Skocz do zawartości

Uklad kamieni przymiarka Rio 240


dimis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ukladam sobie kamienie pod moje pierwsze akwarium Rio 240. Skalki leza na pleksi o wymiarach 110cm na 31 cm, wiec zostawiam po kilka cm od scianek aby zapewnic dobra cyrkulacje.

Wiem z forum, ze pyskacze lubia "zakamarki" i tak się zastanawiam, który uklad bedzie najrozsadniejszy. Wszystkie w sumie mi się podobaja, w jednym jest toche wiecej, w drugim troche mniej kamoli... Tu wiecej, tu mniej otwartej przestrzeni... który uklad, wedlug was bedzie najlepszy dla rybek? czy wsio rowno ;)?

Obsada to na pewno Mbuna, reszty jeszcze nie wiem ;) Czy na cos powinienem jeszcze uwazac? W wielu wypowiedziach, czytam ze jest tu pelna dowolnosc... galeria tez pokazuje pelen rozrzut koncepcjii... Na dnie poloze kruszywo kwarcowe o frakcji 1-2mm. Dodaje po 1 fotce z ukladu.

#1

image.png.1a9932c7e6933a39a94ebcb6d3a06b50.png

#2

image.png.8e733a69b3268540dd582438bc3fee1d.png

#3

image.png.8fca47b4ecb6401ebffa00592342ab4f.png

 

 

Edytowane przez dimis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kamień po lewej, który ma zasłaniać filtrację, ma 40 cm wysokości, środek to około 35 cm. Jak na moje to i tak już kupa gruzu i ciężaru. Szczerze mówiąc, to zastanawiałem się czy to już nie przesada. Dziękuje za wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dogruzował. Jak masz możliwość to daj jeszcze przynajmniej jeden duży kamień i dokombinuj coś z tych mniejszych. Małych kamieni nie układaj w wymyślne konstrukcje, bo szczeliny między nimi będą za małe. Ryby szybko rosną i nie będzie z takich układanek  żadnego pożytku. Wiem coś o tym bo właśnie przerabiam taką mozolnie układaną aranżację. Narybek ma się w niej świetnie, ale ryby po roku po prostu nie mieszczą się w większości szczelin. Kruszenie na małe kawałki bym sobie darował. Jak pyski zaczną kopać, to wszystkie małe kamyki i tak utoną w piachu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pulpet o dzięki. Właśnie o to mi chodziło, jakie zakamarki maja przyszłościowo sens. Pobawię się wieczorem prawa strona. Kamieni jeszcze mam drugie tyle. 

Inna sprawa, zdaje się ze gruzu będzie więcej niż myślałem. Akwa jest wypoziomowanie, pod szafkę dałem podkładki, ale przy takim ciężarze to one siada i obawiam się ze znowu będzie troche krzywo. Drugi punkt, na szafce pod akwarium położyłem matę ca. 3 mm, ale moje akwarium Juwela stoi chyba na stelażu dookoła blendy i przez środek idzie jeszcze listwa, wiec nie leży cala powierzchnia na macie tylko na obwodzie i  środku. Nie pęknie szyba? Do akwarium, zanim włożę kamienie dam ta plekse ze zdjęć i pod nią może 10mm styropian, dociety na jej wymiar. Będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie według mnie ukladanie gruzu ma pleksi to zły pomysł. 

Pleksi jest sliskie i kamloty z czasem mogą się osunac jak pyski trochę przedstawią podłoża. 

Ja mam 120 kg skały. 

W środku baniaka podklad pod panele. Mam pewności ze nie jest slisko pod skalami. 

A pod baniakiem 1cm styropian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, dimis napisał:

Drugi punkt, na szafce pod akwarium położyłem matę ca. 3 mm, ale moje akwarium Juwela stoi chyba na stelażu dookoła blendy i przez środek idzie jeszcze listwa, wiec nie leży cala powierzchnia na macie tylko na obwodzie i  środku. Nie pęknie szyba?

Szyba nie pęknie, miałem kiedyś w takim samym Juwelu 130kg skały, ale zdaje się że producent nie zaleca podkładania czegokolwiek pod akwa, po to właśnie jest ta ramka. Także przemyśl to! Ja nie miałem żadnego podkładu i było ok.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak akwa siada od samych kamieni, to pomysł co będzie jak nalejesz wody. Popracuj nad stabilnością podłoża/ szafki, żeby nie było awarii. U mnie wszystkie szafki pod akwaria  stoja na płytach meblowych. Wtedy nacisk na podłogę jest równomierny i nic krzywo nie siada. Plexi bym zmienił na spienione pcv. Najlepiej czarne albo szare, żeby nie kłuło w oczy jak gdzieś wylezie spod piachu. Ja mam styropian, ale utwardzony powierzchniowo, więc nawet jak pyski się do niego dokopią to nie umieją ugryźć 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.