Skocz do zawartości

Filtr Hamburg do akwarium 120x40x50


kazikx

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam zbudować HMF do akwarium z Mbuna o tytułowym rozmiarze.

W tym celu zgromadziłem:

  1. Falownik Tunze 6045
  2. Gąbkę PPI 10 o wymiarach 50cmx50cmx5cm
  3. Rurę fi 40, jako przedłużkę wypustu falownika przez otwór w gąbce
  4. Magnesy - na razie tylko wewnętrzne, te na zewnątrz są w drodze.

Pkt 4 jest moim małym patentem, choć jeszcze nie mam pewności, czy się sprawdzi. Omówinie go zostawię na inny dzień.

Pierwszym ważnym wyborem powinny  być: a) miejsce filtra, b) kształt, c) wielkość.

Ad a) Patrząc na akwarium prawy tylny róg.

Ad b) Filtr w kształcie dużej litery L - krótszy bok przylegać będzie do prawego boku akwarium, dłuższy bok do boku z tłem.

Ad c) Wysokość filtra około pół metra, równa wysokości akwarium. Długość... i tu sam nie wiem. Krótszy bok litery L  będzie miał 16cm; trzeba liczyć 10cm na szerokość falownika + 1 cm odległość falownika od gąbki + 5cm szerokość samej gąbki. Pozostaje do wykorzystania 50cm długości gąbki - 11cm odcięte na mniejszy bok - 5cm na dodatek boczny mniejszego boku = dłuższy bok litery L 34cm. Wydaje mi się sporo, ale tylko wydaje mi się, bo skąd mam wiedzieć? Może skrócić ten dłużśzy bok do 25-30cm?

Zdaję sobie sprawę, że wielkość filtra uzależniona jest głównie od ilości ryb w akwarium, a w mniejszym stopniu od wielkości samego szkła. Nie doszedłem jeszcze do obsady akwarium, ale zakładam, że nie będę "przerybiał" zbiornika.

Mam stsosunkowo mało miejsca w akwarium i muszę zagospodarować je optymalnie. 

 

filtr HMF.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo znam się na HMF ale coś myślę że za bardzo kombinujesz. Z tego co wnioskuje bedziesz gąbkę łączył w 3 miejscach czy masz inne rozwiązanie ? A nie prościej zamontować HMF w rogu akwarium ? Wklejasz 2 paski szkła lub jakieś korytko,wsuwasz tam gąbkę,mocujesz halownik i po sprawie.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, dziękuję za komentarz.

3 minuty temu, Piotr775 napisał:

za bardzo kombinujesz. Z tego co wnioskuje bedziesz gąbkę łączył w 3 miejscach czy masz inne rozwiązanie ? A nie prościej zamontować HMF w rogu akwarium ? Wklejasz 2 paski szkła lub jakieś korytko,wsuwasz tam gąbkę,mocujesz halownik i po sprawie.

Gąbkę połączę w jednym miejscu, u zbiegu boków litery L.

Filtr będzie umieszczony w rogu akwarium, ale bez wklejania "pasków lub korytka", gdyż nie chcę doklejać czegoś, co być może za jakiś czas będę chciał usunąć. Jestem początkujący i moje działanie naznaczone jest niepewnością. W razie fiaska lub zmiany koncepcji filtracji, będę mógł łatwo powrócić do punktu wyjścia.

Filtr będzie mocowany do ścian akwarium za pomocą magnesów, tak jak falownik.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, darianus napisał:

PPI 10 będzie za rzadka, proponuję zastosować Ppi 30

Dokładnie👍 Przeoczyłem to. Mam w kotniku 30ppi i nie narzekam, pierwszy raz wyczyściłem po 13 miesiącach, choć jeszcze nie musiałem, bo różnica poziomów wahała się w okolicach 2cm. Tak na marginesie, gąbka którą kolega pokazał nie wygląda mi na 10ppi, a raczej na 20🤔

10ppi

20220704_200517.thumb.jpg.50235e5fe6f42287c47a56404b406d82.jpg

30ppi

20220704_200525.thumb.jpg.b7cde0847a1ea80f995ca9cf789a07f2.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.