Skocz do zawartości

oswietlenie a glony


bezsenny

Rekomendowane odpowiedzi

czy jakosc oswietlenia ma wplyw na szybkosc rozwoju glonow?

posiadam akwa 240l standard w nim 2x 30W w tym narva blue i nature. w ciagu miesiaca glon pokazal sie tylko nieznacznie na kamieniach i na samej gorze tla z cr. moze zmienic oswietlenie na dwie zwykle jarzeniowki co sa w komplecie razem z klapa podczas zakupu

parametry: ph.8,5 no2-0, no3-30

co robic by przyspieszyc wzrost glonow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Podepnę się pod wątek :wink: ...jakiś miesiąc temu zrobiłem pełny restart zbiornika :

Dane:

-akwarium 240L standard - ( na razie bez ryb !!! )

-pełna wymiana wody (dodałem odpowiednie środki przy zakładaniu nowego akwarium)

-wymiana podkładu dna (pod piaskiem) na nowe ( styropian )

-dosypanie nowego piasku i pełne czyszczenie całości ( gotowanie, płukanie )

-modyfikacja tła wewnętrznego ( tło z łupka )

-oczyszczenie filtrów ( zewnętrzny i wewnętrzny - w wewnętrznym dodałem "wkład" (kilka litrów wody) z wcześniejszego akwa na start)

-oświetlenie - w tej chwili jest tylko standardowe z pokrywy Wromak - jak zdecyduję się jakie pyszczaki będą pływać w moim akwa, wtedy zakupię dla nich odpowiednie oświetlenie

-na dzień dzisiejszy mam piękne brązowe okrzemki, pokrywają mi wszystkie kamienie i część piasku ( sobota - porządki :D )


...i teraz pytanie :

Co powinienem zrobić przed "przyjęciem ryb" do akwa, aby uzyskać piękne zielone glony :D

Czy jakoś mogę "pomóc swojemu akwarium" ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje akwa 200litrow ma juz pol roku i wciaz mam zwykle swietlowki (gdzies uslyszalem ze przy nich lepiej rosna glony) i nic grozowe troche porosly ale przecież nie o to chodzi, a zielone ledwo co sie pokazuja malusienkimi grupkami przy powierzchni wody :( Kupilem naowz do roslin taki z allegro co sie w wodzie rozpuszcza i leje, anubiaskom moze troche lepiej sie rosnie a glonow jak nie bylo tak nie ma :( Wode podmieniam co tydzien ok 20 litrow dolewam mikroelementow Ikoli i uzdaniacza Ikoli. Juz niedlugo mi sie skoncza i przestane dolewac ciekawe czy bedzie jakas roznica. Nie mam pojecia co jest.

Ale moje obserwacje sa takie ze w twardej wodzie glony kiepsko rosna jakies 2 miechy temu zrobilem sobie 25 litrowe akwa ogolne, na razie sa tam tylko dwa glonojady dorosle ale glony juz niezle zaczynaja rosna. Wiec w miekkiej wodzie sadze ze jest im lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mutra, jak obniżyć KH? Krasnorosty mnie atakują

nic Ci to nie da. Manipulowanie przy Kh ma sens jeżeli chcesz mieć glony zielone zamiast krasnorostów. Po prostu glony zielone nie mogą absorbować węgla z węglanów tak jak niektóre krasnorosty. Przy wysokim KH krasnorosty mają przewagę nad zielenicami przy niższym szanse są mniej więcej równe - stąd zalecenie obniżenia KH jeżeli naszym celem są zielenice. Natomiast jeżeli w akwarium pojawiły się krasnorosty to obniżenie KH nic nie da (szczególnie jeżeli w akwarium nie ma roślin ani glonów zielonych) Jeżeli zależy nam ( a w zasadzie Tobie ;) bo ja kocham swoje krasnorosty :mrgreen: ) aby się pozbyć krasnorostów to pierwsze co trzeba obniżyć to fosfor i azot(czyli w praktyce NO3) .


darjusz: w twardej wodzie glony rosną dobrze pod warunkiem że mają co jeść. Problemm może być to, że nawóz którego używasz nie jest przystosowany do wody zasadowej i w momencie wlania do akwarium tworzą się kompleksy niedostępne dla glonów i roślin, lub też zmniejsza się ich przyswajalność na tyle że dla glonów nie wystarcza. Poza tym, co potwierdziło się w moim akwarium, jeżeli ilość mikroelementów i światła jest odpowiednia to dodatek fosforu spowoduje prawie automatyczny wysyp glonów.

Ja stosuje symfonie wzbogaconą chelatem żelaza i siarczanem potasu i dodatkowo fosforan potasu jako źródło fosforu. http://www.akwanawozy.sklepna5.pl/pokaz ... p?idprod=4

Tani i dobry środek. Paczuszka z linka wystarcza na 500ml. Do akwarium (280 l wody netto) wlewam 4ml dziennie czyli jak łatwo policzyć wystarcza na 4 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.