Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Początek przygody - problem ze startem


Ludwik
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich na forum właśnie postanowiłem założyć swoje pierwsze w życiu akwarium wybór padł na Malawi.

Poczytałem trochę i postanowiłem wystartować na WA. Bo opisana na forum metoda wydaje się prosta niestety pojawił się problem.

Zbiornik ma 240 l został napełniony woda z kranu następnie dodane 6ml seachem prime. Po 30 minutach zmierzyłem wartości 

no2 <0,01

no3 < 0,5

nh4< 0,05

ph 8

testami kropelkowymi JBL

dodałem Wody amoniakalnej 25% - 7 kropli jakieś 0,4 ml ze strzykawki z zestawu JBL następnie 1 ampułkę probio biodigest. Ponownie zmierzone wartości i są bez zmian myslałem ze bedzie jakiś skok nh4 aby później obserwować jego spadek niestety dalej minimum i kolor nie jest nawet zielonkawy tylko blado żółty. Na następny dzień tak sobie wrzuciłem jeszcze jedna ampułkę bakterii. Kolejny dzień czyli dzisiaj postanowiłem dodać porcje WA i chciałem mniej ale wlało mi się jakieś 0,7 lub 0,8 ml. Powtorzyłem wszystkie testy i NH 4 dalej ma minimum czyli <0,05 jedynie kolor już zrobił się lekko zielonkawy dokładnie jak najniższa wartość na skali jbl.)

Co dalej w jaki sposób obserwować spadek nh4 skoro mimo takiej ilości amoniaku dalej jest na minimum?

Link to comment
Share on other sites

Bartek_De

Czasem są problemy z tymi testami od JBL. Na razie nic nie rób, kup jutro test NH3 Zoolek (koszt około 20zł) i porównaj wyniki.

Link to comment
Share on other sites

Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5
Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak:

nh4 <0,05

nh3 0,5

no2 <0,01

woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?

Link to comment
Share on other sites

triamond

Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3.

Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak.

Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.

Link to comment
Share on other sites

Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest. 

 

Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.

Dziękuje będę korzystał z opcji edycji

Na dzisiejszy dzień wygląda to tak:

nh3 -1,5 (test salifert)

nh4- miedzy 0,05 a 0,1 (jbl)

no2 <0,01

Planuje zostawić zbiornik na 4 dni i wtedy zmierzyć tylko nie wiem czy taka zawartość nh3/nh4 jest wystarczają dla bakterii i już nic nie dolewać? 

Edited by Ludwik
Link to comment
Share on other sites

piotriola
12 godzin temu, Ludwik napisał:

Czy ktoś jeszcze mógłby coś doradzić  w temacie ?

Trzeba być cierpliwy. Jeżeli proces ten trwa 40 dni nie da się wykonać tego w dwa dni, można jedynie go przyspieszyć. Jak przyspieszyć ten proces , przeczytasz poniżej pozdrawiam.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjiyvKwrbn6AhWuDRAIHWlEDeEQFnoECAMQAw&url=https%3A%2F%2Fyokuchi.com%2Fnitryfikacja-kluczowy-proces-w-swiecie-przyrody%2F&usg=AOvVaw2MMg6CrHvptR2rQS7lOvPu

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Oczywiście będę czekał cierpliwie. Chodziło mi tylko cały czas o to czy taka ilość nh3/nh4 jest wystarczają dla poprawnego przebiegu procesu. Jutro mija 7 dni od startu wiec już chyba jakiś skok no2 powinno się zauważyć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • KapitanCzysty
   Na dzień dzisiejszy ryby wyglądają na zdrowe, wszystkie pobierają pokarm w takim tempie jakby nie jadły tydzień 🙂. Ostatecznie jakiś miesiąc temu musiałem pożegnać się z jedną samicą Hary (eutanazja), ale była to najmniejsza i najsłabsza sztuka, która nie odzyskała formy pomimo przenosin do innego zbiornika. Wiem co czujesz @Pikczer, bo po całej "zabawie" został mi uraz i jak widzę jakieś ocieranie się ryby to zaczynam przyglądać się dokładniej i włącza mi się czerwona lampka.  Na szczęście wszystko jest w normie. Czy terapia była skuteczna? Według mnie tak, czy w 100%? Tego nie jestem w stanie stwierdzić bo gdzieś tam w czeluściach skał mojego baniaka coś się może czaić i przy pogorszeniu warunków wody obudzić...
  • KapitanCzysty
   Dzięki za sugestię, tak zrobiłem i @triamond miał rację, sitko ma dokładnie 24 mm. Przy okazji trochę sobie je przeczyściłem bo po kilku latach nazbierało się zanieczyszczeń 🙂.    @Radzik ciekawa pomysł z tą przejściówkę, ale wolałbym wariant bardziej ekonomiczny, może uda się znaleźć coś takiego jak z linku @triamond - "Złączka redukcyjna, adapter, nypel M24x1 - 1/2 gwint zewnętrzny". Wtedy wkręcam przyłącze z gwintem wewnętrznym: i podłączam do szybkozłączki z ustrojstwa. Co masz nam myśli @triamond mówiąc, że kran stał się dziurawy? Przejściówka zaczęła przeciekać?  @Xaphon akurat mam OBI niedaleko i tam uderze w pierwszej kolejności to sprawdzimy czy to się nada.  Dzięki chłopaki za sugestie. 💪 Dam znać jak się uda coś załatwić, póki co brak czasu...
  • Pikczer
   @KapitanCzysty i jak ryby ? Wszystko ok? U mnie od jakiegoś czasu podobne cyrki się dzieją. Chciałem podpytać czy kuracja była skuteczna? 
  • Xaphon
   A może taki wynalazek? https://www.obi.pl/zlaczki-i-przylacza-kranowe/uniwersalne-przylacze-na-kran/p/6375109
  • jaras
   Jak to co się stanie? Podniesie KH i pH Tak jak Bartek wyżej napisał.     
  • pulpet
   Tu Cię świetnie rozumiem. Od pół roku pozbywam się obsady z ostatniej nie malawki. Wydać byle komu ryby, koło których się kilka lat chodzi, nie jest łatwo. Ja cierpliwie czekam,.aż ostatnia ryba znajdzie mowy dom i następny zbiornik pod gruz😁
  • novi
   Jak bym znał temperament pyszczków to zapewne oddałbym resztę obsady = ale sturisomy festivum miały u mnie dożywocie (jeden samiec ma ponad 20lat).  A nie znalazłem osób mających te rybki.  
  • pulpet
   Tu nie chodzi o minusy. Wszyscy bawimy się tu w Malawi i chcemy, żeby było jak najlepiej. Dla ryb i akwarystów. Jeśli pojawia się krytyka, to konstruktywna😉. A że nie popieramy tutaj mieszania biotopów, to fakt, który musisz wziąć na klate. To że można trzymać ryby przeróżne razem to wiemy, a to, że ryby się rozmnażają, wcale nie oznacza, że są trzymane w optymalnych warunkach Jeszcze raz powodzenia👍
  • novi
   Dzięki - wiedziałem, że zbiorę minusy. Akwa z pyszczakami działa już ponad 6mcy - saulosi i elongatus się w nim rozmnożyły i młode rosną w tym akwa. A bystrzyki i sturisoma festivum zostały z dawnej obsady i przy pH=7.5 i zero azotynów/azotanów czują się OK/ nawet się rozmnażają. Docelowo wiem, że zmienię aranżację akwa - tło strukturalne plus więcej skałek.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o  Demasoni ?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.