Skocz do zawartości

Moje 450 l czy zarybiać ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam na imię Robert, a oto moje pierwsze Malawi.

Akwarium: 450 l  -  150 dł. 50 szer. 60 wys.

Filtracja: 

1. EHEIM profesional 2228  (złoże Eheim substrat pro, Eheim mech i gąbki) docelowo przy czyszczeniu do kubełka włożę więcej złoża firmy Eheim i tylko jedną gąbkę.

    - w kuble znajduje się 100 ml Purigenu firmy Seachem.

2. EHEIM biopower 240  ( złoże  3 kosze  Eheim substrat pro, 1 kosz gąbka)

3. EHEIM aquaball 180 ( złoże 3 gąbki)

 Przed filtrem Eheim 2228 podpięty prefiltr, a w nim wkład sznurkowy 20 mikronów (przy uruchamianiu filtrów w prefiltrze znajdował się aktywny wkład sznurkowy, który filtrował wodę w poprzednim akwarium)

Grzałka:

-Sera 300 W  -temp. 26 stopni.

Falownik:

-dwuwirnikowy

Napowietrzacz:

 - Pompa HAILEA ACO - 9602  432 l/h

Oświetlenie:

-Wykonane prze zemnie modułowe z diod LED Samsung 5730 -  19 sztuk po 1,2 W każdy, kolor biały, temperatura barwy 9000 K , 150 Lm, CRI 80  Całość podłączona do ściemniacza.

Podłoże:

1. Łupek szarogłazowy 52 kg

2. Piasek kwarcowy o frakcji 0,5- 1,2 mm  20 kg

3. Piasek wapienny o frakcji 1,0- 1,5 mm  20 kg

START ZBIORNIKA :

       04.01.2022 r

-PH wody z kranu 7,6

Badanie wody wykonywałem nowymi testami kropelkowymi JBL ( test ph był w zakresie 7,4- 9)

Do akwarium wlałem 300 l wody przez "ustrojstwo" , następnie dolałem 60 l dojrzałej wody odlanej z mojej 450-ątki w której pływały skalary i inne rybki. Rozpuściłem według zaleceń producenta (20 g na 50 l wody) 140 g Azoo African Cichlids Mineral Salt. Woda zrobiła się żółta jak oranżada. Na szczęści po kilku dniach wyklarowała się😃 Uruchomiłem 3 aktywne, zasiedlone bakteriami filtry. Kolejnym krokiem było dodanie 1 ampułki bakterii Prodibio biodigest.

       06.01.2022 r (2 dzień)

Parametry wody w akwarium:

PH - 7,8

NO2 - 0,01

NO3 - 15

Dodałem 1 ampułkę Prodibio biodigest i jedną łyżeczkę suchego pokarmu Tetra Pro color.

      08.01.2022 r. ( 4 dzień)

Dodałem 2 ampułki odżywki do bakterii Prodibio biotrace.

      11.01.2022 r (7 dzień)

PH - 7,6

NO2 - 0,00

NO3 - 20

      16.01.2022 r (12 dzień)

PH - 7,7

NO2 - 0,00

NO3 - myślę że między 20 a 22

Obsadę zamierzam zakupić od hodowcy z Malawi Śląsk.

W planowanej obsadzie będą mięso i wszystkożercy 😉

1. OTHOPARYNX  LITHOBATES  SULPHUR  HEAD  1+3  w rozmiarze 7-8 cm

2. SCIAENOCHOMIS  AHIL  ICEBERG  1+3  w rozmiarze 10-12 cm

3. PROTOMELAS  STEWENI  TAIWAN REEF  1+3  w rozmiarze 9-12 cm

4. LABIDOHROMIS  CAERULEUS  YELLOW  KAKUSA  1+3  w rozmiarze 4-5 cm (tu raczej hodowca samca nie rozróżni więc trzeba będzie kupić z 6 sztuk)

Ryby z pozycji od 1-2  hodowca ma w sprzedaży również w mniejszym rozmiarze, odpowiednio 5-6 cm, 6-7 cm.  Nie chcę kupować większej ilości ryb z danego gatunku dlatego chcę kupić większe sztuki, przy których będzie większa szansa, że hodowca odróżni samca od samicy. Ryby z pozycji 1-3 pomógł mi dobrać jeden z klubowiczów za co jestem mu wdzięczny. YELLOWY to już mój wybór. Przeczytałem na forum, że pasują do dwóch gatunków z wyżej wymienionej trójki. Poza tym dorastają tylko  do 10 cm i co fajne samiczki są piękne.

I na koniec pytanie:

- czy już mogę myśleć o zarybianiu ? 

- czy przed ewentualnym zarybieniem zrobić podmianę w celu zbicia NO 3 np. 20% 

Za wszelkie sugestie i porady z góry dziękuję 😃

A poniżej fotki mojego szkiełka 😉

20220115_211147.jpg

20220115_211347.jpg

20220115_211439.jpg

Edytowane przez RobertKuz
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Startowałeś.na aktywnych mediach i "żywej" wodzie, więc pewnie możesz już puszczać ryby. Karm na początku oszczędnie i pilnuj parametrów. Ja bym nic nie podmieniał na razie. Niech się biologia gnieździ i rozrasta. Jak skoczy N03 pod 40 to zacznij regularne podmiany. Bardzo fajny aranż. Wiele radości z Malawi życzę 👍

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkich doświadczeń nie mam , Malawi mam raptem od roku. Inne zbiorniki trzydzieści parę lat dłużej😁. Co do obsady non mnbuna nie wypowiem się, bo to nie.moja bajka. O ile chemia wody rządzi się we wszystkich biotopach tymi samymi prawami, to już poznanie większej ilości gatunków z Malawi wymaga więcej czasu. Przez ten rok miałem styczność z kilkoma gatunkami mbuny i tyle. O nich coś tam wiem. Jest tu wielu znawców non mbuna. Pewnie świetnie Tobie doradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.