Skocz do zawartości

obsada 240l dla nowego


Fokus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Wiem nudny temat i ciągle się powtarzający :)Dopiero zaczynam przygodę z malawi chodź nie z akwarystyka .Czym więcej czytam tym bardziej fascynują mnie te rybki .Czytam na forum o obsadach jakie macie nie które rybki sa ehhh kozak...

Do rzeczy :

Mam akwarium które na tą chwile  dojrzewa 240l 120/40/50 (wiem nie za wielkie jak na malawi) ale jak złapie fazę to może moje 360 l przejdzie desant na malawi :)

Poszukuje jakieś fajnej kolorowej obsady 3-4 gatunkowej mbuma roślinożerne  i w miarę spokojne (dla początkującego malawisty )

Mi na przykład podobają się 

-Labidochromis Caeruleus

-Cynotilapia afra 

chodź wysłucham waszych opinii jakie rybki .

Mam jeszcze kilka pytań co do obsady .

-ile rybek do tego akwarium mojego 

-czy rybki powinny być wpuszczane na kilka razy  czy wszystkie od razu skoro są terytorialne .

-czy 3-4 gatunki to nie za dużo na moje akwarium 

-jeśli ktoś jest z Bydgoszczy niech poleci gdzie wybrać się po rybki od kogo najlepiej i gdzie kupić.

 

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

   "Mbuna" nie zawsze oznacza, że ryba jest roślinożerna. Na przykład wywołany przez Ciebie L. Caeruleus żywi się bezkręgowcami (larwy owadów, skorupiaki), czyli jego dieta powinna być oparta o pokarmy "mięsne". 

  Takie zestawienie które napisałeś sprawdzi się. Nie dodawał bym już trzeciego gatunku. Przerobiłem to, miałem cztery gatunki w 240l. Gdy ryby są małe jest ok. Gdy urosną jest ciasno i tłoczno. Przełożyłem je do 432l, a i tak finalnie zszedłem do dwóch gatunków i teraz jestem zadowolony.

  Gdyby samce dogadywały się w miarę, mógł byś celować w układy np 2+5 u obu gatunków.

Ryby mozesz wpuszczać od razu razem. Nie musisz tego rozdzielać że np jeden gatunek dziś, drugi za tydzień..

  Nie bój się zamawiać ryb które będą do Ciebie wysyłane, jest kilka fajnych hodowli w Polsce. Ale jeśli chcesz coś koniecznie na miejscu w Bydgoszczy, to odwiedź Tomka w Studiu Aquadreams na ul. Karpackiej.

Pozdrawiam 

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Fokus napisał:

-jeśli ktoś jest z Bydgoszczy niech poleci gdzie wybrać się po rybki od kogo najlepiej i gdzie kupić.

Nie jestem z Bydgoszczy ale jest tam salon naszego kolegi i partnera klubowego Tomka @Aqua-Dreams. Na FB  też go znajdziesz i tam jest więcej do zobaczenia.

3 godziny temu, Fokus napisał:

-czy 3-4 gatunki to nie za dużo na moje akwarium

Cztery zdecydowanie tak  (za dużo).  Trzy..trochę na siłę ale wszystko zależy od obsady.

3 godziny temu, Fokus napisał:

-Labidochromis Caeruleus

-Cynotilapia afra 

Niezły pomysł.

Edytowane przez Andrzej Głuszyca
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Fokus napisał:

Mi na przykład podobają się 

-Labidochromis Caeruleus

-Cynotilapia afra 

Bardzo dobry wybór, ja tak mam, yellow i cynotilapia zebroides red top likoma, ryby mega ładne i ładnie kolorystycznie ze sobą kontrastują, jedyny minus to samice cynotilapii sa brązowe.

Jeden samiec alfa.

IMG_20220227_180343.thumb.jpg.5b7feb3ebb2076d4bc1bbfd8535ebc67.jpg

Drugi samiec alfa.

IMG_20220227_180408_1.thumb.jpg.903b2a0550c0e98eab7f5a9c401d0b7d.jpg

Yellow.

Inkubująca samica cynotilapii.

IMG_20220227_180957.thumb.jpg.2310e3d119f47b0cd37604bfc04fdbc7.jpg

Możesz dać trzeci gatunek, a jak podrosną to sam zobaczysz jak się ryby dogadują i czy Tobie to pasuje, w razie czego masz ponoć jeszcze 360l, jak Ci się malawi spodoba to wszystkie akwaria przerobisz na malawi, a i większe postawisz.

Trzeci gatunek, to zależy co Ci się podoba,

zaproponuje jako trzeci np:

Iodotropheus sprengerae

Labidochromis caeruleus 'Nkhata Bay' - biały

Labidochromis chisumulae

Pseudotropheus cyaneorhabdos zwany potocznie maingano, bardzo ładna rybka zarówno samce jak i samice ładnie ubarwione ale ma opinie agresorów, choć ja tego nie potwierdzę bo u mnie były agresywne "w normie" znaczy że nie wybijały się, miały swoje terytoria i ich pilnowały.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tomasz78 napisał:

 

IMG_20220227_180343.thumb.jpg.5b7feb3ebb2076d4bc1bbfd8535ebc67.jpg

Drugi samiec alfa.

IMG_20220227_180408_1.thumb.jpg.903b2a0550c0e98eab7f5a9c401d0b7d.jpg

Yellow.

.

Trzeci gatunek, to zależy co Ci się podoba,

zaproponuje jako trzeci np:

Iodotropheus sprengerae

Labidochromis caeruleus 'Nkhata Bay' - biały

Labidochromis chisumulae

 

Bardzo ładne masz pysie .To co zaproponowała jest mega są świetne i śliczne o rdzawym też myślałem .Ale Labidochromis caeruleus 'Nkhata Bay' - biały

Wygrywa Wszystko ciekawe czy umnie te rybki dostanę ...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam chisumulae do caeruleus Nkhata Bay. Mimo ze samiec wpada w błękit to samiczki białe, beda zlewać się z caeruleusmi Zaczynałem od 240l i obsada jaka wybralem to Labidochromis cearuleus Kakusa i Cynotilapia sp hara Gallireya Reef. Ryby fajnie ze sobą kontrastowały. Pech chciał ze yellowki mi się wybiły, ale u ciebie nie musi tak być,do tego Iodotropheus sprengerae i masz fajnie kontrastujacą obsadę. 

Edytowane przez Bezprym
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.