Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Narurowiec PP czy PVC-U?

Gabriel12
 Share

Recommended Posts

Gabriel12

Witam wszystkich,

Z racji, że chciałbym zrobić filtrację narurową do swojego 375l to pojawia mi się pytanie czy lepiej będzie to zrobić z rur PP 25 czy PVC-U. Według mnie PP będzie tańszym rozwiązaniem, natomiast dość wszędzie na forum konstrukcje robione są z PCV-U. Czy jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć dlaczego tak jest ?
Szukałem na forum podobnego zapytania, lecz nie znalazłem.

Edited by Gabriel12

• Gabriel12 changed the title to Narurowiec PP czy PVC-U?

Zgrzewałeś kiedyś rury? Pewnie nie bo byś nie zadawał takiego pytania :)

Problemem rur zgrzewanych jest to, że nie można złożyć konstrukcji na "sucho" - klocki nie wchodzą do siebie na zimno lecz dopiero podczas ostatecznego zgrzewania.

Przy konstrukcji klejonej możesz sobie wszystko dopasować, poskładać, zmienić itp do woli.
Dopiero jak masz wszytko poustawiane to sklejasz na gotowe. Dodatkowo masz jeszcze kilkuminutowy margines błedu

Pod akwarium zazwyczaj jest ciasno i niewygodnie. Jeżeli miałbyś to robić do "nowego" zestawu to wtedy jeszcze od biedy dało by radę. Pod istniejące akwa nie widzę szans na system zgrzewany. Chyba, że bardzo uproszczony

• Like 4

Gabriel12

Zgrzewałem Zgrzewałem natomiast nigdy nie kleiłem a więc nie mam doświadczenia z klejeniem rur pvc. 

Proste jak budowa cepa. Dopasowujesz na sucho. Tu pamiętaj aby dobrze wcześniej dokręcić do korpusów najlepiej na nić montażową. Jak masz dograne to odtłuszczasz i kleisz. Dobre i dostępne są środki firmy ustm.

Poczytaj trochę forum to znajdziesz wszystko co chcesz. Po to one właśnie jest.

• Like 3

marcin73m

Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".

• Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

Announcements

• KapitanCzysty
      Na dzień dzisiejszy ryby wyglądają na zdrowe, wszystkie pobierają pokarm w takim tempie jakby nie jadły tydzień 🙂. Ostatecznie jakiś miesiąc temu musiałem pożegnać się z jedną samicą Hary (eutanazja), ale była to najmniejsza i najsłabsza sztuka, która nie odzyskała formy pomimo przenosin do innego zbiornika. Wiem co czujesz @Pikczer, bo po całej "zabawie" został mi uraz i jak widzę jakieś ocieranie się ryby to zaczynam przyglądać się dokładniej i włącza mi się czerwona lampka.  Na szczęście wszystko jest w normie. Czy terapia była skuteczna? Według mnie tak, czy w 100%? Tego nie jestem w stanie stwierdzić bo gdzieś tam w czeluściach skał mojego baniaka coś się może czaić i przy pogorszeniu warunków wody obudzić...
    • KapitanCzysty
      Dzięki za sugestię, tak zrobiłem i @triamond miał rację, sitko ma dokładnie 24 mm. Przy okazji trochę sobie je przeczyściłem bo po kilku latach nazbierało się zanieczyszczeń 🙂.    @Radzik ciekawa pomysł z tą przejściówkę, ale wolałbym wariant bardziej ekonomiczny, może uda się znaleźć coś takiego jak z linku @triamond - "Złączka redukcyjna, adapter, nypel M24x1 - 1/2 gwint zewnętrzny". Wtedy wkręcam przyłącze z gwintem wewnętrznym: i podłączam do szybkozłączki z ustrojstwa. Co masz nam myśli @triamond mówiąc, że kran stał się dziurawy? Przejściówka zaczęła przeciekać?  @Xaphon akurat mam OBI niedaleko i tam uderze w pierwszej kolejności to sprawdzimy czy to się nada.  Dzięki chłopaki za sugestie. 💪 Dam znać jak się uda coś załatwić, póki co brak czasu...
    • Pikczer
      @KapitanCzysty i jak ryby ? Wszystko ok? U mnie od jakiegoś czasu podobne cyrki się dzieją. Chciałem podpytać czy kuracja była skuteczna? 
    • Xaphon
      A może taki wynalazek? https://www.obi.pl/zlaczki-i-przylacza-kranowe/uniwersalne-przylacze-na-kran/p/6375109
    • jaras
      Jak to co się stanie? Podniesie KH i pH Tak jak Bartek wyżej napisał.     
    • pulpet
      Tu Cię świetnie rozumiem. Od pół roku pozbywam się obsady z ostatniej nie malawki. Wydać byle komu ryby, koło których się kilka lat chodzi, nie jest łatwo. Ja cierpliwie czekam,.aż ostatnia ryba znajdzie mowy dom i następny zbiornik pod gruz😁
    • novi
      Jak bym znał temperament pyszczków to zapewne oddałbym resztę obsady = ale sturisomy festivum miały u mnie dożywocie (jeden samiec ma ponad 20lat).  A nie znalazłem osób mających te rybki.  
    • pulpet
      Tu nie chodzi o minusy. Wszyscy bawimy się tu w Malawi i chcemy, żeby było jak najlepiej. Dla ryb i akwarystów. Jeśli pojawia się krytyka, to konstruktywna😉. A że nie popieramy tutaj mieszania biotopów, to fakt, który musisz wziąć na klate. To że można trzymać ryby przeróżne razem to wiemy, a to, że ryby się rozmnażają, wcale nie oznacza, że są trzymane w optymalnych warunkach Jeszcze raz powodzenia👍
    • novi
      Dzięki - wiedziałem, że zbiorę minusy. Akwa z pyszczakami działa już ponad 6mcy - saulosi i elongatus się w nim rozmnożyły i młode rosną w tym akwa. A bystrzyki i sturisoma festivum zostały z dawnej obsady i przy pH=7.5 i zero azotynów/azotanów czują się OK/ nawet się rozmnażają. Docelowo wiem, że zmienię aranżację akwa - tło strukturalne plus więcej skałek.
    • Andrzej Głuszyca
      Pewnie chodzi Tobie o  Demasoni ?
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.