwka, zakręca wodę, nie ogląda TV aby zaoszczędzić i wydać na akwarium?

Są koszty i tyle, przestańcie również mówić ze w 200l tez będzie to prawie darmowe

Grzałka 150 W

Oświetlenie 36-72 W

Filtry ok 50- 70 W

Woda i ścieki około 70 l na tydzień

pewnie coś się jeszcze doda

jak testy - niby zakup jednorazowy ale kiedyś sie skończą,

pokarm - to samo


Kurcze wszytko to jednak ileś tam kosztuje

Jednak za wszystko zapłacisz kartą mastercard

a wrażenia - niezapomniane

Link to comment
Share on other sites

fakt faktem że stałe koszty nie są rujnujące. U mnie w rachunkach nie było widocznej zmiany. Ani kiedy miałem 112 ani teraz.

Link to comment
Share on other sites

mutra ale koszty jakieś są

dla jednego 100 zł to pikuś dla drugiego majątek

Link to comment
Share on other sites

O tym oszczędzaniu to pisałem "pół żartem...". Wiadomo, że akwarium, tak jak prawie każde inne hobby generuje pewne koszty. Ale zgadzam się z mutrą, nie są to rujnujące kwoty, a jakieś hobby trzeba mieć.

Link to comment
Share on other sites

No dzięki. Rzuciłem temat, bo tak jak pisałem Sławkowi usłyszałem od jednego gościa, że taki baniak to 250 zetów miesięcznie, a to myślę, że nie są już małe koszty.

Nic za darmo - nawet, żeby po gębie dostać trzeba się np. krzywo popatrzyć :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • triamond
   Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
  • Ludwik
   Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.